11:17 گرينويچ - پنج شنبه 05 فوريه 2009 - 17 بهمن 1387

دزدان دریایی سومالی کشتی اوکراینی را ترک کردند

کشتی فائینا

دزدان دریایی کشتی فائینا را در ماه سپتامبر سال گذشته تصرف کردند

دزدان دریایی در سواحل سومالی در برابر دریافت باج یک کشتی اوکراینی را پس از پنج ماه ترک کردند.

به گزارش منابع کشتیرانی بین المللی، روز پنجشنبه، 5 فوریه (17 بهمن)، دزدان دریایی سرانجام کشتی اوکراینی فائینا راکه از ماه سپتامبر سال گذشته در تصرف خود داشتند تخلیه کرده اند و این کشتی تحت حفاظت یک ناو نیروی دریایی ایالات متحده قرار گرفته است.

کشتی اوکراینی در حالی در نزدیک سواحل سومالی به تصرف دزدان دریایی در آمد که با محموله ای از تجهیزات نظامی و حدود بیست خدمه، که بیشتر آنان شهروندان اوکراین بودند، عازم بندر مومباسا در کنیا بود.

از زمان تصرف فائینا، چانه زنی دزدان دریایی با مالکان کشتی بر سر باج درخواستی برای آزادی کشتی ادامه داشته است.

روز پنجشنبه، یک افسر ناوگان پنجم دریایی آمریکا با استناد به مشاهدات محلی گفت که ظاهرا باج درخواستی ربایندگان کشتی روز چهارشنبه با هلی کوپتر به نقطه مورد نظر حمل و در آنجا بر روی عرشه کشتی انداخته شد.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه گفته است که باج پرداختی به دزدان دریایی به سه میلیون و دویست هزار دلار بالغ می شود که به مراتب کمتر از مبلغ سی میلیون دلاری است که دزدان دریایی در ابتدا مطالبه کرده بودند اما هنوز شرکت مالک کشتی در این اظهار نظری نکرده است.

نا امنی در آبهای سومالی

معمولا دزدان دریایی فعال در سواحل سومالی تنها پس از شمارش و اطمینان از جعلی نبودن اسکناس های دریافتی به عنوان باج، با استفاده از قایق، کشتی های ربوده شده را ترک می گویند.

دزدان دریایی سومالی

سال گذشته دزدان دریایی سومالی دهها شناور را تصرف کردند.

در طول سال گذشته میلادی، دزدان دریایی در سواحل سومالی بیش از یکصد شناور را هدف حمله قرار دادند و بیش از چهل کشتی متعلق به کشورهای مختلف، از جمله ایران را به تصرف در آوردند و تعدادی از آنها را در برابر دریافت باج آزاد کردند.

کشور سومالی از زمان سرنگونی حکومت محمد زیاد باره، رئیس جمهوری، در سال 1991 تا کنون دستخوش درگیری های قبیله ای و جنگ داخلی بوده و حکومت مرکزی نداشته و در حال حاضر نیز دولت انتقالی این کشور از امکانات لازم برای اعمال اقتدار خود، از جمله حفاظت از آب های دریایی برخوردار نیست.

در زمان انتشار خبر تصرف کشتی در ماه سپتامبر، دولت کنیا اعلام داشت که محموله این کشتی، از جمله تعدادی تانک، موشک انداز و اسلحه سبک توسط این کشور خریداری شده اما به گفته برخی منابع خبری، مدارک مربوط به این محموله نشان می داد که مقصد نهایی آن کشور سودان است.

در حال حاضر، شماری از کشورهای جهان ناوهای جنگی خود را به منظور حفاظت از کشتیرانی تجاری به منطقه اعزام کرده اند.

سومالی در شرق آفریقا و در مسیر کشتیرانی از خلیج فارس و اقیانوس هند به دریای سرخ قرار دارد و بخش عمده نفتکش های حامل نفت خلیج فارس نیز برای گذر از کانال سوئز و ورود به دریای مدیترانه، از این مسیر عبور می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.