موافقت دولت پاکستان با درخواست مخالفان

افتخار محمد چودری
Image caption مخالفان دولت خواهان ابقای رئیس سابق دیوان عالی هستند

دولت پاکستان موافقت کرده است که افتخار محمد چودری، رئیس سابق دیوان عالی پاکستان را مجددا در سمتش ابقا کند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، صبح دوشنبه (16 مارس) اعلام کرد که افتخار محمد چودری روز 21 مارس امسال، ریاست دیوان عالی را برعهده خواهد گرفت.

بازگشت افتخار محمد چودری به دیوان عالی درخواست اصلی مخالفان دولت بود.

رئیس سابق دیوان عالی و چند قاضی ارشد دیگر در سال 2007 میلادی در دوره ریاست جمهوری پرویز مشرف به دلیل مخالفت با وی از کار برکنار شدند.

مخالفان دولت پاکستان می گویند دولت پاکستان نگران آن است که آقای چودری در صورت بازگشت به دیوان عالی حکم پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق برای عفو آصف علی زرداری، رئیس جمهوری کنونی و رهبر حزب مردم و در نتیجه اجازه فعالیت سیاسی وی را غیرقانونی اعلام کند.

مخالفان دولت در هفته های اخیر به تظاهرات های شدیدی علیه دولت آقای زرداری دست زده بودند و می خواستد روز دوشنبه راهپیمایی عظیمی در پایتخت پاکستان به راه بیاندازند.

با این همه، نخست وزیر پاکستان در یک نطق تلویزیونی منع راهپیمایی در اسلام آباد و چند شهر دیگر را لغو کرد و دستور آزادی مخالفان دولت که در هفته های گذشته در جریان تظاهرات ها بازداشت شده اند را صادر کرده است.

ناظران می گویند که کشورهای غربی به ویژه آمریکا که نگران بی ثباتی در پاکستان هستند دولت پاکستان را به مصالحه با مخالفان تشویق کرده اند.

دولت آمریکا با انتشار بیانیه ای از تصمیم دولت پاکستان برای بازگرداندن افتخار محمد چودری به دیوان عالی استقبال کرده است.

نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان، روز یکشنبه برای شرکت در تظاهراتی برای ابقای آقای چودری به طرفدارانش که عازم اسلام آباد شدند پیوسته بود.

حزب مسلم لیگ- شاخه نواز، به رهبری نواز شریف، در کنار صدها تن از وکلای دادگستری و گروه های مخالف دولت خواهان ابقای رئیس سابق دیوان عالی شده بود.

نواز شریف روز یکشنبه (15 مارس) برای اعتراض به اخراج این قضات حصر خانگی خود در شهر لاهور را شکست و عازم پایتخت شد.

او در هنگام ترک منزل خود در لاهور این اقدام را "غیرقانونی" و "غیراخلاقی" خواند و از مردم خواست به او بپیوندند.

نواز شریف در سال گذشته میلادی به دولت ائتلافی به رهبری حزب مردم به رهبری آقای زرداری پیوست، اما به دلیل مخالفت دولت با ابقای افتخار محمد چودری از دولت ائتلافی خارج شد.

دیوان عالی پاکستان حکمی را تایید کرده که بر اساس آن نواز شریف و برادرش به دلیل محکومیت قضایی قبلی از فعالیت های سیاسی محروم می کند.

مطالب مرتبط