07:42 گرينويچ - پنج شنبه 05 فوريه 2009 - 17 بهمن 1387

دولت سریلانکا آتش بس در جنگ علیه شورشیان را رد کرد

زخمی تامیل

سازمانهای بین المللی نسبت به تلفات غیرنظامی ابراز نگرانی کرده اند

دولت سریلانکا برقراری آتش بس در جنگ با شورشیان تامیل را رد کرده است.

روز پنجشنبه، 5 فوریه (17 بهمن)، گوتابهایا راجاپاکسه، وزیر دفاع سریلانکا، در مصاحبه با بی بی سی گفت که دولت این کشور نمی تواند پیشنهاد آمریکا برای برقراری آتش بس در عملیات علیه شورشیان تامیل را بپذیرد و نیروهای شورشی را متهم کرد که از چنین فرصتی برای برنامه ریزی حملات متقابل بهره برداری خواهند کرد.

آقای راجاپاکسه گفت که شورشیان تامیل با استفاده از آتش بس چهل و هشت ساعته در هفته گذشته دست به عملیات انتحاری زدند و یک کامیون بمب گذاری شده را در کنار خطوط مقدم نبرد منفجر کردند.

وزیر دفاع سریلانکا موضع دولت این کشور را تکرار کرد که عملیات نظامی علیه شورشیان تامیل تنها در صورتی خاتمه می یابد که آنان اسلحه خود را زمین بگذارند و بدون قید و شرط، تسلیم نیروهای دولتی شوند.

وی اعلام عفو عمومی برای رهبران تامیل را نیز مردود دانست اما گفت که شبه نظامیان رده های پائین تر مشمول عفو قرار خواهند گرفت و برنامه ای برای بازآموزی و آموزش حرفه ای آنان به اجرا گذاشته می شود تا، به گفته وی، بتوانند به آغوش جامعه باز گردند.

در خلال هفته های اخیر، ارتش سریلانکا به پیشروی در مناطق تحت تسلط جدایی طلبان تامیل در شمال این کشور ادامه داده و گفته می شود در حال حاضر، شبه نظامیان تامیل در بخش کوچکی از مناطق شمالی متمرکز شده و به مقاومت در برابر ارتش ادامه می دهند.

سازمان های امدادرسانی بین المللی نسبت به وضعیت بیش از یکصد هزار غیر نظامی در مناطق جنگی ابراز نگرانی کرده و از هر دو طرف خواسته اند تا دست از جنگ بردارند.

آینده ببرهای تامیل

آمریکا، بریتانیا، ژاپن، نروژ و اتحادیه اروپا که تامین کنندگان اصلی کمک های مالی به سریلانکا هستند، ضمن درخواست از دولت این کشور برای برقراری آتش بس، از شورشیان تامیل هم خواسته اند اسلحه خود را زمین بگذارند.

رهبران ببرهای تامیل

دولت سریلانکا عفو رهبران جدایی طلبان تامیل را رد کرده است

روز گذشته رئیس جمهوری سریلانکا گفت که عملیات نظامی علیه شورشیان تا پیروزی کامل ادامه می یابد و افزود که در خلال چند روز آینده، مقاومت شبه نظامیان در هم شکسته می شود و گروه جدایی طلب ببرهای تامیل برای همیشه از میان خواهد رفت.

در همانحال، برخی از ناظران این سئوال را مطرح کرده اند که در صورت تصرف مناطق استقرار جدایی طلبان تامیل، اقدام بعدی شورشیان مسلح چه خواهد بود؟

به گفته آنان، این خطر وجود دارد که این افراد و نقاط دور از دسترس نیروهای ارتش در نواحی جنگلی بگریزند و به جای درگیری رو در رو با قوای دولتی، به خرابکاری، از جمله ترور افراد و حملات انتحاری پر تلفات در شهرهای سریلانکا دست بزنند.

گروه موسوم به ببرهای آزادیبخش تامیل ایلام در دهه 1970 با هدف تلاش برای استقلال مناطق تامیل نشین در شمال و شرق سریلانکا شکل گرفت و برای تحقق این هدف به عملیاتی مانند ترور، بمب گذاری و آدم ربایی روی آورد.

در سال های بعد، این گروه توانست بر بخش هایی از سرزمین های تامیل نشین مسلط شود و به عملیات نظامی علیه نیروهای دولتی مبادرت ورزد.

بیش از سی کشور جهان، از جمله آمریکا، هند، بریتانیا و کانادا و اتحادیه اروپا گروه ببرهای تامیل را یک سازمان تروریستی اعلام کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.