حمله موشکی به پاکستان '25 کشته برجای گذاشت'

Image caption حملات موشکی آمریکا در پاکستان توسط هواپیماهای بدون سرنشین انجام می شود

به گفته مقام های پاکستانی حداقل 25 نفر در اثر حمله ای در شمال غرب این کشور که ظاهرا توسط موشک های آمریکایی انجام شده کشته شده اند.

در این حمله موشکی خانه ای در ناحیه وزیرستان جنوبی هدف قرار گرفته که در نزدیکی مرز افغانستان قرار دارد و مقام های پاکستانی آن را مخفیگاه پیکارجویان طالبان توصیف کرده اند.

طالبان اعلام کرده 25 نفر از نیروهایش در جریان این حمله کشته شده اند اما هیچ منبع مستقلی نتوانسته این گفته را تایید کند.

آمریکا در ماه های اخیر بوسیله هواپیماهای بدون سرنشین بیش از 20 حمله هوایی در شمال غرب پاکستان (سه حمله پس از روی کار آمدن باراک اوباما) انجام داده است.

دولت پاکستان مدتهاست که اینگونه حملات را مخرب دانسته و آن را به عنوان نقض تمامیت ارضی این کشور مورد اعتراض قرار داده است.

رهبران پاکستان با گفتن اینکه اینگونه اقدامات باعث بر انگیخته شدن خشم عمومی و احساسات ضد امریکایی، و پیچیده تر کردن تلاش های دولت برای مبارزه با شورشیان می شود، ابراز امیدواری کرده اند که دولت جدید آمریکا تحت ریاست باراک اوباما انجام اینگونه عملیات نظامی را متوقف کند.

در هفته گذشته آقای اوباما گفت تردیدی وجود ندارد که پیکارجویان در مناطق قبیله ای مرزی پاکستان بدون نگرانی و در محیطی امن فعالیت می کنند.

او افزوده بود آمریکا تلاش خود را بعمل خواهد آورد تا مطمئن شود پاکستان در مبارزه با این تهدید متحدی قدرتمند است.

تازه ترین حمله صبح روز شنبه 14 فوریه در دهکده ای نزدیک شهر لادها رخ داد و در جریان آن خانه ای که به یکی از اعضاء قبیله تعلق داشت هدف قرار گرفت.

شاهدان عینی می گویند موشک ها از یک هواپیمای بدون سرنشین شلیک شدند.

آنها همچنین گفتند این خانه در اختیار پیکارجویانی بود که به گروه بیت الله محسود، یکی از فرماندهان ارشد طالبان در پاکستان تعلق داشت.

بیت الله محسود یکی از افرادی است که تلاش فراوانی برای به دام انداختن او صورت می گیرد.

گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد می گوید محسود مسئول چند خشونت عمده از جمله ترور بینظیر بوتو نخست وزیر پیشین پاکستان شناخته می شود.

مطالب مرتبط