اوباما؛ فصل جدیدی برای سیاه پوستان آمریکا

واشنگتن
Image caption لسانجی هولمن می گوید پیروزی آقای اوباما او را به آینده فرزندانش امیدوارتر کرده است

مراسم تحلیف باراک اوباما به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری ایالات متحده نه تنها آغازگر دوره جدیدی در عرصه سیاسی آمریکاست که طلیعه دوران جدیدی را برای حضور اجتماعی سیاه پوستان این کشور نوید می دهد.

باراک اوباما روز سه شنبه در برابر ساختمان کنگره آمریکا سوگند می خورد و سپس به کاخ سفید می رود. هر دو ساختمان به وسیله بردگان آفریقایی تبار ساخته شده اند.

هر چند آقای اوباما فرزند یک دانشجوی کنیایی و یک زن سفیدپوست آمریکایی است، اما ریاست جمهوری او برای سیاه پوستان آمریکایی که طی قرن ها طعم تلخ بردگی و جداسازی نژادی را چشیده اند، یک بارقه امید است.

لسانجی هولمن زنی سیاه پوست از اهالی شیکاگو است که به همراه دو فرزند و مادرش برای حضور در مراسم تحلیف آقای اوباما به واشنگتن سفر کرده است.

خانم هولمن می گوید پیروزی آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری او را نسبت به آینده فرزندانش امیدوارتر کرده است:

"این نشان می دهد که به برقراری برابری در آمریکا باید امیدوار بود. با داشتن رئیس جمهوری سیاه پوست به آینده فرزندانم امیدوارترم زیرا این نشان می دهند آنها می توانند با تلاش و پشتکار به آن چه که می خواهند دست پیدا کنند."

Image caption سیاه پوستان آمریکا پیروزی آقای اوباما را نتیجه سال ها تلاش خود برای کسب حقوق مدنی برابر با سفیدپوستان می دانند

نخستین گروه از بردگان آفریقایی در سال ۱۶۱۹ وارد آمریکا شدند. هر چند برده داری در آمریکا به طور رسمی در سال ۱۸۶۵ غیرقانونی شد ولی سیاه پوستان در بسیاری از ایالت های این کشور تا یکصد سال بعد در شرایط جداسازی نژادی و تحت تبعیض به زندگی خود ادامه دادند.

جان لوئیس، نماینده کنگره آمریکا از پیشگامان جنبش آزادی های مدنی آمریکا و از یاران مارتین لوتر کینگ، رهبر این جنبش است.

آقای لوئیس درباره شرایط آن دوران جداسازی نژادی به بی بی سی فارسی گفت: "تا ۶۰ سال پیش سیاه ها در عقب اتوبوس می نشستند. حتی دستشویی ها و آبخوری های مخصوص سفیدپوستان وجود داشت و سیاه پوستان از استفاده از آنها منع می شدند. آنها برای سوار شدن بر قطار باید از در مخصوصی سوار می شدند."

آقای لوئیس می گوید به رغم سال ها مبارزه و تلاش برای کسب حقوق مدنی برابر میان سیاه پوستان و سفیدپوستان هیچ گاه توقع نداشته یک آفریقایی تبار رئیس جمهوری کشورش شود.

"اگر در اوج روزهای مبارزه که من مرد جوانی بودم و بیش از ۴۰ بار بازداشت شدم، کسی به من می گفت که در طول عمرم شاهد ریاست جمهوری یک سیاه پوست خواهم بود، حتما به او می گفتم که دیوانه شده است."

امروزه سیاه پوستان ۱۳ درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند.

با این که ۴۶ سال از سخنرانی تاریخی مارتین لوترکینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکا درباره برابری نژادی در این کشور گذشته، اما سیاه پوستان این کشور همچنان در شرایط پایین تری نسبت به سفید پوستان قرار دارند.

Image caption جان لوئیس می گوید امیدوار است آقای اوباما آمریکا و جهان را به سوی صلح هدایت کند

به طور مثال در حالی که متوسط درآمد سالانه خانواده های سفیدپوست آمریکایی حدود ۶۵ هزار دلار است، این رقم برای سیاه پوستان ۴۰ هزار دلار برآورد شده است.

این در حالی است که کیفیت خدمات بهداشتی و آموزشی ارائه شده به سیاه پوستان نیز به طور کلی پایین تر از سفیدپوستان است.

فعالان جنبش حقوق مدنی ایالات متحده امیدوار هستند آقای اوباما با ایجاد فرصت های مساوی برای سیاه پوستان و افزایش کیفیت خدمات بهداشتی عرضه شده به آنها به وسیله برقراری نظام بیمه درمانی همگانی در آمریکا به بهتر شدن وضع آمریکایی های آفریقایی تبار کمک کند.

آنها همچنین می گویند انتخاب باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا می توانند به رفع سوء تفاهم میان سیاه پوستان و سفیدپوست های این کشور کمک کند.

اما این خطر وجود دارد که با توجه بیش از اندازه دولت باراک اوباما به وضع سیاه پوستان، بخشی از طرفداران سفیدپوست او که به طیف میانه سیاسی آمریکا نزدیک هستند در انتخابات آینده به او رای ندهند.

جان لوئیس می گوید با همه این حرف ها امیدوار است باراک اوباما در جهت برقراری عدالت در آمریکا و صلح جهانی حرکت کند.

"امید این است که رئیس جمهوری جدید ما را به طرف صلح ببرد. امیدوارم آن چه در توان دارد به کار ببرد و تلاش کند جامعه جهانی را به سمت آینده صلح آمیزی هدایت کند."

مطالب مرتبط