زمین لرزه در مرکز ایتالیا تلفات و خساراتی برجای گذاشته است

حمل زخمی زمین لرزه
Image caption چندین تن در اثر فرو ریختن ساختمانها کشته و زخمی شده اند

وقوع زمین لرزه در مناطق مرکزی ایتالیا تلفات و خساراتی را بر جای گذاشته است.

در ساعات اولیه بامداد روز دوشنبه، 6 آوریل (17 فروردین)، زمین لرزه ای به بزرگی شش و سه دهم درجه در مقیاس ریشتر شهر قدیمی لاکوئیلا، واقع در نود و پنج کیلومتری شمال غرب رم، پایتخت ایتالیا را به لرزه در آورد و به گفته منابع محلی، در اثز این زمین لرزه دست کم پنجاه نفر کشته و تعدادی زخمی شده اند و چند ساختمان در این شهر فرو ریخته و به تعدادی ساختمان دیگر نیز خسارت هایی وارد آمده است.

در مورد آمار تلفات و خسارات این زمین لرزه، که در ساعت حدود سه و نیم بامداد به وقت محلی و در عمق ده کلیومتری سطح زمین روی داد، گزارش های متفاوتی مخابره شده است.

گزارش های اولیه حاکی از آن بود که دو نفر در این زمین لرزه کشته و تعدادی دیگر زخمی شده اند و چند ساختمان نیز فرو ریخته است.

هنوز آمار نهایی تلفات انتشار نیافته و در حالیکه جستجو در میان آوار ادامه دارد، بیم افزایش آمار اعلام شده می رود.

Image caption لاکوئیلا از شهرهای قدیمی و دارای بناهای تاریخی است

شبکه های تلویزیونی تصاویری از ساختمان های فرو ریخته و آسیب دیده شهر، از جمله یک بنای مسکونی ویران شده و یک خوابگاه دانشجویی، و جستجوی امدادگران در میان آوار را نشان داده اند.

این زمین لرزه باعث بروز اختلالاتی در شبکه برق رسانی و مخابرات منطقه نیز شده است.

لاکوئیلا از شهرهای قدیمی ایتالیاست و دارای تعدادی بناهای قدیمی مربوط به دوره قرون وسطی است.

در پی وقوع زمین لرزه اصلی، چند پس لرزه خفیف در این منطقه گزارش شده است.

یک خبرنگار ایتالیایی به بی بی سی گفته است که محله های مرکزی شهر لاکوئیلا به خصوص آسیب جدی دیده و تعدادی از ساکنان این محله ها خانه های خود را ترک کرده و عازم مناطق دیگر شده اند.

روز یکشنبه دو زمین لرزه خفیف تر در همین منطقه روی داد اما خساراتی بر جای نگذاشت.

سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر ایتالیا، در این کشور وضعیت فوق العاده اعلام داشته و سفر خود به روسیه را به تعویق انداخته است.

وقوع زمین لرزه های شدید در ایتالیا واقعه ای نسبتا نادر است اما در سال 1997، سیزده نفر در زلزله ای که مناطق مرکزی ایتالیا را لرزاند جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط