اوباما می گوید شاهد نشانه های بهبود اقتصادی است

اوباما در کاخ سفید
Image caption آقای اوباما برای نبردی با کنگره بر سر طرح بودجه آماده می شود

رئیس جمهوری آمریکا به مردم این کشور گفته است که شاهد نشانه های بهبود اقتصادی است اما آنها را ترغیب کرد صبور باشند و افقی "فراتر از منافع کوتاه مدت" را ببینند.

باراک اوباما گفت پیش نویس بودجه به ساختن اقتصادی قدرتمندتر کمک خواهد کرد به طوری که مانع از آن شود تا آمریکا ظرف 10 یا 20 سال بار دیگر با بحران مواجه شود.

وی در یک کنفرانس خبری که در ساعات پربیننده تلویزیونی در واشنگتن انجام شد گفت: "ما از این رکود خارج خواهیم شد."

بودجه سه هزار و ششصد میلیارد دلاری آقای اوباما این هفته با اولین آزمون در کنگره روبرو خواهد شد.

مخالفت با این طرح بودجه، که شامل گسترش بیمه بهداشتی، مخارج بیشتر در زمینه آموزش و یک سیستم "سقف و معامله" در مورد تصاعد گازهای گلخانه ای توسط صنایع است، هم از سوی اعضای حزب خود او - دموکرات ها - و هم جمهوری خواهان مطرح می شود.

آقای اوباما همچنین برای سفر اروپایی خود در هفته آینده که شامل اجلاس سران گروه 20 برای بحث درباره بحران اقتصادی جهان است آماده می شود.

'نشانه های پیشرفت'

رئیس جمهوری آمریکا گفت دولت او "یک استراتژی جامع با هدف حمله به این بحران در همه جبهه ها" را تدارک دیده است.

وی افزود: "و ما به تدریج شاهد نشانه های پیشرفت هستیم."

او گفت: "بودجه ای که تسلیم کنگره می کنم بهبود اقتصادی را بر شالوده ای محکم تر بنا خواهد کرد تا 10 یا 20 سال دیگر با بحرانی از این نوع مواجه نشویم."

آقای اوباما استدلال کرد "ما برای کاستن از کسری بودجه به نصف تا پایان دوره اول (ریاست جمهوری) من لازم است دست به انتخاب های سختی زده ایم - این حتی براساس بدبینانه ترین تخمین ها صادق است."

با این حال آقای اوباما مردم آمریکا را ترغیب کرد صبور باشند.

او گفت: "وقت خواهد برد، صبر و حوصله می خواهد، و باید درک شود که وقتی با هم کار کنیم، وقتی تک تک ما فراتر از منافع کوتاه مدت و به تعهداتی که ما در مقابل یکدیگر داریم بنگریم، آنوقت است که موفق می شویم."

نبرد بودجه

خبرنگاران می گویند که اکنون باید در انتظار نبردی سخت بر سر طرح بودجه آقای اوباما - که فقط برای دو ماه رئیس جمهور بوده است - در کنگره بود.

کمیته بودجه مجلس نمایندگان روز چهارشنبه نگارش نسخه مورد نظر خود از طرح بودجه را آغاز خواهد کرد و بعد در روز پنجشنبه کمیته بودجه سنا نسخه مورد نظر خود برای سال 2010 و چهار سال بعد از آن را خواهد نوشت.

جمهوری خواهان شکایت دارند که این طرح بودجه باعث می شود دولت بزرگتر شود و مالیات ثروتمندان و برخی از کسب و کارهای کوچک را افزایش می دهد.

میچ مکانل رهبر جمهوری خواهان در سنا به خبرگزاری رویتر گفت: "جمهوری خواهان از این بودجه یا اصلا حمایت نمی کنند یا خیلی کم حمایت می کنند."

تحلیل دفتر بودجه کنگره که جمعه گذشته منتشر شد تخمین می زند که طرح آقای اوباما کسری بودجه را طی یک دهه آینده به 9300 میلیارد دلار افزایش خواهد داد.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای مکانل گفت: "اگر این طرح ها اجرا شود، با خطر شباهت یافتن به یک کشور جهان سوم روبرو خواهیم بود."