توافق هزار میلیارد دلاری گروه ۲۰ برای کمک به اقتصاد جهان

Image caption گوردون براون تاکید کرد که رهبران گروه بیست بر اهمیت و لزوم دستیابی به توافق واقف بودند

رهبران بزرگترین اقتصادهای جهان برای مقابله با بحران مالی جهانی به توافقی دست یافته اند که آنها را موظف به اجرای برنامه هایی به ارزش بیش از هزار میلیارد دلار می کند.

در مراسم اختتامیه اجلاس گروه بیست گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، بیانیه پایانی اجلاس را قرائت کرد.

از جمله اعلام شد که منابع مالی که در اختیار صندوق جهانی پول (IMF) قرار می گیرد سه برابر خواهد شد و به 750 میلیارد دلار خواهد رسید، که از جمله برای کمک به کشورهای آسیب دیده از بحران اقتصادی است.

همچنین قرار شده گریزگاه های مالیاتی (tax havens) مشمول تحریم و مقررات سختگیرانه تر مالی شوند.

اعضاء گروه بیست متعهد شده اند 250 میلیارد دلار نیز برای احیاء تجارت جهانی هزینه کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که این اجلاس می تواند "نقطه عطفی" در تلاش ها برای بهبود اقتصادی باشد و طی آن پیشرفت هایی در زمینه اصلاح "نظام شکست خورده نظارتی" حاصل شده است.

وی گفت: "با هر معیاری که بسنجید، اجلاس لندن تاریخی بود. تاریخی به دلیل اندازه و ابعاد چالش هایی که با آنها روبرو هستیم و به دلیل زمان مناسب و ابعاد واکنشی که به آن نشان دادیم."

گوردون براون گفت که "هیچ درمان فوری" برای وضعیت اقتصادی جاری وجود ندارد اما این کشورها متعهدند هر کاری لازم است برای رفع بحران انجام دهند.

او گفت: "این روزی است که جهانیان برای نبرد با رکود دست به دست هم دادند، نه با کلمات، بلکه با طرحی برای بهبود وضع جهانی و برای اصلاحات و یک جدول زمانی روشن برای اجرای این طرح."

توافق کشورهای گروه 20 لختی پیش از بسته شدن بازارهای مالی اروپا اعلام شد که باعث رشد چشمگیر شاخص های اصلی شد.

گوردون براون در اظهارات خود متذکر شد کشورهای عضو گروه 20 متعهد شده اند تا پایان سال آینده در مجموع به میزان پنج هزار میلیارد دلار برای به گردش درآوردن چرخ اقتصاد خود هزینه کنند و این تصمیم را "بزرگترین محرک اقتصادی در تاریخ" خواند.

آقای براون اقدام های زیر را نیز به عنوان موارد توافق به دست آمده بر شمرد:

  • کنترل شدیدتری بر نحوه پرداخت پاداش و مواجب مدیران بانک ها اعمال خواهد شد.
  • یک نهاد مالی تازه بین المللی موسوم به "هیئت ثبات مالی" ایجاد خواهد شد که با همکاری با صندوق جهانی پول از ادامه همکاری های بین المللی و فرامرزی اطمینان حاصل کند.
  • مقررات دقیق تری بر عملکرد صندوق های سرمایه گذاری تامینی (hedge fund) و موسسات برآورد اعتبار اعمال خواهد شد.
  • کشورهای فقیرتر جهان تا 100 میلیارد دلار کمک مالی دریافت خواهند کرد.

تقویت آی ام اف

اجلاس گروه بیست شاید بیش از هر سازمان به نفع آی ام اف (صندوق بین المللی پول) تمام شده باشد.

براساس تصمیم تازه، منابعی که این سازمان به طور اختصاصی برای کمک به کشورهای بحران زده در اختیار خواهد داشت به 500 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

Image caption این رهبران قرار است در ادامه سال جاری بار دیگر دیدار کنند

همچنین بودجه موسوم به "اس دی آر" این سازمان که همه اعضا می توانند از آن استفاده کنند به 250 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

آقای براون گفت که "سازمان همکاری اقتصادی و توسعه" روز پنجشنبه فهرستی از گریزگاه های اقتصادی را منتشر خواهد کرد و آنهایی که مقررات بین المللی را رعایت نمی کنند با اقدامات قانونی مواجه خواهند شد.

وی گفت که اعضای گروه 20 با استانداردها و تحریم های سخت علیه آنهایی که در آینده قانونی عمل نکنند موافقت کرده اند.

گفته می شود که آقای اوباما نقشی کلیدی در میانجیگری برای حل اختلافات میان فرانسه و چین بر سر گریزگاه های مالیاتی بازی کرده است.

گروه 20 قرار است در ادامه سال جاری طی اجلاسی میزان پیشرفت ها در زمینه توافقات حاصله را بررسی کند.

اجلاس گروه بیست در شرایطی برگزار شد که آلمان و فرانسه، به ویژه بریتانیا و آمریکا را تهدید کرده بودند که در صورت بی توجهی به لزوم تغییر مقررات مراودات مالی جهانی، اجلاس را ترک خواهند کرد که این موضوع تا پیش از پایان اجلاس رخ نداد.

نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه پس از اجلاس گفت توافق به دست آمده "بیش از حد امید و انتظار ما بوده است".

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز گفت موازینی که مورد توافق قرار گرفت بنیاد بازارهای مالی جهان را شفاف تر می سازد و موافقت به دست آمده را "مصالحه ای تقریبا تاریخی" خواند.

خط اعتباری برای فقرا

در جریان برگزاری اجلاس، تظاهرکنندگان در اطراف آن تجمع کردند اما تعداد آنها کمتر از روز چهارشنبه در مرکز تجاری لندن بود.

چند صد نفر در اطراف "مرکز اکسل" در شرق لندن - محل برگزاری اجلاس - دست به تظاهراتی که "پر سر و صدا اما مسالمت آمیز" توصیف شد زدند که گروه های مختلف از جمله "ائتلاف جنگ را متوقف کنید" را در بر می گرفت.

در جریان اجلاس همچنین کشورهای گروه 20 قول ارائه 100 میلیارد دلار کمک برای کشورهای درحال توسعه را دادند که بیش از حد انتظار بود.

این پول از طریق وام دهندگان چند ملیتی همچون بانک توسعه آسیا توزیع خواهد شد.

دیوید لوین خبرنگار بی بی سی می گوید این گامی است که می تواند در کوتاه مدت وضع را برای فقیرترین کشورها بهتر کند چرا که امکان دسترسی به 250 میلیارد دلار اعتبار تجاری را به آنها می دهد.

او می گوید این پول امکان آن را فراهم خواهد کرد تا اجناس و موادی که در بنادر آفریقا درحال پوسیدن هستند دوباره به حرکت درآیند.

رابرت پستون ادیتور اقتصادی بی بی سی می گوید که مقررات شدیدتر مالی که توسط گروه 20 اتخاذ شد یک گام مهم بود.

مطالب مرتبط