تظاهرات در مالزی علیه استفاده از زبان انگلیسی در مدارس

کوالالامپور
Image caption تظاهرکنندگان قصد راهپیمایی به طرف کاخ سلطنتی در کوالالامپور را داشتند

در کوالالامپور، پایتخت مالزی پلیس ضد شورش برای متفرق کردن هزاران تظاهرکننده که علیه استفاده از زبان انگلیسی در مدارس محلی شعار می دادند از گاز اشک آور استفاده کرده است.

پلیس مانع راهپیمایی تظاهرکنندگان به سوی کاخ سلطنتی شد و 124 نفر از شرکت کنندگان در اعتراضات را دستگیر کرد.

در این راهپمایی که روز گذشته صورت گرفت، تظاهرکنندگان که از بومیان مالایی تبار بودند درخواست داشتند که برای آموزش دروس علوم و ریاضیات مانند گذشته به جای زبان انگلیسی از زیان مالایایی استفاده شود.

تظاهرکنندگان راهپیمایی خود را از یک مسجد شروع کرده بودند.

یکی از تظاهرکنندگان به خبرنگاران گفت که تظاهرات صلح آمیز شروع شده بود ولی پلیس بدون هشدار قبلی از گاز اشک آور استفاده کرده بود.

پلیس مالزی می گوید سازمان دهندگان اعتراضات قول داده بودند در پایتخت گردهم آیی یا راهپیمایی نداشته باشند و نمایندگان خود را برای تسلیم عریضه خود در اعتراض به استفاده از زبان انگلیسی در مدارس به کاخ سلطنتی بفرستند.

مقامات مالزی می گویند تدریس این واحدهای درسی به زبان انگلیسی از سال 2006، با این هدف بوده که دانش آموزان با زبان انگلیسی بیشتر آشنایی پیدا کنند.

خبرنگاران می گویند در مالزی که از نظر قومی یک پارچه نیست، زبان، نژاد و مذهب مسائل حساسی محسوب می شوند.

در دهه های 1980 و 1990 دولت مهاتیر محمد نخست وزیر وقت مالزی سعی بر آن داشت که برنامه مدرنیزه کرده مالزی را بر اساس دو اصل پیاده کند.

یکی از این دو اصل، دادن نقش تازه به اسلام در زندگی روزمره مردم و تاکید بر ارزش ها و هویت اسلامی بود.

این اصل بر ایجاد نهادهای اسلامی و ارتباط با جهان گسترده تر مسلمانان تاکید می کرد.

اصل دیگر ادامه سیاست هایی بود که در دهه 1970 شروع شده بود که بر اساس آن به مالایایی های بومی که 60 درصد جمعیت مالزی را تشکیل می دهند، در دولت، آموزش و پرورش و بوروکراسی امتیازات خاصی داده می شد.

جامعه های غیر مسلمان مالزی از این تبعیض ها شکایت داشته و می گفتند به صورت شهروند درجه 2 درآمده اند.

ولی از سال 2003 که مهاتیر محمد از سمت خود کناره گیری کرد مالزی یک دوره انتقالی را شروع کرده و تلاش هایی برای این که جامعه های مختلف مالزی اختلافات خود را کنار گذاشته و به صورت یک ملت متحد با حقوق برابر درآیند صورت گرفته است.

مطالب مرتبط