16:45 گرينويچ - دوشنبه 02 مارس 2009 - 12 اسفند 1387

حماس از دعوت نشدن به کنفرانس بازسازی غزه انتقاد کرد

محاصره غزه توسط اسرائیل باعث شده که مقدار محدودی مواد امدادی به این اراضی راه یابد

جنبش حماس، که کنترل غزه را در دست دارد، از تلاش بین المللی برای بازسازی این منطقه استقبال کرده اما گفته است دعوت نکردن این گروه به گردهمایی شرم الشیخ اقدامی اشتباه بوده است.

فوزی برهوم، یکی از سخنگویان حماس، روز دوشنبه (دوم مارس)، گفت که هر کمکی باید از طریق سازمان های بین المللی به غزه اهدا شود.

او افزود کشورهای اهدا کننده نباید با دادن این کمک ها به تشکیلات خودگردان فلسطینی، که رهبری جنبش فتح در راس آن قرار دارد، کمک رسانی به غزه را به امری سیاسی تبدیل کنند.

گرازش محمد قوام بی بی سی فارسی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

کشورهای عرب حاشیه خیلج فارس گفته اند بالغ بر یک میلیارد و ششصد میلیون دلار برای بازسازی غزه اختصاص داده اند که راسا و بدون دخالت حماس و جناح فتح محمود عباس، برنامه بازسازی غزه را به اجرا در خواهند آورد.

در جریان اجلاس بین المللی کمک به بازسازی غزه که امروز با شرکت نمایندگان هفتاد کشور جهان در شرم الشیخ مصر برگزار شد، سه میلیارد دلار اهدا شد.

دولت بریتانیا وعده داد سی میلیون پوند به بازسازی غزه کمک کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که در این گردهمایی شرکت داشت نیز گفت که کشورش نهصد میلیون دلار برای این منظور در نظر گرفته است و با شدت تلاش می کند تا روند صلح خاورمیانه را به پیش ببرد.

اما، جان گینگ، مدیر برنامه های امدادرسانی سازمان ملل متحد برای غزه، گفته است که مشکل اصلی وجوه نقدی نیست بلکه ادامه محاصره این اراضی توسط نیروهای نظامی اسرائیل است.

او گفت حتی انتقال ابتدایی ترین کمک های انسانی به داخل غزه آسان نیست.

اسرائیل اجازه نداده است که مصالح ساختمانی وارد غزه شود و کار ساخت و ساز و ترمیم ساختمان هایی که در حملات 22 روزه اسرائیل تخریب شده، عملا امکان پذیر نبوده است. اسرائیل می گوید که این مواد ممکن است توسط فلسطینیان برای مصارف نظامی استفاده شود.

قطعنامه 1860 سازمان ملل، که در واکنش بین المللی به حملات اسرائیل صادر شد، نه تنها خواستار توقف قاچاق اسلحه به غزه شده بلکه همچنین خواستار آن شده است که اسرائیل گذرگاه های مرزی این منطقه را بازگشایی کند.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، در شرم الشیخ گفت درگیری ها در غزه در واقع زیر سوال بردن روند سیاسی بوده است.

او گفت اکنون وقت آن رسیده که همه طرف های متخاصم در این درگیری به توافقات بین المللی احترام بگذارند و ضروری است که جناح های فلسطینی حماس و فتح اختلافات خود را حل کنند.

کمکهای بین المللی برای غزه

بسیاری از ساکنان غزه به کمکهای بین المللی متکی هستند

وزیر امور خارجه بریتانیا افزود اختلاف نظر آنها مانند نیزه ای است که بر قلب طرح تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی فرود آمده است.

آقای میلیبند از لحن مثبت آمریکایی ها در خصوص پیشبرد صلح در خاورمیانه استقبال کرد. او افزود که به نفع همه است - نه فقط اسرائیلی ها و فلسطینیان - که راهی برای صلح پایدار در این منطقه پیدا شود.

اجلاس بازسازی

روز دوشنبه، 2 مارس (12 اسفند)، اجلاس بین المللی کمک به بازسازی ویرانی های جنگ در نوار غزه با شرکت مقامات ارشد و نمایندگان بیش از هفتاد کشور جهان در استراحتگاه ساحلی شرم الشیخ، مصر، برگزار شد.

عملیات هوایی، دریایی و زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه روز 27 دسامبر سال گذشته آغاز شد و تا اعلام آتش بس از سوی دولت اسرائیل در روز 17 ماه بعد ادامه یافت و تلفات و خسارات گسترده ای را برجای گذاشت و در حال حاضر، هزاران تن از مردم غزه به کمک های بین المللی متکی هستند.

به گفته منابع فلسطینی، حملات اسرائیل به کشته شدن بیش از یکهزار و سیصد نفر، که اکثر آنان افراد غیرنظامی بودند، منجر شد و چند هزار زخمی نیز برجای گذاشت.

اسرائیل علت عملیات نظامی علیه نوار غزه را موشک پرانی گروه های افراطی فلسطینی به سوی خاک اسرائیل عنوان کرد که با خاتمه آتش بس موقت بین دو طرف در روز 17 سپتامبر و خودداری جنبش حماس از تمدید آتش بس، شدت گرفته بود.

در جریان درگیری غزه، سیزده شهروند اسرائیلی نیز کشته شدند که تعدادی از آنان در اثر اصابت موشک های فلسطینی به نقاط مسکونی در داخل اسرائیل جان خود را از دست دادند.

در حال حاضر، آتش بس موقت بین اسرائیل و حماس بر قرار است که هر از چندگاه، با عملیات نظامی دو طرف شکسته می شود.

شرط کمک غرب

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داده است که پرداخت کمک نهصد میلیون دلاری این کشور مشروط به آن است که فلسطینیان خواست های دیپلماتیک گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه متشکل از آمریکا، روسیه، سازمان ملل و اتحادیه اروپا را برآورده سازند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده تاکید کرد که کمک های بین المللی باید به نحوی هزینه شود که روند صلح بین فلسطینیان و اسرائیل را تقویت کند نه اینکه مانعی بر سر راه پیشرفت آن پدید آورد.

کمک کنندگان اصلی به بازسازی غزه به خصوص ایالات متحده و دولت های غربی گفته اند که کمک های مالی آنها باید زیر نظر تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس و صرفا برای کمک به بازسازی غزه هزینه شود و جنبش حماس، که بر این بخش از سرزمین های فلسطینی مسلط است، نباید به این منابع دسترسی داشته باشد و از آن برای عملیات نظامی بهره برداری کند.

ایالات متحده و شماری از دولت های غربی جنبش حماس را یک سازمان تروریستی دانسته و از تماس با این گروه تا زمانی که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناسد و استفاده از خشونت برای پیشبرد هدف های خود را نفی نکند خودداری کرده اند.

عربستان سعودی وعده داده است مبلغ یک میلیارد دلار را برای بازسازی غزه اختصاص دهد.

رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، وزیران خارجه روسیه و ژاپن، دبیرکل سازمان ملل متحد و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از دیگر شرکت کنندگان در این اجلاس بودند اما نمایندگان حماس یا اسرائیل در این همایش شرکت نداشتند هر چند ارسال هر نوع کمکی به غزه مستلزم موافقت اسرائیل با گشایش گذرگاه های مرزی با این منطقه است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.