کلینتون: اوضاع پاکستان 'خطری مهلک' برای جهان است

قریشی و کلینتون وزیران خارجه پاکستان و آمریکا
توضیح تصویر،

حمایت از پاکستان از اولویتهای سیاست خارجی دولت جدید آمریکاست

وزیر امور خارجه آمریکا توافقنامه اخیر دولت پاکستان و اسلامگرایان این کشور را مورد انتقاد قرار داده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در سخنانی در برابر یکی از کمیته های کنگره این کشور، نسبت به عواقب اجرای توافقنامه دولت پاکستان و یک افراطیون اسلامگرا در دره سوات، در شمال غرب این کشور، ابراز نگرانی کرده و گفته است که وضعیت پاکستان خطری مهلک را متوجه امنیت جهان می کند.

هفته پیش، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، لایحه مصوب پارلمان این کشور حاوی توافقنامه دولت مرکزی با یک گروه اسلامگرا در دره سوات را امضا کرد که حاوی توقف عملیات نظامی این گروه در برابر دریافت اجازه از دولت برای اجرای قوانین شرع در این بخش از خاک پاکستان است.

خانم کلینتون در سخنان خود گفت که به نظر وی موافقت با حق برگزاری دادگاه های شرعی در دره سوات به آن معنی است که "دولت پاکستان عملا مسئولیت و اختیارات خود را به طالبان و افراطگرایان تفویض کرده است."

وزیر امور خارجه ایالات متحده از مردم پاکستان در داخل و خارج از آن کشور، از جمله شهروندان آمریکایی پاکستانی تبار خواست تا "با قدرت" مخالفت خود را با سیاست دولت پاکستان ابراز دارند.

به گفته خانم کلینتون، این خطر وجود دارد که بخش های هر چه گسترده تری از خاک پاکستان به طالبان، شبکه القاعده و سایر گروه های شورشی واگذار و از حوزه اختیارات دولت مرکزی خارج شود.

توضیح تصویر،

زرداری و کرزی به زودی برای گفتگو با آمریکاییان رهسپار واشنگتن می شوند

هیلاری کلینتون اظهار داشت که شرایط موجود در پاکستان مستلزم توجه جدی و فوری است و افزود که "مجموعه ای غیر منسجم و متشکل از گروه های تروریستی و سایر گروه های مصمم به ساقط کردن نظام سیاسی این کشور" موجودیت پاکستان را تهدید می کند.

سخنان وزیر امور خارجه ایالات متحده در حالی انتشار می یابد که قرار رئیسان جمهوری پاکستان و افغانستان در ماه آینده برای دیدار و گفتگو با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به واشنگتن سفر کنند.

انتظار می رود در جریان این سفر، سیاست دولت جدید ایالات متحده برای خاتمه دادن به فعالیت شورشیان مسلح در افغانستان و نحوه مشارکت پاکستان در این زمینه مورد بررسی قرار گیرد.

سازش با افراطیون

رئیس جمهوری آمریکا تثبیت اوضاع سیاسی پاکستان و مقابله با فعالیت اسلامگرایان افراطی در این کشور را به عنوان یکی از اولویت های سیاست خارجی خود و از پیش شرط های لازم برای استقرار ثبات در افغانستان اعلام کرده و میلیاردها دلار را برای این منظور در نظر گرفته است.

مقامات آمریکایی گفته اند که شورشیان طالبان و شبکه القاعده در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان پناه گرفته اند و با برخورداری از حمایت اسلامگرایان افراطی بومی در این منطقه، عملیات مسلحانه خود علیه دولت افغانستان را سازمان می دهند و به اجرا می گذارند.

ایالات متحده خواستار آن بوده که دولت مرکزی پاکستان به اقدامات جدی تری در مقابله با اسلامگرایان افراطی در مناطق مرزی با افغانستان دست بزند و سازش با اسلامگرایان دره سوات را به منزله کاهش فشار بر این گروه ها و در نتیجه، آزادی عمل بیشتر آنها در گسترش عملیات خود در افغانستان تلقی می کند.

توضیح تصویر،

توافقنامه با افراطیون بخشی از پاکستان را تحت قوانین اسلامی قرار می دهد

در عین حال، از زمان حملات انتحاری یازدهم سپتامبر سال 2001 در آمریکا و اعلام برنامه مبارزه جهانی علیه تروریسم توسط جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، دولت پاکستان به عنوان یکی از متحدان اصلی ایالات متحده در مقابله با گروه های افراطی در منطقه شناخته شده و از کمک های گسترده نظامی و مالی آمریکا برخوردار بوده است.

در سال های اخیر، به خصوص طی دو سال گذشته، افراد مسلح موسوم به طالبان پاکستانی به خصوص در مناطق مرزی این کشور با افغانستان به شدت فعال بوده و به عملیات مسلحانه، حملات انتحاری، ترور و آدم ربایی دست زده اند.

ارتش پاکستان واحدهایی متشکل از چند هزار نفر را برای مقابله با شورشیان در این مناطق مستقر کرده اما نتوانسته است به فعالیت این گروه ها، که گفته می شود از حمایت برخی قبایل محلی برخوردار هستند، خاتمه دهد.

هدف دولت جدید پاکستان از توافقنامه صلح با شورشیان مسلح در دره سوات، توقف حملات آنان در برابر حق اجرای قوانین شریعت در این بخش از خاک پاکستان بوده در حالیکه سایر نقاط این کشور تحت پوشش نظام قضایی غیر دینی قرار دارد.

مقامات دولت پاکستان در دفاع از توافقنامه با گروه موسوم به جنبش اجرای احکام شرعی (تحریک نفاذ شریعت محمدی)، که در ماه فوریه امضا و برای تصویب به پارلمان ارجاع شد، گفته اند که وظیفه اصلی دولت، برقراری امنیت و حفاظت از شهروندان است و این توافقنامه به عملیات مسلحانه یک ساله شورشیان وابسته به این گروه خاتمه خواهد داد.

کوتاه مدتی پیش از امضای لایحه مصوب پارلمان توسط رئیس جمهوری پاکستان، یک گزارش تصویری از اجرای حکم شلاق در منطقه دره سوات انتشار یافت که با ابراز خشم و انزجار گسترده در داخل و خارج پاکستان و انتقاد دادگاه عالی این کشور مواجه شد.