به روز شده:  17:40 گرينويچ - پنج شنبه 23 آوريل 2009 - 03 اردیبهشت 1388

حملات انتحاری در عراق: 56 زائر ایرانی کشته شدند

دهها نفر، از جمله تعدادی زائر ایرانی، در اثر عملیات دو بمبگذار انتحاری در عراق جان خود را از دست داده اند.

یک بمبگذار انتحاری در بغداد هنگامی که پلیس مشغول توزیع کمک میان جمعیتی از خانواده های بی خانمان بود، مواد منفجره جا سازی شده در لباسهایش را منفجر کرد و حد اقل 28 نفر را به همراه خود کشت.

اما یک بمبگذار انتحاری دیگر امروز در استان دیاله و نزدیک شهر بعقوبه در شمال شرق عراق با حمله به یک کاروان از زائران ایرانی حداقل 48 نفر را کشت که به گفته خبرگزاری رویترز تنها دو نفر از آنها زائران ایرانی نبوده اند.

جلال خالدی، خبرنگار در بغداد به نقل از مسئولان سفارت ایران در بغداد تازه ترین رقم کشته شدگان از میان زائران ایرانی را 56 نفر اعلام کرد.

گفتگو با جلال خالدی، خبرنگار در بغداد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بنا به گزارشهای رسیده این زائران راهی حرم امام حسین، امام سوم شیعیان، در شهر کربلا در مرکز عراق بوده اند.

مقامات عراقی گفته اند حمله انتحاری علیه آنان در یک رستوران، هنگامی که مشغول صرف غذا بودند، صورت گرفت. خبرگزاری فارس گفته است هشت اتوبوس زائران در آن محل توقف کرده بودند.

بنا به گزارشهای رسیده، 63 نفر دیگر نیز در این بمبگذاری انتحاری مجروح شده اند و ساختمان رستوران کاملا تخریب شده است.

استان دیاله یکی از مناطقی است که دولت عراق هنوز نتوانسته امنیت آن را به نحو مطلوبی تامین کند. با این حال این استان، راه اصلی تردد زائران ایرانی از طریق گذرگاه مرزی خسروی در استان کرمانشاه است.

مقامات عراقی در بغداد گفته اند که در حمله اول در آن شهر بیش از 50 نفر مجروح شدند و دست کم پنج نفر از کشته شدگان کودک بوده اند.

وزارت دفاع آمریکا اخیرا گفته بود که با خروج سربازان آن کشور از عراق تعداد حملات انتحاری علیه غیر نظامیان درآن کشور کاهش خواهد یافت. اما حمله علیه زائران ایرانی تا کنون خونبارترین حمله علیه شهروندان غیر نظامی در عراق در سال جاری بوده است.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، گفته است که آن کشور تا تابستان سال آینده اکثریت سربازان خود را از عراق خارج خواهد کرد.

بموجب توافقنامه میان دو کشور، همه سربازان آمریکایی باید تا پایان سال 2011 از عراق خارج شوند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.