'تخریب خانه های غزه توسط اسرائیل توجیه ناپذیر است'

نوار غزه
Image caption عملیات 22 روزه اسرائیل موجب تخریب هزاران ساختمان در نوار غزه شد

عفو بین الملل که یک نهاد مدافع حقوق بشر است می گوید از تحقیقاتی که توسط این نهاد به عمل آمده چنین نتیجه گیری شده است که تخریب خانه های فلسطینیان در تهاجم اخیر اسرائیل به نوار غزه، توجیه ناپذیر است.

عفو بین الملل به وبسایت بی بی سی گفته است روش های به کار برده در این تهاجم موجب نگرانی درباره ارتکاب جنایات جنگی توسط نیروهای اسرائیلی شده است.

ارتش اسرائیل می گوید این خانه ها را به خاطر "نیازهای عملیاتی" خراب کرده بود و این عملیات با قوانین بین المللی ناظر به جنگ، مطابقت داشته است.

با این وجود، دوناتلا رورا، رئیس یک هیئت حقیقت یاب عفو بین الملل که برای بررسی وضعیت به جنوب اسرائیل، و نوار غزه رفته بود این استدلال را رد کرده و می گوید نیروهای اسرائیلی برای کار گذاشتن مین ها از خودروهای خود پیاده شده بودند و همین امر نشان می دهد که خطری متوجه آنها نبوده و اقدام آنان توجیه نظامی یا عملیاتی نداشته است.

یک گروه اسرائیلی موسوم به "شکست سکوت" هم که اظهارات و شواهد سربازان اسرائیلی را گردآوری کرده و انتشار می دهد، به وبسایت خبر بی بی سی گفته است که حقایقی که در نوار غزه به آن دست یافته اند حاکی از این است که بسیاری از موارد تخریب خانه ها در نوار غزه، بدون این که خطر فوری وجود داشته باشد صورت گرفته است.

به موجب قوانین بین المللی تخریب خانه های غیرنظامیان به خودی خود غیرقانونی نیست ولی باید از نظر نظامی توجیه پذیر باشد.

در جریان عملیات 22 روزه اسرائیل هزاران ساختمان در نوار غزه ویران شد.

شماری از این ساختمان ها ایستگاه پلیس، مساجد و ساختمان های دولتی بود ولی در برخی موارد خانه های مسکونی نزدیک به این ساختمان ها نیز در نقاطی که نیروی زمینی اسرائیل حضور داشت به تل خاکی تبدیل شدند.

پاسخ اسرائیل

وزارت دفاع اسرائیل در یک بیانیه کتبی گفته است که تخریب خانه ها در جریان مناقشه به دلیل نیازهای مهم عملیاتی بوده است و اغلب تله انفجاری در این ساختمان ها کار گذاشته شده بود یا بر روی تونل هایی ساخته شده بودند و یا از داخل این خانه ها به سوی سربازان اسرائیلی تیراندازی شده بود.

وزارت دفاع اسرائیل تاکید کرده که هدف حملات، حماس و تاسیسات زیربنایی آن بوده است نه ساکنان غیرنظامی نوار غزه.

خانم رورا، می گوید تیم همراه وی موفق به یافتن قطعات مین های ضد تانک در داخل و اطراف ساختمان های مسکونی ویران شده است.

سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل گفته است مین های به کار برده شده خود به خود منفجر نمی شوند و به همین دلیل هنگامی که انفجار نشده در محلی باقی بمانند بی خطر هستند.

مطالب مرتبط