ارتش کره شمالی به حالت آماده باش کامل در آمد

کیم جونگ ایل
Image caption رهبران کره شمالی تمرینهای نظامی جنوب را نگران کننده می دانند

کره شمالی واحدهای نظامی خود را به حالت آماده باش کامل در آورده است.

روز دوشنبه، 9 مارس (19 اسفند)، خبرگزاری دولتی کره شمالی بیانیه ارتش این کشور را انتشار داد که در آن برگزاری رزمایش مشترک نیروهای آمریکایی و کره جنوبی که قرار است به زودی صورت گیرد اقدامی "خطرناک و تحریک آمیز" توصیف و اعلام شده است که واحدهای نظامی کره شمالی به حالت آماده باش کامل در آمده اند.

در بیانیه ارتش کره شمالی آمده است که ارتش خلقی کره آماده است در صورت لزوم علیه کره جنوبی، آمریکا و ژاپن به نیروی نظامی متوسل شود.

این بیانیه هشدار می دهد که که اقدام احتمالی نیروهای خارجی در ساقط کردن "ماهواره ما که دارای مقاصد صلح آمیز است به حمله متقابل فوری با استفاده از نیرومندترین ابزار نظامی" منجر خواهد شد.

کره شمالی اخیرا اعلام کرد که در نظر دارد به زودی ماهواره ای را در مدار زمین قرار دهد اما منابع نظامی آمریکا و کره جنوبی گفته اند که احتمالا کره شمالی در صدد آزمایش یک موشک دوربرد تحت پوشش پرتاب ماهواره به فضاست.

Image caption از زمان انتخاب لی بر تنش در روابط جنوب و شمال افزوده شده است

روز جمعه گذشته، کره شمالی هشدار داد که خطر بروز درگیری نظامی به آن معنی است که این کشور نمی تواند امنیت پروازهای غیرنظامی در حریم هوایی سواحل شرقی این کشور را در حال حاضر تضمین کند.

در پی این هشدار، تعدادی از شرکت های هواپیمایی تصمیم گرفتند به عنوان اقدامی پیشگیرانه مسیر دیگری را برای پروازهای خود انتخاب کنند.

پیش از صدور بیانیه روز دوشنبه، ارتش کره شمالی بیانیه دیگری را صادر کرده و در آن اعلام داشته بود که به تمامی پرسنل نظامی دستور داده شده است تا برای دفاع از خلق "در آماده باش رزمی کامل" قرار گیرند.

تنش در روابط با جنوب

این بیانیه ضمن ابراز نگرانی نسبت به ابعاد تمرین های مشترک نظامی کره جنوبی و آمریکا، اعلام داشت که این تمرین ها "از لحاظ شمار نیروهای متجاوز و طول زمان مانور سابقه نداشته است."

ارتش کره شمالی همچنین گفته است که در طول اجرای این تمرین ها، ارتباطات بین این کشور و کره جنوبی در زمینه مبادله اطلاعات نظامی قطع خواهد شد.

در مانور مشترک نیروهای آمریکایی و کره جنوبی که دوازده روز به طول خواهد انجامید حدود پنجاه هزار تن از پرسنل نظامی دو طرف شرکت دارند و به گفته منابع نظامی دو کشور، هدف از این مانور کسب آمادگی رزمی برای دفاع از شبه جزیره کره است.

Image caption صدها هزار نظامی در دو سوی منطقه غیرنظامی مستقر هستند

به گفته ناظران، کره شمالی همواره هر نوع مانور نظامی در کره جنوبی را با نگرانی تلقی کرده و آن را تمرینی برای تجاوز و اشغال کره شمالی دانسته و در نتیجه، بیانیه های اخیر ارتش آن کشور غیر منتظره نبوده است.

در مقابل، این احتمال نیز مطرح شده که ممکن است کره شمالی با منع پروازهای خارجی از حریم هوایی این کشور به بهانه اجرای تمرین های مشترک کره جنوبی و آمریکا در صدد باشد شرایط مناسب را برای آزمایش موشکی خود را بدون نظارت و آگاهی خارجی فراهم آورد.

از حدود یک سال قبل و با آغاز دوره زمامداری لی میونگ - بک، رئیس جمهوری کنونی کره جنوبی که از سختگیری بیشتری نسبت به کره شمالی حمایت می کند، بر تنش در روابط بین دو کشور افزوده شده است.

در پایان ماه ژانویه سال جاری، کره شمالی یک رشته توافقنامه های صلح با کره جنوبی را به دلیل تصمیم دولت جنوب در ارتباط دادن کمک های اقتصادی به پیشرفت در زمینه پاکسازی شبه جزیره از تسلیحات هسته ای به حالت تعلیق در آورد در حالیکه گفتگوهای شش جانبه پکن در مورد توقف برنامه های اتمی کره شمالی نیز پیشرفتی نداشته است.

جنگ کره، که با حمله نیروهای حکومت کمونیستی کره شمالی به جنوب در سال 1950 آغاز و به ورود ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا به جنگ منجر شد، در سال 1953 با برقراری آتش بس خاتمه یافت اما هنوز بین کره شمالی با آمریکا و کره جنوبی معاهده نهایی صلح امضا نشده و دو طرف رسما در حالت جنگ به سر می برند و صدها هزار نظامی آمریکایی، کره جنوبی و کره شمالی در دو سوی منطقه غیرنظامی بین جنوب و شمال مستقر هستند.

مطالب مرتبط