مذاکره کنندگان اسرائیل در پی آزادی شالیط هستند

Image caption صدها نفر در بیت المقدس تظاهرات کرده و از دولت خواسته اند با تعویض زندانیان موافقت کند

مقامات عالی رتبه اسرائیل به قاهره بازگشته اند تا به گفته خودشان آخرین مذاکرات درباره آزادی گلعاد شالیط را انجام دهند.

گلعاد شالیط، تقریبا سه سال پیش توسط پیکارجویان فلسطینی در نوار غزه به گروگان گرفته شد و همچنان در اختیار آنهاست. گروه حماس کنترل غزه را بر عهده دارد.

ماموران امنیتی مصر مدتی است نقش میانجی میان حماس و اسرائیل را ایفا و پیشنهاد کرده اند که حماس در ازای آزادی صدها زندانی فلسطینی توسط اسرائیل، این سرجوخه را آزاد کند.

رئیس شین بت، سرویس اطلاعات داخلی اسرائیل به همراه فرستاده ویژه اهود اولمرت، کفیل نخست وزیر این کشور در مذاکرات قاهره، در این سفر حامل این پیام اسرائیل به گروه حماس هستند که مهلت تصمیم گیری این گروه در باره تعویض زندانیان یکشنبه شب است.

در همین حال، قرار است کابینه اسرائیل روز دوشنبه (16 مارس)، جلسه ای ویژه برگزار کند که بسته به نتیجه مذاکرات امروز (15 مارس)، طی آن از اعضای هیئت دولت اسرائیل خواسته خواهد شد جزئیات تعویض زندانیان را تائید کنند یا این که در جریان تلاش هایی که شده ولی ناموفق بوده است، قرار بگیرند.

تازه ترین دور گفتگوها در حالی انجام می گیرد که از یک هفته پیش خانواده گلعاد شالیط تلاش های خود را برای آزادی او افزایش داده اند و آقای اولمرت را تحت فشار مضاعف گذاشته اند که قبل از پایان دوره کفالت نخست وزیری در این باره توافق با گروه حماس صورت بدهد.

کریستین فریزر، گزارشگر بی بی سی در قاهره، می گوید که میانجیگران مصری جزئیات توافق میان حماس و اسرائیل را برملا نکرده اند اما گزارش شده است که چند وقتی است که توافق بر سر تعویض 450 زندانی فلسطینی با گلعاد شالیط صورت گرفته است.

توافق بر سر آزادی برخی زندانیان فلسطینی و همچنین جنبه های امنیتی این تعویض هنوز نهایی نشده است.

اسرائیلی ها گفته اند آنها فقط برخی از زندانیان را فقط در صورتی آزاد می کنند که از کرانه باختری رود اردن اخراج شوند. گزارشگر بی بی سی می گوید این خواسته احتمالا دلیل حضور یووال دیشکین، رئیس شین بت در دور جدید مذاکرات قاهره است.

هفته پیش اسرائیلی ها با کمک مقامات اطلاعاتی مصر سه روز مذاکره غیرمستقیم با نمایندگان حماس داشتند اما اسرائیلی ها گفته اند که این آخرین فرصتی است که حماس و اسرائیل می توانند به توافق برسند.

از 26 عضو کابینه اسرائیل چهارده نفر به روزنامه جروزالم پست، گفته اند که آنها با توافق در باره تعویض زندانی موافقت خواهند کرد یا دست کم از پیشرفت آن جلوگیری نخواهند کرد.

خانواده گلعاد شالیط از یک هفته پیش در مقابل اقامتگاه نخست وزیر اسرائیل در بیت المقدس چادر زده اند و قصد دارند تا پایان پست او در آن جا بمانند.

مطالب مرتبط