خوش بینی محتاطانه روسیه در مورد روابط با آمریکا

سرگئی لاوروف
Image caption آقای لاوروف گفت روابط روسیه و آمریکا در مسیر صحیح قرار دارد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مورد چشم انداز روابط این کشور با دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با خوش بینی محتاطانه ای صحبت کرده است.

آقای لاوروف که در مسکو صحبت می کرد گفت ملاقات اخیر دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه با باراک اوباما در اجلاس گروه 20 در لندن، گام صحیحی در جهت بسط روابط دو کشور بود.

آقای لاوروف گفت که دو کشور در مسیر درست حرکت می کنند ولی او خاطر نشان کرد که برای بازسازی جو اعتمادی که در دوره ریاست جمهوری جورج بوش از بین رفته بود به زمان نیاز است.

در این اجلاس رهبران روسیه و آمریکا موافقت کردند که برای کاهش زرادخانه های هسته ای خود مذاکرات را از سر گیرند.

قبل از این اجلاس هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که فصل تازه ای در روابط آمریکا و روسیه باید شروع شود و اکنون از سخنان آقای لاوروف چنین بر می آید که روسیه از این پیشنهاد استقبال کرده است.

سخنان وزیر خارجه روسیه از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد و به وضوع پخش این سخنرانی به این منظور بود که تمام مردم روسیه از تحولی که در روابط کشورشان با آمریکا پیدا شده آگاه شوند.

مناسبات روسیه و آمریکا با سال هایی که دو ابر قدرت رو در روی یکدیگر ایستاده بودند بسیار تفاوت کرده است.

در دهه 1990 روسیه با مشکلات زیادی مواجه بود و تنها هنگامی که رونق اقتصادی این کشور در دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین شروع شد، توانست بخشی از قدرت و اعتبار گذشته را باز یابد.

نیکلاس والتون، سردبیر بخش اروپا در بی بی سی، می گوید اگر چه حملات 11 سپتامبر سال 2001 در آمریکا سبب شد تماس هایی بین روسیه و آمریکا بر قرار شود، ولی هنگامی که نیروهای به رهبری آمریکا به عراق حمله کردند، روسیه نقش دیپلماتیک خود در اعتراض به جنگ را باز یافت.

نیکلاس والتون می افزاید اکنون که آمریکا تحت رهبری یک رئیس جمهوری جدید به دنبال یافتن متحدینی برای تامین اولویت های امنیتی خود است، باراک اوباما به لزوم سازنده بودن روابط دو کشور تاکید کرده و گفته است تنها با همکاری با روسیه و دیگر کشورهای جهان است که می توان از گسترش خطرناک ترین تسلیحات جلوگیری کرد و نهایتا دنیا را از یک کابوس هسته ای رهانید.

مطالب مرتبط