مصاحبه کم‌سابقه رئیس جمهوری روسیه با روزنامه منتقد

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای بی سابقه با نوایا گازتا، روزنامه منتقد دولت گفته است که روسیه نمی تواند دموکراسی را به منظور رفاه جامعه قربانی کند.

آنا پولیتکووسکایا، روزنامه نگار منتقد روس که در سال 2006 کشته شد در این روزنامه کار می کرد. سه روزنامه نگار دیگر این روزنامه هم طی چند سال اخیر کشته شده اند.

رئیس جمهوری روسیه در این مصاحبه که با روزنامه نوایا گازتا صورت گرفته تاکید کرده که یک زندگی باثبات و موفق نمی تواند در هیچ شرایطی علیه حقوق و آزادی های سیاسی باشد.

رئیس جمهوری روسیه گفته احتیاجی به بازگرداندن دموکراسی به روسیه نیست چون کشورش دموکراسی داشته، دارد و در آینده هم خواهد داشت.

در همین حال آقای مدودف از وضع محدودیت ها بر سازمان های غیر دولتی روسیه انتقاد کرده و گفته این سازمان ها بدون دلیل محدود شده اند.

خبرنگاران می گویند مصاحبه رئیس جمهوری روسیه به دقت تجزیه و تحلیل خواهد شد تا روابط میان دمیتری مدودف و ولادیمیر پوتین، نخست وزیر فعلی و رئیس جمهوری پیشین بررسی شود. آقای پوتین به نظر به موفقیت اقتصادی بیشتر از دموکراسی علاقه داشت.

در دوران زمامداری پوتین، روسیه به علت بهای بالای نفت از رونق اقتصادی قابل توجهی برخوردار بود اما رویکرد رئیس جمهوری وقت روسیه نسبت به آزادی های سیاسی و فردی مورد انتقاد شدید قرار می گرفت.

یک سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفته است آقای مدودف برای نشان دادن حمایت خود از این روزنامه که رویکردی به شدت انتقادی از دولت روسیه دارد، با آن مصاحبه کرده است.

ولادیمیر پوتین هرگز با این روزنامه مصاحبه نکرد و مصاحبه دمیتری مدودف، اولین مصاحبه عمده او با یک روزنامه روسی از زمان به قدرت رسیدن در مه سال گذشته است.

مطالب مرتبط