اسرائیل هدف موشک فلسطینیان قرار گرفت

موشک های فلسطینی - تصویر آرشیوی
Image caption یک گروه تندرو فلسطینی مسئولیت موشک پرانی را برعهده گرفته است

همزمان با تلاش آمریکا برای صلح در غزه، فلسطینیان و اسرائیل آتش بس را نقض کرده اند.

روز پنجشنبه، 29 ژانویه (10 بهمن)، ارتش اسرائیل با صدور بیانیه ای اعلام داشت که در ساعات شب پیش، یک فروند موشک از داخل نوار غزه به سوی شهرک اوفاکیم، واقع در جنوب اسرائیل، پرتاب شد که در نواحی غیر مسکونی فرود آمد و خسارت و تلفاتی برجای نگذاشت.

گروه فلسطینی تپپ شهدای الاقصی، یک گروه تندرو منشعب از جنبش فتح، به رهبری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، مسئولیت این موشک پرانی از داخل غزه را بر عهده گرفت.

ساعاتی بعد، ارتش اسرائیل گفت که یک فروند موشک دیگر نیز از داخل غزه به سوی اسرائیل پرتاب شده که بازهم خساراتی در پی نداشته است.

براساس بیانیه ارتش اسرائیل، در پی موشک پرانی فلسطینیان، نیروی هوایی اسرائیل به هدف هایی در شهرک رفح، واقع در جنوب نوار غزه، حمله کرد.

در این بیانیه آمده است که هدف این حملات انهدام تونل های مرزی بوده که، به گفته مقامات اسرائیلی، برای قاچاق اسلحه و مهمات برای گروه های تندرو فلسطینی مستقر در غزه مورد استفاده قرار می گیرد.

ظاهرا در حمله هوایی اسرائیل کسی کشته یا زخمی نشده است.

Image caption به گفته اسرائیل تونلهای قاچاق در رفح بمباران شده است

پرتاب موشک در ساعات اخیر دومین مورد از آتشباری فلسطینیان به سوی خاک اسرائیل از روز 17 ژانویه و زمان برقراری آتش بس در جنگ سه هفته ای غزه بوده است.

روز چهارشنبه این هفته، جنبش حماس، که بر نوار غزه تسلط دارد، اعلام کرد که به تلافی عبور نیروهای اسرائیلی از مرز غزه، نقاطی در داخل اسرائیل را هدف خمپاره قرار داده است.

روز سه شنبه و پس از آنکه یک نظامی اسرائیلی هنگام انجام ماموریت گشت زنی در مرز با غزه در اثر وقوع انفجار کشته شد، نیروهای اسرائیلی به گلوله باران نقاطی در داخل غزه پرداختند و برای مدتی وارد نوار غزه شدند.

در تبادل آتش بین دو طرف در روز سه شنبه، یک مرد فلسطینی، که گفته می شد از کشاورزان محلی بود، کشته شد.

تلاش میچل برای صلح

جدیدترین مورد نقض آتش بین اسرائیل و گروه های فلسطینی مستقر در حماس همزمان با ادامه ماموریت یک هفته ای جورج میچل، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در منطقه گزارش می شود.

آقای میچل که برای گفتگو در مورد برقراری آتش بس دائم در غزه و پیشبرد روند صلح خاورمیانه در منطقه به سر می برد، در نخستین مرحله از ماموریت خود با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، دیدار کرد و سپس عازم اسرائیل شد.

Image caption میچل در آغاز ماموریت خود با رئیس جمهوری مصر دیدار کرد

روز چهارشنبه، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا مذاکراتی را با مقامات اسرائیلی انجام داد و انتظار می رود روز پنجشنبه برای دیدار و گفتگو با محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، عازم کرانه باختری رود اردن شود.

قرار است جورج میچل در روزهای آینده به چند کشور دیگر منطقه نیز سفر کند اما ملاقات و گفتگو با جنبش حماس در دستور کار وی قرار ندارد.

ایالات متحده، اسرائیل و اکثر کشورهای غربی تنها تشکیلات خودگردان را نماینده مشروع مردم فلسطین می دانند و جنبش حماس را یک گروه تروریستی محسوب می کنند و از گفتگو با آن خودداری می ورزند.

نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است تا با استفاده از نفوذ کشورهای عربی، گروه های فلسطینی مستقر در غزه را به توقف دائمی حملات موشکی به اسرائیل و خودداری از قاچاق اسلحه و مهمات وادار سازد و در مقابل، اسرائیل را برای بازگشایی گذرگاه های مرزی غزه تحت فشار قرار دهد.

جورج میچل همچنین خواسته است تا گذرگاه رفح، در مرز غزه و مصر، براساس توافق نامه سال 2005 بین اسرائیل، فلسطینیان و دولت مصر، که با میانجیگری ایالات متحده به دست آمد بازگشایی شود.

Image caption یکی از شرطهای اسرائیل برای خاتمه تحریم غزه آزادی شلیط است

براساس این توافقنامه، که پس از خروج نظامی اسرائیل از نوار غزه به اجرا گذاشته شد، قرار شد این گذرگاه مرزی با حضور ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی فعالیت کند و بازرسان اعزامی اتحادیه اروپا نیز به منظور جلوگیری از ورود اسلحه و تجهیزات قاچاق بر فعالیت آن نظارت داشته باشند.

در ماه ژوئن سال 2006، شبه نظامیان حماس پس از چند هفته درگیری خونین با ماموران و افراد وفادار به تشکیلات خودگردان، آنان را غزه اخراج کردند و بر این بخش از سرزمین های فلسطینی مسلط شدند و از آن زمان، گذرگاه رفح معمولا بسته بوده و اسرائیل نیز محدودیت هایی را در حمل و نقل کالا از طریق گذرگاه های مرزی خود با غزه به اجرا گذاشته است.

در همانحال، جنبش حماس خواسته است که به عنوان قدرت مسلط بر غزه، باید نقشی مهم در فعالیت گذرگاه رفح برعهده بگیرد در حالیکه اسرائیل نسبت به هدف های این گروه ابراز نگرانی کرده و تاکید داشته که باید قدرت حماس در غزه کاهش یابد و موقعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی تقویت شود.

در مورد بازگشایی کامل گذرگاه های مرزی اسرائیل و غزه نیز، گفته می شود که دولت اسرائیل تصمیم گیری در این زمینه را به دریافت تضمین در مورد توقف موشک پرانی فلسطینیان و آزادی گیلعاد شلیط، نظامی اسرائیلی مشروط کرده که در ژوئن سال 2006 توسط شبه نظامیان حماس اسیر شد.

در مقابل، یک مقام ارشد حماس شرط آزادی گروهبان شلیط را غیرقابل قبول دانسته و خواستار مبادله نظامی اسرائیلی با چند صد فلسطینی وابسته به حماس شده است که در اسرائیل زندانی هستند.