17:10 گرينويچ - سه شنبه 20 ژانويه 2009 - 01 بهمن 1387

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شد

باراک اوباما اولین رئیس جمهوری آفریقایی - آمریکایی در تاریخ این کشور است

باراک اوباما به عنوان اولین رئیس جمهوری آفریقایی - آمریکایی در تاریخ آمریکا در مراسمی در واشنگتن سوگند یاد کرده است. میلیون ها نفر مراسم تحلیف چهل و چهارمین رئیس جمهوری ایالات متحده را تماشا کرده اند.

جمعیت عظیمی برای دیدن این واقعه تاریخی در واشنگتن گرد آمده است.

گروه های بزرگی از مردم نقطه به نقطه محل برگزاری ادای سوگند آقای اوباما (National Mall، پارک ملی واشنگتن) را که ساعت 12 (به وقت محلی)، انجام شد، پر کرده اند.

تدابیر امنیتی که برای این مکان و مراسم امروز در نظر گرفته شده، بی سابقه است و بالغ بر 40 هزار مامور امنیتی به خدمت خوانده شده اند.

مراسم تحلیف اوباما را اینجا بشتويد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


گزارشگران می گویند مردم در سراسر آمریکا احساس می کنند که امروز شاهد وقوع تاریخ هستند.

جاستین وب، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می گوید که فریادهای شادمانی که در مراسم امروز به استقبال باراک اوباما رفته است از صمیم قلب و از سراسر آمریکاست.

برگزاری مراسم تحلیف در پلکان ساختمان کاپیتول هی،ل محل کنگره آمریکا (در شرق نشنال مال) انجام گرفته است.

تمرین مراسم در مقابل ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن

تمرین مراسم در مقابل ساختمان کنگره آمریکا در واشنگتن

در روزهای گذشته صدها هزار بازدیدکننده وارد واشنگتن شده اند و جاده ها و قطارهای زیرزمینی پ رازدحام بوده اند. رقابت برای دست یافتن به بلیط برای تماشای نمایش های این مراسم شدید بوده است.

مراسم تحلیف برای آقای اوباما و همسرش میشل از صبح زود آغاز شد. آنها همراه با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری و خانواده اش در مراسمی در کلیسای سنت جان شرکت کردند. به دنبال این مراسم جورج بوش و همسرش لورا و همچنین دیک چنی و همسرش از آنها در کاخ سفید پذیرایی کردند.

بعد این گروه از مسیری که مردم به تماشا ایستاده بودند به محل کنگره آمریکا رفته اند.

اولین رئیس جمهوری آمریکا که آفریقایی تبار است با گذاشتن دستش بر روی کتاب انجیلی که آبراهام لینکلن اولین رئیس جمهور آمریکا در سال 1861 هنگام ادای سوگند دست خود را روی آن گذاشت، ادای سوگند کرد و قول داد که "قانون اساسی ایالات متحده را حفظ و از آن دفاع کند."

اما رئیس جمهوری جدید آمریکا با چالش های جدی روبروست. در حالی که وضعیت اقتصادی با بدترین بحران در دهه های اخیر مواجه است جوی حاکی از نامطمئنی گریبانگیر آمریکا شده است.

آقای اوباما همچنین باید با جنگ های عراق و افغانستان و درگیری میان فلسطینیان و اسرائیلیان دسته و پنجه نرم کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.