قطر روابط خود با اسرائیل را به حال تعلیق درآورد

Image caption شیخ حامد بن جاسم الثانی، نخست وزیر قطر از زبان محمود عباس نقل کرد که تحت فشار قرار داشته تا در اجلاس دوحه شرکت نکند

قطر و موریتانی "تعلیق" روابط خود با اسرائیل را اعلام کردند.

این موضوع پس از دیدار رهبران کشورهای عرب و مسلمان در دوحه پایتخت قطر اعلام شد که اسرائیل را به ارتکاب "جنایات جنگی و نسل کشی" در غزه متهم کردند.

اقدام قطر و موریتانی پس از درخواست محمود احمدی نژاد و بشار اسد (رئیس جمهور سوریه) از کشورهای عربی برای قطع روابط خود با اسرائیل صورت گرفت.

روابط موریتانی و اسرائیل تنها به مراودات دیپلماتیک محدود است اما قطر تنها کشور عرب حاشیه خلیج فارس است که با اسرائیل روابط تجاری دارد.

در میان کشورهای عربی، مصر و اردن تنها کشورهایی هستند که با اسرائیل معاهده صلح امضاء کرده اند و در خاک کشورهای خود میزبان سفارتخانه های اسرائیل هستند.

پیشنهاد به اتحادیه عرب

در جریان اجلاس دوحه که در آن 13 عضو از 22 عضو اتحادیه عرب به همراه محمود احمدی نژاد و نماینده ای از ترکیه حضور داشتند، پیش نویس پیشنهادی بیانیه ای برای اتحادیه عرب نیز تدوین شد.

در این پیش نویس از اسرائیل خواسته شده که "فورا و بدون قید و شرط نیروهای خود را از غزه خارج کند" و تقاضا شده که طرح صلح عربی با اسرائیل به حال تعلیق درآید.

نمایندگان کشورهای حاضر در دوحه همچنین خواستار "بازگشایی کلیه گذرگاه های مرزی، رفع حصر غزه، و مسئول شناختن اسرائیل برای پرداخت غرامت" شده اند.

شیخ حامد بن جاسم الثانی، نخست وزیر قطر پس از جلسه دوحه گفت: "ما خواستار توقف جنایت هستیم."

این پیش نویس در روز دوشنبه در اجلاس اتحادیه عرب که در کویت برگزار می شود به عنوان پیشنهاد عرضه خواهد شد.

طرح صلح عربی که در سال 2002 مطرح شد و در سال 2007 بر روی آن تاکید صورت گرفت به اسرائیل پیشنهاد می کند که در برابر عقب نشینی از کلیه مناطقی که پس از سال 1967 اشغال کرده، کشورهای عربی صلح با اسرائیل را بپذیرند.

"اختلاف" در جامعه عرب

Image caption برگزاری اجلاسی همزمان در کویت "نشانه اختلاف در جامعه عرب" قلمداد شد

اجلاس دوحه در شرایطی برگزار شد که اگر دو کشور دیگر از اعضاء اتحادیه عرب در آن شرکت می کردند، حدنصاب حداقل 15 کشور برای رسمیت یافتن جلسه رسمی اتحادیه عرب محقق می شد.

دو کشور مصر و عربستان سعودی از جمله کشورهای عربی بودند که با برگزاری اجلاس دوحه مخالفت کرده بودند.

همزمان با اجلاس دوحه، وزرای خارجه کشورهای عربی نیز در دیداری مجزا در کویت پیشنهاد بیانیه دیگری را برای اتحادیه عرب تدوین کردند.

در این پیشنهاد خواسته توقف "تهاجم اسرائیلی" و رفع حصر غزه مطرح شده است.

نمایندگان کشورهای حاضر در کویت همچنین با برآورد میزان خسارات وارد شده به غزه به مبلغ دو میلیارد دلار تقاضا کردند "تعهدی برای بازسازی نوار غزه و مناطق فلسطینی و تامین منابع مالی لازم" محقق شود.

خبرگزاری فرانسه برگزاری این دو جلسه مجزا را نشانه "اختلاف ها میان کشورهای عربی" در حمایت از حماس یا تشکیلات فلسطینی تحت هدایت محمود عباس دانست.

این خبرگزاری به نقل از نخست وزیر قطر نوشت که محمود عباس برای شرکت نکردن در جلسه ای که در دوحه برگزار شد "تحت فشار قرار داشته است."

مطالب مرتبط