انتخابات سراسری آفریقای جنوبی آغاز شد

Image caption رای دهندگان در روزی سرد پای صندوق های رای آمدند

مردم آفریقای جنوبی در انتخاباتی که به عنوان مهمترین انتخابات سراسری از زمان پایان آپارتاید توصیف شده است، شرکت می کنند.

انتظار می رود حزب حاکم، کنگره ملی آفریقا، به رهبری جاکوب زوما باز هم برنده شود اما ممکن است اکثریت خود را در پارلمان از دست دهد.

کنگره ملی آفریقا در حال حاضر دارای دو سوم کرسی های پارلمان است و از دست دادن آن باعث می شود که این حزب دیگر نتواند قانون اساسی را تغییر دهد.

رقبای اصلی آن، یکی حزب جدید 'کنگره ملی' است و دیگری حزب' ائتلاف دموکراتیک' .

گزارش شده است که 23 میلیون نفر برای شرکت در رای گیری ثبت نام کرده اند که این تعداد بی سابقه ای است و نزدیک به بیست هزار صندوق رای گیری نیز در سراسر کشور برپا شده است.

'کمیسیون مستقل انتخاباتی ' در آفریقای جنوبی می گوید انتظار می رود 80% از جمعیت کشور در انتخابات شرکت کنند.

خبرنگاران بی بی سی که از نقاط مختلف این کشور گزارش می دهند می گویند رای دهندگان با روحیه مثبت در روزی سرد به پای صندوق های رای آمده اند.

بسیاری از آنها ساعاتی پیش از باز شدن مراکز رای گیری در حالی که خود را با پتو، شال، کت و کلاه پوشانده بودند در آنجا حضور یافتند و منتظر ماندند.

هلن زیله، رهبر حزب ائتلاف دموکراتیک در حالی که برای انداختن رای خود در یکی از مراکز رای گیری صف کشیده بود گفت: "آفریقای جنوبی باید زوما را که می خواهد قانون اساسی را نجات دهد، متوقف کند."

او گفت: " زوما یک تنه می تواند قانون اساسی را نابود کند و آنچه می گوید با آنچه انجام می دهد کاملا متفاوت است."

حزب ائتلاف دموکراتیک بارها اعلام کرده است که اگر حزب حاکم، اکثریت خود را در پارلمان نگه دارد، قانون اساسی را طوری تغییر می دهد که آقای زوما از پیگرد قانونی مصون بماند.

آقای زوما با 16 فقره اتهام در ارتباط با فساد، پولشویی و نیز اخاذی در رابطه با یک معامله بحث انگیز 5 میلیارد دلاری تسلیحات مواجه بود.

اما دو هفته پیش از آغاز انتخابات، دادستان کل آفریقای جنوبی گفت به علت مداخله های سیاسی در تحقیقات، محاکمه کردن آقای زوما نه ممکن است و نه مطلوب.

در سال 2006 وی با اتهام تجاوز جنسی نیز مواجه شد ولی پس از آن که دادستان گفت آماده رسیدگی به این اتهام نیست، رسیدگی به پرونده متوقف شد.

آقای زوما پیشتر گفته بود که تنها در صورت محکومیت، از فعالیت های سیاسی کناره گیری خواهد کرد.

جاکوب زوما از پشتیبانی بلاوقفه رهبری حزب کنگره ملی آفریقا، اتحادیه های کارگری و حزب کمونیست آفریقای جنوبی برخوردار بوده است.

مطالب مرتبط