08:04 گرينويچ - سه شنبه 03 مارس 2009 - 13 اسفند 1387

پلیس پاکستان به دنبال عوامل حمله خونین به بازیکنان کریکت

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

به دنبال حمله مردان مسلح به بازیکنان تیم کریکت سریلانکا در پاکستان و کشته و زخمی شدن چندین نفر از آنها، شورای بین المللی کریکت گفته است که برگزاری بازی های بین المللی در پاکستان تا اطلاع ثانوی بعید است.

پلیس پاکستان در حال حاضر به دنبال عوامل این حادثه خونین است. رئیس پلیس لاهور گفته افراد مهاجم، به خوبی تعلیم دیده بودند.

روز سه شنبه، 3 مارس (13 اسفند)، گروهی افراد مسلح نقابدار اتوبوس حامل بازیکنان تیم کریکت سریلانکا را که برای انجام مسابقاتی به شهر لاهور پاکستان سفر کرده و هدف حمله قرار دادند که در نتیجه، دست کم پنج تن از اعضای تیم سریلانکا و شماری از ماموران امنیتی پاکستانی زخمی و پنج مامور پلیس نیز کشته شدند.

هارون لورگات، رئیس شورای بین المللی کریکت (ICC)، در یک کنفرانس خبری در لندن گفت که تا کنون بازیکنان کریکت هدف حمله خشونت بار قرار نگرفته بودند اما شرایط تغییر کرده است.

گفتگو با محمد متین

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

شورای بین المللی کریکت که هیئت جهانی ناظر بر این بازی هاست، به طور اضطراری سرگرم بازنگری واجد شرایط بودن پاکستان برای میزبانی مشترک جام جهانی کریکت در سال 2011 است. این بازی ها قرار است همزمان در چهار کشور جنوب آسیا برگزار شود.

استرالیا از اعزام تیم کریکت خود به پاکستان انصراف داده است؛ سریلانکا در واقع برای پر کردن جای خالی هند در این رقابت ها شرکت کرده بود. هند به دنبال حملات بمبئی حاضر نشد در این رقابت ها شرکت کند.

شری رحمان، وزیر اطلاعات پاکستان گفته است که حملات در لاهور به قابلیت این کشور در شرکت در بازی های کریکت که یک شور ملی در پاکستان قلمداد می شود، صدمه زده است.

حمله به بازیکنان سریلانکایی

مقامات پاکستانی گفته اند که در این حمله، بین ده تا دوازده مرد نقابدار شرکت داشتند که پس از بیست دقیقه تبادل آتش با ماموران پلیس، با برجای گذاشتن مقادیری اسلحه سبک، نارنجک و نارنجک انداز، از محل درگیری گریختند.

این حمله زمانی صورت گرفت که بازیکنان سریلانکایی برای بازی در برابر تیم پاکستان عازم ورزشگاه قدافی در شهر لاهور بودند.

به نقل از وزیر ورزش سریلانکا گزارش شده که پنج عضو تیم کریکت این کشور و یکی از مربیان آنان در این حمله زخمی شده اند اما خطری جان آنان را تهدید نمی کند.

دو تن از بازیکنان سریلانکایی که هدف اصابت گلوله قرار گرفته بودند به بیمارستان انتقال یافتند اما وضع آنان نیز رضایتبخش گزارش شده است.

قرار بود روز سوم مسابقات کریکت روز سه شنبه آغاز شود اما این بازی ها لغو شده و اعضای تیم کریکت سریلانکا با هلی کوپتر از لاهور خارج شده اند و انتظار می رود فورا به کشور خود بازگردند.

نگرانی امنیتی

بازی کریکت از ورزش های بسیار پر طرفدار در هر دو کشور پاکستان و سریلانکاست و تیم ملی پاکستان پس از اعلام تصمیم هند و استرالیا برای خودداری از شرکت در مسابقات ورزشی در این کشور از تیم سریلانکا دعوت کرد در مسابقاتی که در این کشور برگزار می شود شرکت کند.

یکی از زخمیان حمله

اکثر کشته شدگان و زخمی های عملیات لاهور از افراد پلیس بوده اند

در حالیکه هند و استرالیا دلیل خودداری از اعزام تیم های خود به پاکستان را نگرانی های امنیتی ناشی از حضور اسلامگرایان تندرو وابسته به شبکه القاعده در این کشور عنوان کرده بودند، حمله به بازیکنان سریلانکایی در لاهور ضربه ای سنگین به حیثیت دستگاه های امنیتی پاکستان وارد می کند.

برخی منابع پاکستانی حمله روز سه شنبه را به تندروهای اسلامگرا نسبت داده و گفته اند که عملیات این افراد شبیه همان کسانی بوده است که در ماه نوامبر سال گذشته عملیات خونینی را در شهر بمبئی هند به اجرا گذاشتند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.