08:48 گرينويچ - چهارشنبه 14 ژانويه 2009 - 25 دی 1387

مرز اسرائیل با لبنان هدف موشک پرانی قرار گرفت

مرز لبنان و اسرائیل

پاسداران صلح سازمان ملل حادثه موشکی را بررسی خواهند کرد

باادامه تلاش های دیپلماتیک برای توقف درگیری غزه، مرز اسرائیل با لبنان هدف موشک پرانی قرار گرفته است.

روز چهارشنبه، 14 ژانویه (25 دی)، منابع دولتی اسرائیل اعلام داشتند که سه فروند موشک که از داخل خاک لبنان شلیک شده بود در نزدیکی شهرک کریات شمونا، در شمال اسرائیل فرود آمده اما به کسی آسیبی نرسانده است.

سخنگوی پلیس منطقه گفته است که موشک های پرتاب شده در مزارع اطراف این شهرک فرود آمده است.

به نقل از منابع لبنانی گزارش شده است که پنج فروند موشک به سوی اسرائیل پرتاب شد اما دو موشک در داخل خاک لبنان فرود آمد.

گفتگو با مهرداد فرهمند، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در بیروت

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


در واکنش به پرتاب موشک به سوی اسرائیل، توپخانه ارتش این کشور نقاطی در جنوب لبنان را که محل پرتاب موشک ها اعلام کرده است زیر آتش گرفت.

تا کنون هیچ سازمان و گروهی مسئولیت پرتاب موشک به سوی شمال اسرائیل را بر عهده نگرفته است.

سخنگوی نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل در جنوب لبنان، با تایید موشک پرانی به سوی اسرائیل، گفته است که این حادثه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پنجشنبه گذشته نیز منابع اسرائیلی از پرتاب سه موشک از داخل لبنان به سوی شمال اسرائیل خبر دادند که باعث گمانه زنی در مورد احتمال تصمیم گروه حزب الله لبنان به گشایش جبهه جدیدی در جنگ با اسرائیل در حمایت از جنبش حماس در غزه شد.

با اینهمه، منابع اسرائیلی اعلام داشتند که تندروهای فلسطینی مستقر در لبنان به نشانه همبستگی با حماس به موشک پرانی به سوی شمال اسرائیل مبادرت کرده اند و گروه های لبنانی در این اقدام دخالتی نداشته اند.

ادامه جنگ در غزه

در تابستان سال 2007 ارتش اسرائیل در واکنش به عملیات چریک های حزب الله در ربودن چند نظامی این کشور به حملات گسترده هوایی، دریایی و توپخانه به جنوب لبنان دست زد و سپس واحدهای زمینی خود را به این منطقه اعزام داشت.

ساکنان غزه در زمان حمله هوایی اسرائیل

جامعه بین المللی نگران غیرنظامیان ساکن نوار غزه است

در جریان این جنگ، گروه حزب الله به پرتاب صدها فروند موشک به داخل اسرائیل مبادرت ورزید که در نتیجه آن، بیش از چهل غیر نظامی اسرائیلی کشته شدند.

این جنگ بیش از یک ماه به طول انجامید و سرانجام با پذیرش قطعنامه آتش بس مصوب شورای امنیت سازمان ملل خاتمه یافت.

تلفات نظامی اسرائیل در این جنگ حدود یکصد و بیست نفر اعلام شد و منابع لبنانی شمار کشته شدگان حملات اسرائیل به آن کشور را تا یکهزار تن از جمله تعداد زیادی غیرنظامی گزارش کردند.

گزارش پرتاب موشک به شمال اسرائیل در حالی گزارش می شود که درگیری در غزه ادامه دارد و ساکنان نزدیک منطقه نبرد از تبادل سنگین آتش مسلسل در اطراف شهر غزه خبر داده اند.

ارتش اسرائیل گفته است که شهر غزه را، که از آن به عنوان پایگاه اصلی گروه حماس یاد می کند، تقریبا به طور کامل به محاصره در آورده است اما به نظر می رسد که مقاومت افراد مسلح فلسطینی نیز به شدت ادامه دارد.

