بازداشت دهها نفر در مصر برای "تبلیغ حزب الله لبنان"

دولت مصر حدود پنجاه نفر را که ادعا می کند به حزب الله لبنان و حماس در مناطق فلسطینی کمک می کردند، بازداشت کرده است.

این مقام ها گفته اند این افراد منابع مالی در اختیار جنبش حماس در غزه قرار داده اند. به گفته رسانه ها، این افراد ماه ها پیش بازداشت شده اند و این خبر اکنون اعلام شده است.

منتصر الزیات، یک وکیل مصری به شبکه تلویزیونی عرب زبان الجزیره گفت در میان بازداشت شدگان اتباع فلسطینی، مصری، و لبنانی دیده می شوند. وزارت کشور مصر هنوز رسما در این باره اظهار نظر نکرده است.

به گفته خبرگزاری ها، یکی از بازداشت شدگان مظنون به داشتن ارتباط با حزب الله لبنان است.

روزنامه مصری الیوم گفته که این فرد سعی کرده، دفتری برای حزب الله لبنان در قاهره بگشاید و از این طریق به تبلیغ شیعه و قاچاق سلاح برای حماس اقدام کند.

این وکیل مصری معمولا وکالت اسلامگرایان را در دادگاه های مصر به عهده می گیرد.

رادیو ارتش اسرائیل نیز گفت هفت عرب اسرائیلی از جمله بازداشت شدگان هستند.

مقام های دادستانی مصر گفته اند که آنها در حال بازجویی از گروهی هستند که در حمایت از ایدئولوژی حزب الله لبنان فعالیت می کردند.

حزب الله لبنان و دولت مصر روابط نزدیکی با هم ندارند و سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان اخیرا چند بار به شدت از حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر به خاطر عملکردش در جریان بحران غزه انتقاد کرده است.

خبرگزاری فرانسه می گوید شماری از افراد بازداشت شده در قاچاق سلاح به نوار غزه دست داشتند. یک مقام مصری گفته است که این افراد خانه هایی را در نزدیکی های گذرگاه مرزی رفح، خریده یا اجاره کرده بودند.

خبرنگاران می گویند مصر از سوی کشورهای غربی برای سرکوب جریان قاچاق پول و سلاح به حماس تحت فشار است.

در

مطالب مرتبط