آمریکا اعلامیه حقوق همجنسگرایان را امضا می کند

فعال مدافع حقوق همجنسگرایان در شهر ساکرامنتو، کالیفرنیا
Image caption آمریکا در ماه دسامبر جزو کشورهایی بود که بیانیه را امضا نکرد

ایالات متحده به طور رسمی حمایت خود را از یک بیانیه سازمان ملل متحد دایر بر غیرمجرمانه دانستن همجنس گرایی در سراسر جهان اعلام کرده است.

این اعلامیه که در ماه دسامبر از سوی 66 کشور تصویب شد نقض حقوق افراد با توجه به تمایلات یا هویت جنسی آنها را محکوم می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام پیوستن آمریکا به این بیانیه، علت این تصمیم را دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان اعلام کرد.

"بیانیه حقوق بشر، گرایش و هویت جنسی" دسامبر سال گذشته صادر شد و آمریکا تنها کشور غربی بود که از آن حمایت نکرده بود.

رابرت وودز، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به علاقه کشورش به دفاع از حقوق بشر در همه مجامع جهانی گفت: "ایالات متحده از بیانیه حقوق بشر، گرایش و هویت جنسی حمایت می کند و از پیوستن به 66 کشور امضا کننده این بیانیه خرسند است."

این بیانیه که دسامبر سال گذشته به وسیله فرانسه به مجمع عمومی سازمان ملل متحد عرضه شد، مورد حمایت همه اعضای اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا و مکزیک قرار گرفت.

اما دولت جورج بوش از پذیرش این بیانیه خودداری کرده بود.

پذیرش این بیانیه به وسیله دولت اوباما گام دیگری برای لغو برخی از تصمیمات دولت پیشین آمریکاست و گروه های مدافع حقوق همجنسگرایان از آن استقبال کرده اند.

دولت بوش علت عدم پذیرش "بیانیه حقوق بشر، گرایش و هویت جنسی" را نگرانی از الزام آور بودن این بیانیه برای دولت فدرال و تداخل آن با اختیارات قانونی ایالت های مختلف این کشور عنوان کرده بود.

در بعضی از ایالت های آمریکا مالکان مسکن و صاحبان مشاغل مجاز به اعمال تبعیض علیه همجنس گرایان هستند.

اما به گفته رابرت وودز، بررسی مفاد این بیانیه به وسیله سازمان های مختلف دولت باراک اوباما نشان می دهد پذیرش آن از نظر حقوقی هیچ گونه تعهدی را برای کاخ سفید به همراه نخواهد داشت.

از میان 192 عضو سازمان ملل متحد تاکنون 67 کشور به این بیانیه پیوسته اند.

این در حالی است که همجنس گرایی در بیشتر از 70 عضو سازمان ملل متحد غیرقانونی است و بیشتر از پنجاه کشور از جمله اعضای سازمان کنفرانس اسلامی با صدور این بیانیه مخالف هستند.

واتیکان نیز از مخالفان بیانیه حقوق بشر، گرایش و هویت جنسی است. به گفته مقام های کلیسای کاتولیک، این نگرانی وجود دارد که پذیرش این بیانیه راه را برای قانونی کردن ازدواج افراد همجنس در کشورهای مختلف هموار کند.