شمار تلفات آنفلوآنزا به 81 نفر رسید

Image caption در مکزیک گردهم آیی های عمومی لغو شده و مسابقه های فوتبال بدون تماشاچی برگزار گردیده اند

مقام های مکزیک می گویند بر این باورند که تا کنون 81 نفر به دلیل شیوع یک نوع جدید ویروس آنفلوآنزا کشته شده اند.

در تلاش برای جلوگیری از گسترش این بیماری ساختمان های عمومی تعطیل شده، برنامه هایی که قرار بود افراد زیادی در ان شرکت کنند لغو گردیده و به مردم گفته شده در خانه های خود بمانند.

سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده که این ویروس می تواند موجب ایجاد یک اپیدمی گسترده شود و باعث "نگرانی جامعه بین المللی" شده است.

خوزه کوردوبا وزیر بهداشت مکزیک که عمده موارد بروز این بیماری در آنجا مشاهده شده است گفت در مجموع و از روز 13 آوریل 1324 نفر با عارضه هایی مشابه با عوارض این بیماری به بیمارستان منتقل شده اند و مورد آزمایش قرار گرفته اند.

او افزود: "در این مدت 81 مورد مرگ ثبت شد که احتمالا به واسطه این بیماری بوده، اما فقط در 20 مورد شواهد آزمایشگاهی برای تایید این ارتباط وجود دارد."

فیلیپه کالدرون رئیس جمهور مکزیک نیز جهت مقابله با شرایط ایجاد شده اعلام وضعیت اضطراری کرده است.

بر اساس موازین وضعیت اضطراری در مکزیک مقام های مکزیک قدرت آن را خواهند داشت تا افرادی که مظنون به ابتلا به این ویروس هستند را در قرنطینه نگه داشته و در محل سکونت آنها آزمایش انجام دهند.

در آمریکا هم ابتلای 11 نفر به این نوع ویروس آنفلوآنزا تایید شده که هفت نفر از آنها در ایالت کالیفورنیا، دو نفر در تکزاس و دو نفر در کانزاس هستند.

در یک دبیرستان شهر نیویورک هم در پی آنکه در میان حدود 200 دانش آموز شواهد نفلوآنزای خفیف مشاهده شد، هشت مظنون به ابتلا به این بیماری مورد آزمایش قرار گرفته اند.

دکتر تامس فریدن، کمیسر بهداشت شهر نیویورک گفت آزمایش های اولیه نشان از احتمال زیاد ابتلا به این نوع آنفلوآنزا (موسوم به آنفلوآنزای خوکی) دارد. هر چند هنوز باید نمونه های یافته شده مورد ازمایش های بیشتری قرار گیرند تا شباهت ویروس عامل آنها با ویروس مشاهده شده در سه ایالت دیگر آمریکا تایید شود.

حداقل در برخی موارد مشاهده شده، نسخه جدید زیرشاخه H1N1 ویروس آنفلوآنزای خوکی مشاهده گردیده است. آنفلوآنزای خوکی یک بیماری دستگاه تنفسی است که بطور پراکنده به انسان نیز سرایت می کند.

H1N1 همان شاخه ای است که در انسان ها منجر به آنفلوآنزای فصلی می شود اما در موارد جدید مشخصه های ژنتیکی خاصی دیده شده که باعث می شود معمولا بر خوک ها و پرندگان تاثیر بگذارد.

سازمان بهداشت جهانی یک پیام هشدار اپیدمی بین المللی از درجه سه ارسال کرده است که معنای آن تایید وجود یک نوع ویروس جدید است که شواهد محدودی درباره انتقال آن از طریق انسان به انسان وجود دارد.

بالاترین درجه هشدار اپیدمی سازمان بهداشت جهانی (درجه شش) به معنی وجود امکان "انتقال موثر و پایدار ویروس بین انسان ها" است.

مطالب مرتبط