به گفته منابع فلسطینی، تا کنون بیش از نهصد و هفتاد نفر از ساکنان غزه در نتیجه حملات اسرائیل کشته شده اند که بیش از نیمی از آنان غیرنظامی از جمله شماری زن و کودک بوده اند.

در خلال ساعات شب گذشته، نیروی هوایی اسرائیل با انجام حدود شصت ماموریت بر فراز غزه، نقاطی در این بخش از سرزمین های فلسطینی را هدف بمباران شدید قرار داد.

ظاهرا هدف اصلی این حملات تونل های زیر زمینی در جنوب غزه و مرز این سرزمین با مصر است که به گفته منابع اسرائیلی، حماس و سایر گروه های تندرو فلسطینی برای قاچاق اسلحه و مهمات به داخل غزه از آنها استفاده می کنند.

در حالیکه هجده روز از آغاز حملات اسرائیل به غزه می گذرد، گفته می شود که بر سر نحوه ادامه این عملیات بین اعضای کابینه ائتلافی این کشور اختلاف نظر بروز کرده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی، اهود باراک، رهبر حزب کارگر و وزیر دفاع، معتقد به کاستن از شدت عملیات نظامی است در حالیکه اهود المرت، نخست وزیر، از ادامه و تشدید این حملات تا نابودی توان عملیاتی حماس حمایت می کند.

تلاشهای دیپلماتیک

همزمان، تلاش های دیپلماتیک برای خاتمه دادن به درگیری های نظامی در غزه ادامه داشته است.

مبارک و بان کی مون

بان کی مون (چپ) اوضاع غزه را با رهبران منطقه بررسی می کند

روز چهارشنبه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که به منطقه خاورمیانه سفر کرده است، با حسنی مبارک، رئیس جمهوری، در قاهره دیدار و گفتگو کرد.

آقای بان در این ملاقات بر امضای توافقنامه آتش بس شامل توقف حملات اسرائیل به غزه، تعهد حماس به خودداری از موشک پرانی به سوی اسرائیل و جلوگیری از قاچاق اسلحه و مهمات از طریق تونل های زیر زمینی در مرز مصر و غزه تاکید ورزید.

خبرنگار بی بی سی که دبیرکل سازمان ملل را در سفر به خاورمیانه همراهی می کند می گوید که یکی از طرح های مورد نظر بان کی مون استقرار یک واحد صلحبان در جنوب غزه است که احتمالا از نفرات ارتش ترکیه تشکیل خواهد یافت.

دولت ترکیه با اسرائیل روابط دیپلماتیک دارد و در عین حال، از اعتبار لازم نزد کشورهای عربی و فلسطینیان برخوردار است.

قرار است دبیرکل سازمان ملل متحده پس از دیدار از مصر به اردن، اسرائیل، ترکیه، لبنان، سوریه، کویت و همچنین برای دیدار با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به کرانه باختری رود اردن سفر کند.

هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه ای خواستار برقراری آتش بس در غزه شد اما اسرائیل و حماس این قطعنامه را ناکافی دانستند و نپذیرفتند.

همچنین، گفته شده است که یک طرح آتش بس که توسط دولت مصر تهیه شده بود نیز مورد قبول دو طرف قرار نگرفته است.

حماس گفته است تنها پس از خروج کلیه نیروهای اسرائیلی از غزه، لغو محاصره اقتصادی این سرزمین و بازگشایی تمامی گذرگاه های مرزی با آتش بس موافقت خواهد کرد.

در مقابل، اسرائیل تاکید داشته که تا قبل از دریافت تضمین هایی در مورد قطع دایم موشک پرانی از داخل غزه به سوی خاک این کشور حاضر به قبول آتش بس نیست و حماس را متهم کرده است که در صورت برقراری آتش بس و گشایش مرزها، از این فرصت برای دستیابی به اسلحه و مهمات بهره برداری خواهد کرد.

انتخابات پارلمانی اسرائیل برای ماه فوریه برنامه ریزی شده و حزب کدیما، که رهبری دولت ائتلافی را در دست دارد و مسئول خروج نیروهای اسرائیلی از غزه در سال 2005 شناخته شده، نگران آن است که بدون تضمین لازم در مورد متوقف کردن حملات موشکی از غزه، قادر به شکست احزاب و گروه های راستگرا و مخالف با تخلیه غزه نباشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.