کره شمالی 'آماده پرتاب موشک است'

Image caption تصاویر ماهواره ای هم موشک کره شمالی را آماده به پرتاب نشان می دهند

کره شمالی اعلام کرد برای پرتاب یک ماهواره مخابراتی جدید به مرز آمادگی رسیده است و موشک حامل این ماهواره به زودی پرتاب می شود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی KCNA از آمادگی یک موشک برای پرتاب "یک ماهواره مخابراتی تجربی" خبر داده و محل پرتاب را نقطه ای در ساحل شرقی این کشور عنوان کرده است.

در روز های اخیر هم تصاویر ماهواره ای حاکی از فعالیت هایی در تاسیسات موشکی "موسودان-ری" بود و تصاویر موشک آماده در سکوی پرتاب را نشان می دهند.

چند هفته قبل این کشور خبر داده بود که قصد دارد این موشک را در یک مقطع زمانی بین شنبه چهارم آوریل و چهارشنبه هشتم آوریل و در ساعتی بین 11 صبح تا چهار بعد از ظهر به وقت محلی (دو صبح تا هفت صبح به وقت گرینویچ) پرتاب کند.

ناظران معتقدند احتمال پایبند ماندن کره شمالی به وعده خود بسیار زیاد است و احتمالا به محض اینکه شرایط جوی برای پرتاب مساعد شود، این اقدام صورت خواهد گرفت.

از آنجا که همسایگان کره شمالی، به ویژه کره جنوبی و همچنین آمریکا در باره نیات واقعی این اقدام تردید دارند و معتقدند هدف اصلی آن آزمایش یک موشک بالستیک موسوم به "تائه پودونگ-2" (Taepodong-2) است، هرگونه پرتاب موشک از سوی کره شمالی از سوی دیگر کشورهای جهان با دقت دنبال خواهد شد.

Image caption برنامه موشکی کره شمالی موجب نگرانی شدید همسایگان این کشور شده است

آمریکا و کره جنوبی بر این باورند که این موشک ها می توانند اهدافی در آلاسکا یا هاوایی را هدف قرار دهند که این قابلیت ناقض قطعنامه های سازمان ملل متحد محسوب می شود.

در کره جنوبی یک جلسه اضطراری گروه کاری ویژه ای تشکیل شده و گفته می شود در ژاپن مسئولان امور امنیتی در وضعیت آماده باش قرار دارند.

بر اساس برنامه زمانی اعلام شده از سوی کره شمالی، این کشور هنوز ممکن است موشک خود را در روزهای باقیمانده پرتاب کند که این مسئله نگرانی کشورهای همسایه را موجب شده است؛ در مقطعی از روز مقام های ژاپنی اعلام کردند به نظر می رسد کره شمالی موشکی را پرتاب کرده است، اما این گزارش تقریبا بلافاصله از سوی همین منابع پس گرفته شد.

مطالب مرتبط