زرداری: پاکستان به 'حمایت بی قید و شرط' خارجی نیاز دارد

زرداری
توضیح تصویر،

زرداری: القاعده و طالبان بقای پاکستان را تهدید می کنند

مقامات پاکستانی خواستار حمایت آمریکا در مبارزه علیه القاعده و طالبان شده و از اختلاف نظر دو کشور در مورد مقابله با شورشیان سخن گفته اند.

روز سه شنبه، 7 آوریل (18فروردین)، سخنگوی آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، با صدور بیانیه ای اعلام داشت که آقای زرداری پس از ملاقات با دو تن از مقامات عالیرتبه آمریکایی گفته است که پاکستان برای غلبه بر شورشیان طالبان و القاعده که موجودیت و بقای این کشور را تهدید می کنند به "کمک های بی قید و شرط" در زمینه های مختلف نیاز دارد.

آقای زرداری روز دوشنبه با ریجارد هولبروک، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور پاکستان و افغانستان، و دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، دیدار و گفتگو کرد.

سفر این دو مقام آمریکایی به اسلام آباد نخستین تماس رسمی بین مقامات عالیرتبه دو کشور از زمان آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما و اعلام سیاست جدید وی برای تقویت حضور نظامی آمریکا در افغانستان بوده است.

به گفته سخنگوی رئیس جمهوری پاکستان، آقای زرداری در ملاقات با مقامات آمریکایی گفت که پاکستان برای بقای خود مبارزه می کنند و تاکید ورزید که دولت وی هرگز "تسلیم فشار از سوی عناصر تندرو" نخواهد شد.

اظهارات رئیس جمهوری پاکستان پس از آن انتشار می یابد که اعلام نظر وی در برقراری تماس و مذاکره با تندروهای اسلامگرا انتقاداتی را در پی داشته است.

به گزارش منابع آمریکایی، محور مذاکرات آقایان هولبروک و مولن با آصف علی زرداری را مسایل مربوط به امنیت منطقه، استراتژی دولت آمریکا در افغانستان و افزایش فعالیت تندروهای اسلامگرا در منطقه در هفته های اخیر تشکیل می داد.

دولت آمریکا وعده داده است که چند میلیارد دلار را برای کمک به پاکستان در زمینه مقابله با گروه های مسلح اختصاص می دهد اما گفته می شود که مقامات پاکستانی از برخی شرایط ایالات متحده برای اعطای این کمک خرسند نیستند.

اعضای هیات آمریکایی روز سه شنبه با یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر، و شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان نیز دیدار و گفتگو کردند.

ریچارد هولبروک و شاه محمود قریشی پس از ملاقات با یکدیگر در یک نشست خبری مشترک در اسلام آباد شرکت کردند و به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

اختلاف نظر با آمریکا

آقای قریشی در این نشست خبری گفت که همکاری پاکستان و آمریکا تنها در شرایط اعتماد و احترام متقابل امکانپذیر خواهد بود و افزود که دو طرف هنوز در مورد حملات موشکی نیروهای آمریکایی به مواضع شورشیان مسلح در مناطق مرزی با افغانستان اختلاف نظر دارند.

توضیح تصویر،

قریشی و هولبروک در برخی جنبه های عملیاتی اختلاف نظر دارند

دیدار مقامات آمریکایی از اسلام آباد در حالی گزارش می شود که با آغاز به کار دولت جدید آمریکا، عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی علیه مواضع شورشیان در داخل خاک پاکستان همچنان ادامه داشته است.

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان گفته اند که حملات شورشیان مسلح در افغانستان توسط تندروهای مستقر در نواحی مرزی خاک پاکستان، که رهبران طالبان و القاعده در آن پناه گرفته اند، سازماندهی می شود.

به همین دلیل، از اواخر دوره زمامداری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، نقاط متعددی در این نواحی هدف حملات هوایی، و در مواردی زمینی، آمریکاییان قرار گرفته هر چند منابع آمریکایی معمولا رسما دست زدن به این عملیات را تایید نکرده اند.

به گزارش برخی منابع، از اواسط تابستان گذشته تا کنون، حملات نیروهای آمریکایی به داخل خاک پاکستان بیش از سیصد کشته برجای گذاشته که مشخص نیست که چه تعداد از آنان از شورشیان مسلح و چه تعدادی شهروندان عادی بوده اند.

مقامات پاکستانی با چنین حملاتی مخالفت کرده و آن را باعث خدشه دار شدن حق حاکمیت این کشور و تشدید ناخرسندی از غرب دانسته اند و گفته اند که چنین اقداماتی می تواند به افزایش حمایت مردمی از اسلامگرایان تندرو منجر شود.

سازمان های اسلامگرا در خلال سال های اخیر در داخل خاک پاکستان نیز فعال بوده اند و به حملات مسلحانه علیه نیروها و مراکز دولتی، به خصوص در مناطق مرزی و قبیله نشین، بمب گذاری انتحاری، آدم ربایی و ترور مقامات و شخصیت های پاکستانی در نقاط مختلف این کشور دست زده اند.

به گفته منابع پاکستانی، از سه سال پیش تا کنون، بیش از یکهزار و هفتصد تن در اثر عملیات مسلحانه و اقدامات تروریستی در این کشور جان خود را از دست داده اند که از آن جمله می توان به بی نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین و رهبر فقید حزب مردم پاکستان و همسر آقای زرداری، اشاره کرد که در یک حمله انتحاری در دسامبر سال 2007 کشته شد.