حکم اعدام فروشنده شیر خشک آلوده در چین تایید شد

کودک چینی
Image caption دهها هزار کودک چینی در اثر مصرف شیر آلوده به ملامین بیمار شدند

دادگاه استیناف در چین حکم اعدام عرضه کنندگان شیر خشک و عذای نوزاد آلوده را که به مرگ چند کودک منجر شد ابرام کرده است.

روز پنجشنبه، 26 مارس (6 فروردین)، قضات دادگاه استیناف منطقه ای در شهر شیجیاژوانگ، در شمال چین و محل فعالیت یک شرکت مرتبط با عرضه شیر خشک آلوده، آرای دادگاه بدوی شامل حکم اعدام یک نفر و حکم حبس ابد برادر وی به جرم تولید و توزیع شیر این کالا مورد تایید قرار دادند.

جمهوری خلق چین مجازات اعدام را لغو نکرده است اما طبق قوانین این کشور، احکام اعدام پس از ابرام در دادگاه استیناف تنها با تایید دادگاه عالی خلق قابل اجراست.

فردی که به اعدام محکوم شده فروشنده شیر حاوی ماده شیمیایی ملامین به شرکت لبنیات سانلو، تولید کننده شیر خشک، و برادر وی راننده و مسئول توزیع شیر بوده اند.

اوایل ماه جاری، چندین نفر در ارتباط با پرونده تولید و توزیع شیر خشک مسموم، که مصرف آن در چین به مرگ شش کودک و بیماری حدود سیصد هزار کودک شیرخوار منجر شد، در یک دادگاه محلی محاکمه و چهار تن از آنان به مجازات های اعدام و حبس محکوم شدند اما درخواست کردند احکام آنان به دادگاه تجدید نظر منطقه ای ارسال شود.

رسیدگی به درخواست تجدید نظر دو تن دیگر از محکومان اصلی پرونده، از جمله مدیرعامل شرکت منحله سانلو که به جرم فروش کالای غیر استاندارد حکم حبس ابد دریافت کرده است، ادامه دارد.

اوایل هفته جاری همچنین دادگاهی در شمال چین شکایت خصوصی والدین یکی از کودکانی را که در اثر مصرف شیر خشک آلوده بیمار شده بود پذیرفت و اعلام کرد که به این شکایت رسیدگی خواهد شد.

دولت چین از شاکیان خصوصی خواسته بود بدون به جریان انداختن پرونده حقوقی، پیشنهاد شرکت های مرتبط با این پرونده برای دریافت مبلغ معینی به عنوان غرامت را بپذیرند اما خانواده های حدود پانصد تن از کودکانی که در اثر مصرف شیر خشک آلوده بیمار شده اند این پیشنهاد را رد کرده و خواستار دریافت مبلغ بیشتری شده اند.

رسوایی شیر خشک آلوده

اوایل ماه سپتامبر سال گذشته، رسانه های محلی در استان گانسو، در چین، گزارش هایی را در مورد ابتلای چند نوزاد به نوعی عارضه کلیوی انتشار دادند.

در این گزارش ها آمده بود که تمامی مبتلایان با انواع خاصی شیر خشک و غذای نوزاد تغذیه شده بودند و احتمال می رود بیماری آنان با مصرف این محصولات ارتباط داشته باشد.

Image caption محصولات حاوی شیر خشک آلوده از فروشگاههای چین جمع آوری شدند

تحقیقات بعدی نشان داد که شیر خشک و غذای مصرف شده توسط این نوزادان حاوی مقادیری ملامین، یک ماده شیمیایی با مقادیر قابل توجهی نیتروژن بوده است که مصرف آن به کلیه آسیب می رساند و در مسمومیت های شدید، می تواند به از کار افتادگی کلیه و مرگ منجر شود.

افزودن این ماده به شیر خشک باعث می شد تا آزمایش های انجام شده، مقدار پروتئین محصول و در نتیجه، کیفیت آن را در سطحی بالاتر از میزان واقعی نشان دهد.

شیر عرضه شده توسط متهمان این پرونده نه تنها در شیر خشک و غذای نوزادان تولید کارخانه سانلو، بلکه در محصولات مختلف شماری دیگری از شرکت های تولید کننده مواد غذایی در چین نیز به کار رفته بود.

در نتیجه، دولت چین دستور جمع آوری مقادیر قابل توجهی از محصولات تولیدی کارخانه های مختلف مواد غذایی را صادر کرد و شماری از کشورهای دیگر، از جمله ایران و افغانستان، واردات و فروش مواد حاوی شیر خشک تولیدی در چین، از جمله خوراک دام را ممنوع کردند.

در حالیکه پیش از آن نیز در چند مورد، برخی کشورهای غربی فروش تعدادی کالاهای تولیدی چین را به دلیل رعایت نکردن استانداردهای مورد نظر ممنوع کرده بودند، پرونده شیر خشک آلوده ضربه سنگینی را به اعتبار صادرکنندگان چینی وارد آورد.

در پی این ماجرا، تعدادی از مقامات مسئول نظارت بر مواد غذایی در چین از سمت های خود استعفا دادند یا از کار برکنار شدند و سازمان بهداشت جهانی نیز ماجرای آلودگی شیر خشک چینی را یکی از بدترین موارد آسیب ناشی از آلودگی غذایی در جهان توصیف کرد.

مطالب مرتبط