اوباما در کنگره آمریکا سخنرانی کرد

اوباما
Image caption آقای اوباما سعی کرد به مردم اطمینان دهد که بحران پشت سر گذاشته خواهد شد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در جلسه مشترک کنگره گفته است که آمریکا قوی تر از قبل از بحران جاری اقتصادی سر برخواهد آورد.

آقای اوباما در سخنان خود که در جلسه مشترک سنا و مجلس نمایندگان ایراد شد گفت اقتصاد آمریکا بازسازی خواهد شد و بهبود خواهد یافت.

وی در نخستین هفته های کاری خود در کاخ سفید موفق به قانع کردن کنگره نسبت به تصویب یک بسته محرک های اقتصادی به ارزش 787 میلیارد دلار شده است.

وی در سخنان خود در کنگره که حدود یک ساعت طول کشید تاکید کرد که این بسته محرک اقتصادی - که شامل تلاش هایی برای جلوگیری از بیکار شدن 3 میلیون و 500 هزار نفر یا ایجاد این تعداد شغل است - به بازگشت به رشد اقتصادی کمک خواهد کرد.

طرح نجات مالی بانک ها و طرحی برای حمایت از صاحبخانه هایی که در پرداخت اقساط وام در تقلا هستند از دیگر ابتکاراتی است که در نخستین ماه ریاست جمهوری باراک اوباما تنظیم شده است.

کوین کانلی خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که سخنرانی سه شنبه چیزی شبیه به سخنرانی های سالانه "وضعیت کشور" در کنگره است که در این وقت سال ایراد می شود.

با این حال از آنجا که آقای اوباما تازه رئیس جمهور شده، در موقعیتی نیست که مسئولیت موفقیت ها و شکست های سال 2008 به عهده او باشد، بنابراین سخنرانی سه شنبه شب تنها نطقی عمدتا برای تشریح وضعیت اقتصادی بود و در آن کمتر به مسائل سیاست خارجی و امور امنیتی اشاره شد.

وی به کنگره و مردم آمریکا گفت که کشور بر مشکلات جاری فائق خواهد آمد.

وی گفت: "هرچند ممکن است اقتصاد ماه ضعیف شده و اعتماد ما سست شده باشد، هرچند دورانی دشوار و زمانه ای نامطمئن را پشت سر می گذاریم، اما امشب می خواهم به تک تک مردم آمریکا در مورد یک چیز اطمینان بدهم: اینکه (اقتصاد را) بازسازی خواهیم کرد، بهبود خواهیم یافت و ایالات متحده آمریکا قوی تر از قبل سر بر خواهد آورد."

وی گفت: "امروز هنوز صاحب انبوهی از همان صفاتی هستیم که آمریکا را به بزرگترین نیرو در تاریخ بشریت برای پیشرفت و رفاه بدل کرده است."

"آنچه امروز لازم است این است که همه کشور دست به دست هم دهیم، با جسارت با چالش هایی که با آنها روبرو هستیم مواجه شویم، و یک بار دیگر مسئولیت آینده را به عهده بگیریم."

آقای اوباما گفته است که او قصد دارد تا سال 2013 کسری بودجه را که از دولت بوش به ارث برده است به نصف کاهش دهد.

طرح محرک اقتصادی که پس از مجادلات زیاد در دو شاخه کنگره مورد توافق قرار گرفت شامل تزریق پول به پروژه های زیربنایی، بخش مراقبت های بهداشتی و انرژی های تجدید پذیر است.

تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آقای اوباما نیز یک طرح جامع نجات بانک ها به ارزش 1500 میلیارد دلار را فاش کرده است.

پس از نطق آقاب اوباما، بابی جیندال فرماندار ایالت لوئیزیانیا از حزب جمهوری خواه واکنش حزب خود به سخنان آقای اوباما را ارائه کرد.

وی که هندی الاصل و 37 ساله است از ستارگان حزب جمهوری خواه به حساب می آید و گفته می شود ممکن است چهار سال دیگر از رقبای انتخابات ریاست جمهوری باشد.

مطالب مرتبط