غیبت غرب و حضور احمدی نژاد در اجلاس ضد نژاد پرستی

احمدی نژاد و رئیس جمهوری سوئیس
Image caption برخلاف شایعات قبلی رئیس جمهوری سوئیس با احمدی نژاد ملاقات کرد

تعدادی از کشورهای غربی اجلاس بین المللی ضد نژاد پرستی را که با حضور رئیس جمهوری ایران برگزار می شود تحریم کرده اند.

روز دوشنبه، 20 آوریل ( 31 فروردین)، اجلاس ضد نژاد پرستی، به ابتکار سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - یونسکو - در شهر ژنو، سوئیس، برگزار می شود در حالی که محمود احمدی نژاد از جمله معدود سران کشورهای شرکت کننده است و تعدادی از کشورهای غربی این کنفرانس را تحریم کرده اند.

تا بامداد روز دوشنبه کشورهای آمریکا، اسرائیل، استرالیا، زلاندنو، آلمان، ایتالیا و هلند اعلام داشته اند که به دلیل احتمال موضعگیری و اظهارات یهود ستیزانه در اجلاس ژنو و قطعنامه نهایی آن از شرکت در این کنفرانس خودداری می ورزند.

انتظار می رود کشورهای عرب در جریان این اجلاس خواستار گنجاندن عباراتی درقطعنامه نهایی حاوی تقبیح رفتار اسرائیل با فلسطینیان شوند و تفکر صهیونیستی را نژاد پرستانه توصیف کنند.

وزیر امور خارجه استرالیا در توجیه تصمیم این کشور به خودداری از شرکت در اجلاس ژنو گفته است که "نمی توان اطمینان داشت که جمع بندی کار اجلاس بار دیگر به عنوان سکویی برای ابراز دیدگاه های اهانت آمیز، از جمله نظرات یهود ستیزانه مورد بهره برداری قرار نخواهد گرفت."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و نخستین رهبر سیاهپوست این کشور، در دفاع از تصمیم ایالات متحده برای تحریم اجلاس ژنو گفته است که با وجود پیشرفت هایی که در هفته های اخیر در مورد تدوین قطعنامه نهایی، زبان و لحن ضد اسرائیلی موجود در پیش نویس قطعنامه در بخش های متعدد "کاملا مزورانه و غیرسازنده" است.

Image caption اوباما پیش نویس قطعنامه را 'مزورانه و غیرسازنده' خوانده است

در عین حال، ژاپن، که معمولا موضعی مشابه کشورهای غربی اتخاذ می کند، اعلام داشته که در سطح سفیر در اجلاس ژنو شرکت خواهد داشت.

سخنگوی دولت ژاپن ضمن اعلام موضع این کشور در مورد اجلاس ضد نژاد پرستی، از اینکه ایالات متحده در این همایش شرکت نخواهد داشت ابراز تاسف کرده است.

در واتیکان، پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کلیسای کاتولیک، از شرکت کنندگان در اجلاس ژنو خواسته است تا تبعیض و نا مداراگری نژادی را در سرتاسر جهان از میان بردارند و همزمان، سخنگوی واتیکان گفته است که کلیسای کاتولیک "از هر نوع موضعگیری علیه برخی کشورهای غربی" در جریان این کنفرانس فاصله می گیرد.

ناوی پیلی، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل که ریاست اجلاس ژنو را برعهده خواهد داشت، از تصمیم آمریکا و کشورهای غربی در تحریم این اجلاس ابراز ناخرسندی کرده و گفته است باید با موضوع تبعیض نژادی در سطح جهانی و مشارکت تمامی کشورها برخورد شود.

حضور احمدی نژاد

دیدبان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی دفاع از حقوق بشر هم با صدور بیانیه ای گفته است که کسانی که در اجلاس ژنو حضور نمی یابند "به قربانیان نژاد پرستی پشت کرده اند."

