سودان: در حملات هوایی صدها نفر کشته شدند

Image caption تخریب در غزه پس از حملات 22 روزه اسرائیل - عکس آرشیوی

وزیری در سودان تائید کرده که ماه گذشته حملات هوایی در شرق این کشور صورت گرفته است. گفته شده است هدف از انجام این حملات هوایی منهدم کردن کاروانی از سلاح بوده که به مقصد نوار غزه می رفته است.

مبروک مبارک سلیم، به شبکه تلویزیونی عربی زبان الجزیره گفته است که در این حملات هشتصد نفر کشته شده اند.

اما او نگفت که این هواپیماها از کجا ممکن است اعزام شده باشد.

در ارتباط با هویت هواپیماها و همچنین زمان حملات، گزارش های ضد و نقیضی منتشر شده است.

گزارش های رسانه ای حاکی است که حملات هوایی مذکور همزمان با عملیات نظامی اسرائیل در غزه در ماه ژانویه صورت گرفته است.

اما آقای مبارک سلیم گفته است که حملات در ماه فوریه و بعد از روی کار آمدن باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا انجام گرفته است.

در همین حال، برخی گزارش ها شمار کشته شدگان این حملات را خیلی کمتر اعلام کرده اند.

گزارش های خبری از اسرائیل حاکی است که نیروی هوایی این کشور مسئول این حملات بوده است. مقامات رسمی اسرائیل در این باره اظهار نظر نکرده اند.

رسانه های اسرائیلی گزارش کرده اند که هدف حملات نیروی هوایی این کشور، هفده کامیون حامل سلاح بوده است که از شرق سودان به مقصد نوار غزه در حرکت بوده است.

روزنامه مصری الشروق، که خبر این حملات را اوایل این هفته گزارش کرده بود، نوشته است که هواپیماهایی که حملات را انجام داده اند، آمریکایی بوده و از یک پایگاه هوایی در نزدیکی جبوتی پرواز کرده اند.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، به عنوان بخشی از عملیات نظامی علیه تروریسم به جبوتی سرباز اعزام کرده بود.

آمریکا و اسرائیل در ماه ژانویه توافقنامه ای را امضا کردند که بنا به آن دو کشور در جلوگیری از قاچاق سلاح به نوار غزه همکاری می کنند. مقامات آمریکا مانند مقامات اسرائیلی در باره حملاتی که در شرق سودان صورت گرفته است، اظهار نظر نکرده اند.

مطالب مرتبط