اوباما: سیا از افشای اشتباهات دلسرد نشود

اوباما و کارکنان سیا
Image caption ظاهرا تصمیم اوباما باعث ناخرسندی کارکنان سیا از او نشده است

رئیس جمهوری آمریکا گفته است سیا نباید از انتقاد علنی از برخی روشهای خود دلسرد شود و یک مقام دولت سابق از این روشها دفاع کرده است.

باراک اوباما در نخستین دیدار خود از مرکز سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - از زمان آغاز دوره زمامداری خود، با اشاره به انتشار اسناد توصیه های حقوقی دولت سابق در مورد روش های بازجویی از مظنونان به ارتباط با سازمان های تروریستی گفته است کارکنان این سازمان نباید از علنی شدن "اشتباهات" گذشته دلسرد شوند.

هفته گذشته به دستور رئیس جمهوری آمریکا اسناد محرمانه در مورد یادداشت های دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، به سیا انتشار یافت که حاکی از اجازه کاربرد روش هایی در بازجویی از مظنونان بود که نهادهای مدافع حقوق بشر از آنها با عنوان "شکنجه" به منظور اخذ اطلاعات نام برده اند.

از جمله این روش ها، که سازمان سیا پس از حملات انتحاری یازدهم سپتامبر 2001 در بازجویی از برخی از مظنونان به ارتباط با شبکه القاعده به کار می برد، القاء حس خفگی از طریق فرو بردن سر فرد تحت بازجویی بوده است.

در اسنادی که انتشار یافته آمده است که این روش بارها در مورد دو مظنون به عضویت در شکبه القاعده به کار گرفته شد.

آقای اوباما در سخنان خود در جمع حدود یکهزار تن از کارکنان سازمان سیا گفت که "می دانم روزهای اخیر برای شما دشوار بوده است" اما افزود که مقابله با تهدیدهای تروریستی و شبکه القاعده بدون فعالیت این سازمان امکانپذیر نخواهد بود.

وی افزود "ما در دوره ای پر مخاطره به سر می بریم و من بیش از هر زمان دیگری به همکاری و خدمات شما نیاز خواهم داشت."

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که انتشار گزارش های مربوط به نحوه بازجویی مظنونان توسط سیا نباید باعث نگرانی کارکنان این سازمان شود و افزود که دولت وی در حمایت از کارکنان سیا "جدی" است.

گزارش های مربوط به بازدید آقای اوباما از ساختمان مرکزی سیا حاکی از استقبال گرم کارکنان این سازمان از او بوده و نشان می دهد که ظاهرا آنان نسبت به آینده نگران نیستند.

درخواست معاون رئیس جمهوری سابق

ساعاتی قبل از دیدار آقای اوباما از مرکز سازمان سیا در ویرجینیا، دیک چنی، معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا، در مصاحبه ای با یک شبکه خبری آمریکایی نسبت به انتشار یادداشت های دولت سابق در مورد فعالیت سیا واکنش نشان داد.

Image caption چنی خواستار انتشار گزارش مربوط به نتایج روشهای بازجویی شده است

آقای چنی از سازمان سیا خواست تا اسناد مربوط به ارزیابی کارآیی روش بازجویی از مظنونان به عضویت در سازمان های تروریستی در اخذ اطلاعات و استفاده از آنها در حفاظت از امنیت ملی را هم انتشار دهد.

دیک چنی گفت که اگر چه انتقاد از شخص رئیس جمهوری به خاطر دستور انتشار توصیه های قانونی دولت سابق به سازمان سیا درست نیست، اما وی معتقد است که این دستور اقدامی اشتباه بوده است.

آقای چنی افزود که مطالبی که انتشار یافته گمراه کننده است زیرا با گزارش هایی در مورد نتیجه اقدامات دولت سابق همراه نبوده و در نتیجه، تصویری کامل از واقعیات را در اختیار افکار عمومی قرار نمی دهد.

کوتاه مدتی پس از آغاز زمامداری باراک اوباما در ماه ژانویه، آقای چنی در مصاحبه ای هشدار داده بود که عمل به برخی وعده های انتخاباتی رئیس جمهوری جدید می تواند امنیت ایالات متحده را به مخاطره اندازد.

در پی انتشار گزارش های مربوط به روش های سازمان سیا در دوره پس از حملات یازدهم سپتامبر، برخی نهادهای مدافع حقوق بشر و اعضای جناح چپ حزب حاکم دموکرات خواستار تحقیق و پیگرد استفاده کنندگان از این روش ها شدند اما مقامات دولتی تاکید داشته است که فعالیت سیا با مجوز قانونی دولت سابق صورت گرفته است.

اظهارات مقامات دولتی در حمایت از سیا انتقاد برخی ازا عضای حزب دموکرات را در پی داشته که رئیس جمهوری را به نادیده گرفتن وعده های انتخاباتی او متهم کرده اند.

دیان فینستاین، رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا در نامه ای به دفتر رئیس جمهوری از او خواسته است تا فعلا از اتخاذ تصمیم نهایی در مورد پیگرد یا عدم پیگرد کارکنان سیا در ارتباط با روش های بازجویی خودداری ورزد.

خانم فینستاین گفته است که کمیته اطلاعات سنا در حال حاضر تحقیقاتی را در مورد روش های بازجویی سیا و جنبه های قانونی آن به جریان انداخته و توصیه کرده است که هر تصمیمی در مورد این ماجرا تا تکمیل این تحقیقات به تعویق افتد.

مطالب مرتبط