کنفرانس بازسازی غزه؛ بیم ها و امیدها

ویرانه های غزه
Image caption جامعه بین المللی در اجلاس شرم الشیخ بازسازی غزه را بررسی می کند

کنفرانس بازسازی غزه دوشنبه دوازدهم اسفند (دوم مارس) با حضور حدود هشتاد کشور در شرم الشیخ مصر برگزار می شود.

قرار است در این کنفرانس که به ابتکار مصر و با هدف جمع آوری کمک های بشردوستانه برای مردم غزه برگزار می شود، چند تن از رهبران جهان و بسیاری از فرستادگان کشورهای مختلف از آمریکا، اروپا و آسیا در آن شرکت کنند.

این کنفرانس در شرایطی برگزار می شود که اعضای فتح و حماس، دو گروه اصلی فلسطینی و رقبای دیرینه که از سال ۲۰۰۷ بر سر اداره منطقه غزه اختلاف نظر جدی دارند، طی هفته گذشته مذاکرات آشتی جویانه خود را در قاهره با هدف ایجاد دولتی واحد آغاز کردند. با این همه هنوز توافق نهایی صورت نگرفته است.

اسرائیل هم که طی حملاتی سه هفته ای غزه را بمباران کرده ، درگیر تشکیل دولت جدیدی در این کشور توسط احزاب دست راستی و یهودیان تندرو است که با محدود کردن ساخت شهرک های یهودی نشین و واگذاری زمین در قبال صلح مخالفند و به این ترتیب در صورت روی کار آمدن چنین دولتی، ممکن است چشم انداز صلح اسرائیل و فلسطینیان به مخاطره بیافتد.

سر جان هلمز، دبیر اقدامات بشر دوستانه سازمان ملل، درباره وضعیت غزه می گوید که وضعیت در غزه، پس از حملات سه هفته ای اسرائیل علیه حماس، بسیار بدتر از آن چیزی است که او فکر می کرده است.

شرایطی که کابینه بعدی اسرائیل که در دست راستگرایان قرار دارد و می تواند چشم انداز صلح خاورمیانه را در ابهام قرار دهد و توافق نهایی میان فتح و حماس هم هنوز به دست نیامده است، تردیدهایی درباره موفقیت نهایی کنفرانس بازسازی غزه وجود دارد.

مئیر جاودان فر، صاحبنظر در مسائل خاورمیانه، به بخش فارسی بی بی سی گفت که این درگیرهای می تواند اشتیاق کشورهای غربی را برای کمک به بازسازی تحت تاثیر قرار دهد.

آمریکا پیش از برگزاری کنفرانس قاهره وعده داده ۹۰۰ میلیون دلار به بازسازی غزه کمک می کند.

روزنامه نیویورک تایمز دریکی از شماره های اخیر خود به نقل از مقام های دولتی گزارش کرده که این کمک مالی از طریق سازمان ملل متحد و سازمان های غیر دولتی برای بازسازی نوار غزه استفاده خواهد شد.

این مقام ها به نیویورک تایمز گفته اند که کمک ها مستقیما به گروه حماس منتقل نخواهد شد. اتحادیه اروپا نیز که وعده بیش از ۴۰۰ میلیون یورو داده است، همچون آمریکا حماس را به رسمیت نمی شناسد.

با این حساب در شرایطی که هنوز کنترل غزه در دست گروه حماس است، تکلیف کمک های آمریکا و اروپا برای بازسازی می تواند در ابهام قرار گیرد، اما مهرداد خوانساری، تحلیلگر مسائل خاورمیانه می گوید که با قوت گرفتن احتمال تشکیل دولت ملی در سرزمین های فلسطینی، که گروه فتح و حماس در آن عضویت دارند، این مشکل می تواند در آینده نزدیک حل شود.

اما در ایران هم علی لاریجانی، رئیس مجلس این کشور اعلام کرده که برای کمک به مردم غزه، ایران به جز بازسازی بسیاری از مساجد و مدارس و بیمارستان‌ها و منازل، بنای پارلمان فلسطین در غزه را که در بمباران‌های اسرائیل تخریب شده بر عهده می گیرد.

احمد زید آبادی، تحلیلگر مسائل خارومیانه به بی بی سی فارسی گفت که ایران در گذشته نشان داده علاقه ای ندارد کمکهایش را از طریق دولت خودگردان در اختیار فلسطینی ها قرار دهد و به این ترتیب احتمال دارد که این کمکها به گروه حماس سپرده شود.

شاهدان عینی که از غزه بازدید کرده اند از جمله دبیر اقدامات بشر دوستانه سازمان ملل، درباره وضعیت غزه می گویند که وضعیت این شهر، پس از حملات اسراییل، بسیار بدتر از آن چیزی است که آنها فکر می کردند.

به گفته آقای هلمز، شکل تخریب و نابودی برای مردم غزه انعکاس ناراحت کننده ای دارد، میزان نابودی ها به حدی است که هر نوع فعالیت اقتصادی شخصی در غزه را به ده ها سال پیش عقب برده است.

در شرایطی که غزه با چنین حجم خرابی رو به رو است، کنفرانس شرم الشیخ تا چه میزان می تواند موفق باشد؟

کارشناسان با توجه به برگزاری مشابه چنین کنفرانس هایی برای بازسازی عراق و افغانستان، می گویند که اگر اجرای طرحهای بازسازی به نهادها و شرکت های داخلی سپرده شود، با موفقیت بیشتری همراه خواهد شد و در عین حال زمینه اشتغال مردم جنگ زده را نیز فراهم می کند.

اما این موضوع بستگی به تصمیم شرکت کنندگان در اجلاس بازسازی غزه در مصر دارد که نحوه اجرای طرح های عمرانی و بازسازی را تصویب می کنند.

مطالب مرتبط