تلاش نتانیاهو برای راضی کردن کادیما به پیوستن به دولت ائتلافی

Image caption زیپی لیونی و بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب دست راستی لیکود که مامور تشکیل دولت آتی اسرائیل است،دیدارهای پنهانی با زیپی لیونی، رهبر حزب کادیما داشته است.

پیشتر خانم لیونی که وزیر امور خارجه اسرائیل است، پیوستن به دولت ائتلافی را رد کرد اما آقای نتانیاهو درصدد قانع کردن او برای پیوستن به دولت اتئلافی است.

روزنامه های اسرائیلی می گویند آنها درباره سیستم چرخشی نخست وزیری مذاکره کرده اند. طبق این سیستم خانم لیونی و آقای نتانیاهو هر کدام برای یک مدت نخست وزیر می شوند. دو طرف درباره زمان نخست وزیری خود به توافقی نرسیده اند.

طبق نوشته روزنامه های اسرائیلی، دو حزب کادیما و لیکود درباره سیاست واحد نسبت به فلسطینیان هم به توافقی نرسیده اند.

خانم لیونی گفته که دولت آتی اسرائیل باید خود را متعهد به تشکیل دولت فلسطینی بداند اما آقای نتانیاهو از چنین امری امتناع می کند.

در پی انتخابات پارلمانی در اوایل ماه فوریه، که برنده قطعی نداشت، شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل بنیامین نتانیاهو را مامور تشکیل دولت ائتلافی کرد.

آقای نتانیاهو از حمایت احزاب راست افراطی و نیز مذهبی برخوردار است ولی امیدوار است بتواند رهبر یک دولت فراگیر باشد.

تحلیلگران می گویند از آنجا که دست راستی ها و یهودیان افراطی با محدود ساختن شهرک های یهودی نشین و واگذاری زمین در قبال صلح مخالفند، تشکیل دولتی با ائتلاف با این گروه ها، ممکن است چشم انداز صلح اسرائیل و فلسطینیان را به مخاطره بیاندازد.

مطالب مرتبط