تحقیق کارشناسان درباره آنفلوآنزای مرگبار مکزیک

مردمی که ماسک زده اند در مکزیکو سیتی، 24 آوریل 2009
Image caption ظن آن می رود که حداکثر 60 نفر در اثر این بیماری در مکزیک جان باخته باشند

کارشناسان بهداشت جهانی درحال تحقیق درباره نوع تازه ای آنفلوآنزا هستند که ممکن است باعث مرگ حداکثر شصت نفر در مکزیک شده باشد.

مرکز کنترل بیماری های آمریکا (سی دی سی) گفت که آزمایش ها تا این لحظه شیوع این بیماری در مکزیک را به یک ویروس آنفلوآنزا در خوک پیوند می زند که هشت نفر را نیز در جنوب آمریکا مریض کرده است.

سی دی سی گفت این ویروس را جدی می گیرد و حداکثر اطلاعات درباره آن را کشف و جمع آوری خواهد کرد.

مقام های مکزیکی ساختمان های دولتی را بسته، رویدادهای عمومی را معلق کرده و یک عملیات واکسینه سازی را آغاز کرده اند.

ظن آن می رود که این ویروس ممکن است از اواسط مارس تاکنون باعث مرگ حدود 60 نفر اکثرا در داخل و اطراف مکزیکوسیتی، پایتخت، شده باشد.

وزیر بهداشت مکزیک گفت وجود ویروس نوع جدیدی از آنفلوآنزای خوک در 16 نفر از قربانیان تایید شده است و آزمایش ها بر 44 قربانی دیگر در جریان است. گمان می رود که بیش از 900 نفر دیگر آلوده شده باشند.

مقام ها گفتند اکثر قربانیان تاکنون بزرگسالان جوان بودند و نه کودکان و سنین بالاتر که آسیب پذیرترند.

مدارس، موزه ها و کتابخانه ها در سراسر ناحیه پایتخت بسته شده اند و به مردم توصیه شده است با یکدیگر دست ندهند و ظروف خود را مشترکا استفاده نکنند.

یک مقام گفت که کلیه رویدادهای عمومی نیز معلق شده است.

سازمان بهداشت جهانی مستقر در ژنو گفت که یک کمیته اضطراری احتمالا در روزهای پایان هفته تشکیل خواهد شد.

کاخ سفید نیز اعلام کرد که اوضاع را زیر نظر دارد.

'اطلاعات بیشتر'

دکتر ریچارد بسر مدیر سی دی سی گفت که آزمایش های اولیه نشان می دهد که هفت مورد از 14 نمونه برداشته شده از بیماران مکزیکی با ویروس کشف شده در آمریکا انطباق دارد.

تاکنون بیماری شش نفر در کالیفرنیا و دو نفر در تگزاس در اثر آلودگی به نوعی از این ویروس که کارشناسان می گویند خانواده جدیدی از آنفلوآنزای خوک است تایید شده است.

البته تنها یک نفر آنها در بیمارستان بستری شد و اکنون همه آنها بهبود یافته اند.

دکتر ریچارد بسر مدیر سی دی سی گفت که برای پی بردن به ابعاد تهدیدی که ویروس متوجه می کند به اطلاعات بیشتری نیاز است. وی گفت معلوم نیست که چرا این ویروس در مکزیک مرگبار بوده اما در آمریکا نه.

وی گفت: "ما در مرحله ای نیستیم - سازمان بهداشت جهانی در مرحله ای نیست - که یک اپیدمی گسترده اعلام کند؛ ما در مرحله تلاش برای جمع آوری اطلاعات بیشتر درباره این ویروس، درک نحوه انتقال آن، و چگونگی کنترل آن هستیم."

وی افزود: "در مکزیک ویروس انواع دیگر آنفلوآنزا در گردش است، بنابراین پی بردن به اینکه کدام موارد ناشی از آنفلوآنزای خوک است، کدام ها ناشی از سایر ویروس ها و کدام ها ناشی از آلودگی مشترک، برای اطلاعات بهداشت عمومی خیلی مهم خواهد بود."

سازمان بهداشت جهانی گفت که "تدابیر مهار سریع" را برای شرایط اضطراری آماده کرده است.

آنفلوآنزای خوک (swine flu) یک بیماری ریوی است که این حیوان را آلوده می کند، و معمولا به انسان منتقل نمی شود، هرچند گاهی در موارد نادر این ویروس به انسان، به خصوص افرادی که با خوک ها در تماس نزدیک هستند سرایت می کند.

موارد نادری از انتقال این ویروس از انسان به انسان نیز ثبت شده است.

این گونه حوادث از نزدیک زیر نظر گرفته می شود زیرا بیم آن می رود که خانواده تازه ای از ویروس آنفلوآنزای خوک با توانایی سرایت میان انسان ها به یک اپیدمی گسترده دامن بزند.

مطالب مرتبط