Image caption اجلاس ژنو بدون حضور شماری از کشورهای غربی برگزار می شود

دستور کار اجلاس ژنو - موسوم به کنفرانس دوربان 2 - ارزیابی دستاوردهای جهانی در زمینه مبارزه با نژاد پرستی از زمان برگزاری کنفرانس ضد نژاد پرستی سال 2001 در دوربان، آفریقای جنوبی، اعلام شده است.

پیش از کنفرانس دوربان در آن سال، دو اجلاس جهانی دیگر در مورد مبارزه با نژاد پرستی در سال های 1978 و 1983 در ژنو برگزار شده بود که محور اصلی مذاکرات آنها را نحوه برخورد با نظام حکومتی جدایی نژادی - آپارتاید - در آفریقای جنوبی تشکیل می داد.

دولت آفریقای جنوبی از اوایل دهه 1990 به اقداماتی برای لغو نظام آپارتاید - جدایی نژادی - دست زد و سرانجام در سال 1994، نخستین انتخابات با مشارکت رای دهندگان از نژادهای مختلف برگزار شد و نخستین دولت سیاهپوست این کشور را به قدرت رساند.

تنها معدودی از کشورهای شرکت کننده در اجلاس کنونی در ژنو مقامات ارشد خود را به این اجلاس اعزام داشته اند اما ریاست هیات نمایندگی ایران را محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، برعهده دارد که روز یکشنبه وارد سوئیس شد و مورد استقبال مقامات این کشور قرار گرفت و با هانس رودولف مرتز، رئیس جمهوری، ملاقات کرد.

پیشتر برخی از رسانه های همگانی غربی گزارش کرده بودند که رئیس جمهوری سوئیس در اعتراض به مواضع آقای احمدی نژاد علیه اسرائیل از ملاقات با وی خودداری خواهد ورزید اما مقامات دولت سوئیس بعدا اعلام داشتند که از رئیس جمهوری ایران به عنوان یکی از سران شرکت کننده در اجلاس ژنو استقبال می شود.

قرار است آقای احمدی نژاد در اجلاس ژنو سخنرانی کند و گفته می شود انتقاد از نحوه رفتار اسرائیل با فلسطینیان یکی از محورهای اصلی این سخنرانی خواهد بود اما مشخص نیست که آیا وی بار دیگر اظهارات قبلی خود در مورد اسرائیل و هولوکاست را تکرار خواهد کرد یا از موضع ملایمتری به سخنرانی خواهد پرداخت.

Image caption گروههای مختلف تظاهراتی را در حاشیه اجلاس برگزار کرده اند

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - محمود احمدی نژاد پس از سخنرانی در اجلاس ژنو و دیدار با تعدادی از نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل، بعد از ظهر دوشنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت می کند و با شماری از نمایندگان سازمان های غیر دولتی ایرانی و خارجی نیز دیدار خواهد داشت.

برخی از نهادهای مخالف یهودی ستیزی با یادآوری اظهارات قبلی آقای احمدی نژاد در مورد لزوم محو اسرائیل از نقشه جهان و ابراز تردید وی نسبت به واقعیت هولوکاست - ماجرای کشتار یهودیان توسط آلمان نازی - با حضور وی در اجلاس ژنو مخالفت ورزیده و او را به یهودی ستیزی و داشتن گرایش های نژاد پرستانه متهم کرده اند.

در روزهای اخیر، شهر ژنو، محل برگزاری اجلاس ضد نژاد پرستی، شاهد تظاهرات و گردهمایی های گروه های مختلف بوده که مخالفت خود را با آنچه که مواضع نژادپرستانه برخی دولت های جهان می دانند ابراز داشته اند.

گروه های حمایت از حقوق فلسطینیان در اعتراض به اقدامات اسرائیل، و گروه های حمایت از تامیل ها، در اعتراض به برخورد دولت سریلانکا با این اقلیت، از جمله سازمان هایی هستند که گردهمایی هایی را در حاشیه اجلاس ژنو برگزار کرده اند.

مطالب مرتبط