'باید درباره اصطلاح جنگ علیه ترویسم تجدید نظر کرد'

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، اصطلاح "جنگ علیه تروریسم" را در نهایت "گمراه کننده و مفهومی اشتباه" توصیف کرده است.

او می گوید لازم است تلاش هایی که تا کنون برای جلوگیری از افراط گری و خشونت های تروریستی صورت گرفته است به طور بنیادی بازنگری شود.

آقای میلیبند این اظهارات را در مقاله ای در روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، و همچنین در نطقی در شهر بمبئی هند، که اواخر سال گذشته مورد حملات مرگ آور قرار گرفت، بیان کرده است.

نیک چایلدز، گزارشگر امور سیاسی در بی بی سی می گوید در حالی که پنج روز دیگر دوره ریاست جمهوری جورج بوش در آمریکا به پایان می رسد و باراک اوباما جانشین او خواهد شد جای تعجب نیست که آقای میلیبند دیدگاه خود و دولتش درباره اصطلاح "جنگ علیه تروریسم" را روشن تر از همیشه ابراز کرده است.

به گفته گزارشگر بی بی سی بین دولت های بریتانیا و آمریکا بر سر مفهوم جنگ علیه تروریسم اختلاف نظرهایی وجود داشته است و مقامات بریتانیایی از مدت ها پیش ضمن این که از استفاده از این اصطلاح فاصله گرفته و همزمان آن را کم اهمیت جلوه داده اند.

بعد از حملات یازده سپتامبر به آمریکا، جنگ علیه تروریسم از یک شعار به مرکز ثقل سیاست خارجی دولت بوش تبدیل شد.

گزارشگر بی بی سی می گوید وزیر امور خارجه بریتانیا در شماره امروز روزنامه گاردین آورده است که جنگ علیه تروریسم در اولین روزهایی که توسط آقای بوش مطرح شد پاسخی بود به خشم فزاینده ای که بخش بزرگی از جهان را در برگرفته بود.

اما آقای میلیبند استدلال می کند که این اصطلاح در نهایت گمراه کننده، اشتباه و به طور خطرناکی غیرسازنده بوده است.

او می افزاید که این اصطلاح در نهایت باعث شده است گروه های ناهمخوان علیه غرب هدفی مشترک پیدا کنند.

دیوید میلیبند در این مقاله می گوید اصطلاح "جنگ علیه تروریسم" همچنین این معنا را در خود داشته که واکنش درست به خطر تروریسم در درجه اول نظامی است. او در مقاله اش خاطره ای از دیوید پتریوس، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده را به یاد آورده که در عراق به او و سایر مقامات گفته نیروهای ائتلاف نمی توانند مشکل شورشیان و همچنین درگیری های داخلی عراق را با کشت و کشتار حل کند.

وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید واکنش درست به این تهدیدها باید شامل اجرای قانون و رعایت حقوق بشر اشد و نه تضعیف آنها.

او از بازداشتگاه ارتش آمریکا در گوانتانامو به عنوان نمونه ای از تضعیف قانون و حقوق بشر یاد می کند و می گوید به همین دلیل است که دولت بریتانیا از تعهد باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، درباره تعطیل کردن این بازداشتگاه استقبال کرده است.

کلایو ماردون، گزارشگر بی بی سی می گوید در حالی که بسیاری باور دارند دولت آقای اوباما برای رفع خطرات جهانی کمتر به نظامی گری و بیشتر به سیاست های چندجانبه تکیه خواهد کرد، به نظر می رسد اظهارات وزیر امور خارجه بریتانیا حامل این پیام باشد که دولت بریتانیا مشتاقانه در انتظار روی کار آمدن دولت آتی آمریکا ست.

مطالب مرتبط