توافق با حزب راست افراطی برای تشکیل دولت جدید اسرائیل

Image caption احتمال دارد آویگدور لیبرمن در دولت آتی سمت معاون نخست وزیر و وزیر خارجه را به عهده گیرد

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود که توسط رئیس جمهوری اسرائیل مسئول تشکیل دولت جدید این کشور شده، نخستین توافقنامه برای تشکیل دولت ائتلافی را امضا کرده است.

بر اساس این توافق که با حزب راست افراطی "اسرائیل خانه ما" امضا شده، آویگدور لیبرمن، رهبر جنجالی این حزب سمت معاون نخست وزیر و وزیر خارجه را در دولت آتی عهده دار خواهد شد.

احتمال پیوستن حزب کادیما به دولت آقای نتانیاهو بعید به نظر می رسد هر چند در اسرائیل هیچ چیزی غیر ممکن نیست و حتی در متن توافق امضا شده بین لیکود و اسرائیل خانه ما تصریح شده که اگر کادیما به دولت بپیوندد، سهم طرفین در وزارتخانه ها تغییر خواهد کرد.

در صورت پیوستن کادیما، خانم لیونی به عنوان وزیر امور خارجه به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

هر دو حزبی که امروز توافقنامه امضا کرده اند، ترجیح می دهند که کادیما در ترکیب دولت حضور داشته باشد که این مساله عمدتا به دلایل بین المللی و بویژه رابطه اسرائیل با متحدان غربی اش بر می گردد.

زیپی لیونی، وزیر امور خارجه و رهبر حزب کادیما خواستار گردش دوره ای نخست وزیری شده، امتیازی که ظاهرا آقای نتانیاهو حاضر به دادن آن نیست. به نظر می رسد که کادیما و حزب کارگر قصد دارند با عدم حضور خود در این دولت، عمر آن را کوتاه کنند و شانس خود را در انتخابات بعدی امتحان کنند.

Image caption مهلت آقای نتانیاهو برای تشکیل دولت سوم آوریل به پایان می رسد

در صورتی که آقای لیبرمن به عنوان وزیر امور خارجه اسرائیل انتخاب شود، بسیاری از مسائل پیچیده می شود. آقای لیبرمن به اصل زمین در برابر صلح که مبنای تمام مذاکرات قبلی صلح بوده، مخالف است و ایده زمین در برابر زمین را تبلیغ می کند.

همچنین آقای لیبرمن که خودش در ۲۰ سالگی از شوروی سابق به اسرائیل مهاجرت کرده و در نوجوانی در مولداوی به عنوان نگهبان در کافه ها و کلوپهای شبانه کار می کرده، مدافع ایده جنجالی سلب حقوق شهروندی از اتباع عرب اسرائیل است و می گوید کسانی که حاضر نباشند به اسرائیل سوگند وفاداری بخورند، باید سلب تابعیت شوند. به همین دلیل بسیاری او را به نژاد پرستی متهم می کنند، اتهامی که حزب اسرائیل خانه ما شدیدا رد می کند.

مهلت آقای نتانیاهو برای تشکیل دولت سوم آوریل به پایان می رسد.

مطالب مرتبط