مقامات بریتانیایی اجازه یافتند وارد غزه شوند

Image caption نمایندگان پارلمان بریتانیا قصد دارند از امکانات امدادرسانی سازمان ملل در غزه دیدن کنند

هیئتی متشکل از نمایندگان احزاب مختلف در پارلمان بریتانیا، اجازه یافته است وارد نوار غزه شود و از نزدیک تاثیرات حملات نظامی اخیر اسرائیل در این منطقه فلسطینی را ارزیابی کند.

اعضای "گروه پارلمانی بریتانیا - فلسطین" از سوی ارتش اسرائیل اجازه یافته اند وارد نوار غزه شوند.

آنها امیدوارند بتوانند در ساعات بعد از ظهر امروز (15 فوریه)، از نقاطی که در طی سه هفته حملات هوایی و زمینی اسرائیل در نوار غزه تخریب شده است، دیدن کنند.

ماه گذشته اسرائیل نیروهای خود را بسیج کرد تا از راکت پرانی پیکارجویان فلسطینی غزه به شهرک های اسرائیلی جلوگیری کند.

حدود هزار و سیصد فلسطینی و سیزده اسرائیلی در این عملیات کشته شدند.

مقامات پارلمانی گفته اند که قصد دارند با فلسطینیان غزه مستقیما گفتگو کنند و امیدوارند با مسئولان عملیات امداد بین المللی ملاقات و از جمله از مراکز امدادسانی که توسط سازمان ملل متحد اداره می شود، دیدن کنند.

آنها می خواهند دست کم تا روز سه شنبه (17 فوریه)، در غزه بمانند.

در حالی که هیئت بریتانیایی وارد منطقه شده است، احتمال برقراری آتش بس رسمی میان حماس و اسرائیل بسیار ضعیف به نظر می رسد . اسرائیل و حماس هجدهم ژانویه به طور جداگانه اعلام آتش بس کردند اما اسرائیل روز شنبه (14 فوریه)، گفت تا زمانی که گلعاد شالیط، سرجوخه اسرائیلی که در اختیار پیکارجویان فلسطینی است، آزاد نشود، آتش بس رسمی برقرار نخواهد کرد.

ریچارد بردن، از نمایندگان حزب کارگر در پارلمان بریتانیا در راس هیئت شش نفره بریتانیایی قرار دارد.

Image caption فلسطینیان غزه در میان ویرانه های جنگ

وضعیت "وخیم"

نمایندگان پارلمان بریتانیا می خواهند که در این سفر نه تنها از زبان خود شاهدان عینی درباره حملات اسرائیل اطلاعات دریافت کنند بلکه همچنین از طرح های بازسازی که هزینه اش را بریتانیا برعهده گرفته است، دیدن کنند.

آقای بردن از جمله مقامات بریتانیایی بود که در زمان عملیات نظامی اسرائیل در غزه برای برقرار شدن آتش بس تلاش زیادی کرد.

او همچنین طرحی را به پارلمان بریتانیا ارائه داد که از بی بی سی و شبکه خبری اسکای به خاطر رد کردن آگهی درخواست کمک نقدی برای غزه انتقاد کرده است. این طرح به امضای 170 نماینده پارلمان بریتانیا رسید.

جسمین ویتبرد، مدیر اجرائی سازمان خیریه "کودکان را نجات دهید" از سفر نمایندگان پارلمان بریتانیا به غزه استقبال کرده و به بی بی سی گفته است که وضعیت انسانی در غزه "وخیم" است.

او گفت: "ما فکر می کنیم که بالغ بر صد هزار نفر آواره شده اند. بیش از نود درصد از جمعیت غزه به کمک های غذایی وابسته هستند و دیدن این وضعیت برای این هیئت شوک آور خواهد بود."

خانم ویتبرد افزود: "خطر این است که وقتی تصاویر تخریب ناشی از جنگ از صفحه تلویزیون های ما محو شود مردم وضعیت در غزه را فراموش کنند. اما خانواده های زیادی هنوز در غزه زندگی می کنند که شرایط بسیار دشواری دارند. برای همین من فکر می کنم که این گونه سفرها باعث می شود که هنوز به غزه توجه شود."

در طی دیروز و امروز صد کامیون حامل یک میلیون پوند مواد امدادی بریتانیا راهی نوار غزه شده است که یک خودروی آتش نشانی و چند آمبولانس از جمله این امدادهاست.

تهیه و حمل این مواد امدادی توسط گروه "ویوا پالستینا" سازماندهی و از سوی سازمان های اسلامی و همچنین "ائتلاف جنگ را متوقف کنیم" حمایت شده است.

رشد جمعیت غزه

در همین حال بنا به یک سرشماری جمعیت که امروز منتشر شده است، جمعیت در اراضی فلسطینی غزه در یک دهه گذشته چهل درصد افزایش داشته است.

رشد جمعیت در غزه یکی از بالاترین آمار در جهان است.

این سرشماری که در سال 2007 انجام گرفته، جمعیت این منطقه را بیش از یک میلیون و چهارصد هزار نفر و میزان رشد جمعیت را حدود سه و نیم درصد در سال، اعلام کرده است.

تقریبا نیمی از جمعیت غزه زیر پانزده سال است.

اگر میزان رشد جمعیت در حد کنونی آن بماند، تخمین زده می شود که جمعیت این اراضی در بیست سال آتی دو برابر شود.

مطالب مرتبط