شرح حال بنیامین نتانیاهو؛ نخست وزیر جدید اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راستگرای لیکود روز سه شنبه 31 مارس به عنوان نخست وزیر جدید اسرائیل در مقابل کنست، پارلمان این کشور سوگند یاد کرد و کابینه ائتلافی اش را معرفی کرد.

بنیامین نتانیاهو از افراطی ترين و بحث برانگیز رهبران اسرائیل در تاريخ 60 ساله این کشور است.

او زمانی که برای نخستین بار در سال 1996 به مقام نخست وزیری اسرائیل رسید، جوانترین فردی بود که به اين مقام دست می یافت.

اما سه سال بعد در جریان انتخاباتی زودهنگام در مقابل اهود باراک، رهبر حزب کارگر شکست خورد. متعاقب این انتخابات او رهبری حزب لیکود را که از سال 1993 در اختیار داشت به آریل شارون واگذار کرد و برای مدتی از سیاست کناره گرفت.

در سال 2002 با خروج حزب کارگر از دولت ائتلافی آریل شارون، بنیامین نتانیاهو جایگزین شیمون پرز در وزارت خارجه شد و سپس در سال 2003 وزارت دارایی را بر عهده گرفت.

در سال 2005 آریل شارون رهبری حزب لیکود را رها کرد و حزب جدید کادیما را بنیاد گذاشت و بار ديگر این فرصت برای آقای نتانیاهو ایجاد شد که رهبری حزب راستگرای لیکود را در دست گیرد.

او که به عنوان رهبر اين حزب با سیاستهای دولت آریل شارون در خصوص خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غره و تخلیه شهرک های یهودی نشین مخالف بود، در اعتراض به این تصمیها از مقام خود کناره گرفت و از آن زمان به عنوان اصلی ترین منتقد حزب کادیما، همواره به سیاستهای دولتهای شارون و اهود اولمرت، جایگزین او را حمله کرد.

اتهامات مالی علیه اهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل و رهبر حزب کادیما و انتقادهای وسیع در خصوص رهبری وی در جنگ لبنان در سال 2006، از محبوبیت او به شدت کاست و فضا را برای حضور دوباره احزاب راستگرا در عرصه سیاست اسرائیل آماده کرد.

بنیامین نتانیاهو در فعالیتهای انتخاباتی اش ایران را خطری جدی برای اسرائیل خوانده بود و وعده داد که هسته ای شدن ایران را خنثی می کند.

توضیح تصویر،

بنیامین نتانیاهو اصلی ترین منتقد سیاستهای دولت اهود اولمرت بود

اخراج حماس از غزه و ادامه روند صلح خاورمیانه بدون آنکه کشور مستقل فلسطینی تشکیل شود، از دیگر وعده های انتخاباتی او بوده است.

با اینکه کادیما در انتخابات ماه فوریه با فاصله ای کم لیکود را شکست داد، اما به علت پیروزی نسبی احزاب دیگر راستگرا، شکست نسبی چپگراها از جمله حزب کارگر و

اینکه کادیما نپذیرفت با این احزاب ائتلاف کند، شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، بنیامین نتانیاهو را مامور به تشکیل کابینه ائتلافی کرد.

بنیامین نتانیاهو که در میان دوستانش به "بی بی" معروف است، تنها نخست وزیرتاریخ اسرائیل است که پس از تاسیس کشور اسرائیل به دنیا آمده است.

او در سال 1949 در تل آویو به دنیا آمد و در نوجوانی مدتی همراه با خانواده اش در آمریکا اقامت کرد و در آنجا به تحصیل پرداخت.

یوناتان، برادر بنیامین که در جربان عملیات آزادسازی شهروندان اسرائیلی به گروگان گرفته شده هواپیماربایان در انتبه، پایتخت اوگاندا در سال 1976 کشته شد، قهرمانی ملی در اسرائیل به شمار می رود.

بنیامین نتانیاهو به مدت پنج سال در ارتش اسرائیل در يک واحد چریکی خدمت کرد و پس از پایان خدمتش در ارتش، دوباره به آمریکا بازگشت و این بار در سطح عالی در هاروارد مشغول به تحصیل شد.

توضیح تصویر،

همراه با بیل کلینتون، ملک حسین و یاسر عرفات در جربان نشست صلح خاورمیانه در واشنگتن

ورود او به عرصه سیاست با مقامی که سفارت اسرائیل در واشنگتن بدست آورد، آغاز شد. نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل از سال 1984 مهترین مقام او تا آن زمان بود.

در سال 1984 زمانی که هنوز به چهل سالگی نرسیده بود وارد کنست شد و معاونت وزارت خارجه دولت اسحاق شامیر را عهده دار شد. در سال 1993 با کناره گیری

اسحاق شامیر از رهبری لیکود، نتانیاهوی جوان جای این سیاستمدار کهنه کار را گرفت.

بنیامین نتانیاهو در نگاه هوادارانش سیاستمداری جوان، خوش قیافه و فعال است که بر زبان انگلیسی مسلط است و می داند چگونه با رسانه های غربی صحبت کند.

او که همواره اعلام کرده که مخالف تاسیس کشور مستقل فلسطینی و واگذاری زمین در مقابل صلح است، خود در زمان نخستین دوره نخست وزیری اش زیر فشار آمریکا بخشی از خاک تحت کنترل اسرائیل را به فلسطینیها واگذار کرد.

آقای نتانیاهو در سال 1997 بیش از 80 درصد شهر الخلیل را به حکومت خودگردان فلسطینی داد و در سال 1998 طی قراردادی متعهد شد بخشهای دیگری از کرانه باختری را نیز واگذار کند.

در سال 1999 آقای نتانیاهو که بسیاری از طرفدارانش را از دست داده بود، مجبور به اعلام انتخابات زودرس شد و 17 ماه پیش از پایان دوره قانونی صدارتش در این انتخابات بازنده شد.

او تاکنون سه بار ازدواج کرده است و سه فرزند دارد.