به روز شده:  11:34 گرينويچ - دوشنبه 27 آوريل 2009 - 07 اردیبهشت 1388

'مذاکرات پاکستان و طالبان متوقف شد'

مذاکرات صلح میان دولت پاکستان و پیکارجویان طالبان در شمال غربی این کشور به دلیل درگیری های جدید میان طرفین متوقف شده است.

سخنگوی صوفی محمد، روحانی تندرویی که قرارداد صلح اخیر با دولت را هدایت کرد، دولت پاکستان را به دلیل حمله به مواضع پیکارجویان، مسئول ناکامی مذاکرات دانست. او افزود که طالبان کماکان خواهان اجرای توافق صلح با دولت پاکستان است.

ارتش پاکستان می گوید به دنبال حمله به یکی از کاروان حامل سربازانش، واکنش نشان داده است.

درگیری های جدید میان نیروهای دولتی و پیکارجویان در منطقه "دیر زیرین" در ایالت سرحد شمال غرب رخ داده است. در این درگیری ها، تعدادی پیکارجو از جمله یک فرمانده نظامی طالبان کشته شدند. یک سرباز ارتش پاکستان نیز هنگام عبور خودروی حامل نیروهای دولتی از منطقه کشته شد.

گفتگو با محمد وزیری متین بی بی سی فارسی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

طبق گزارش ها، درگیری میان نیروهای دولتی و پیکارجویان طالبان کماکان ادامه دارد و ارتش از هلیکوپترهای توپدار برای حمله به مواضع پیکارجویان استفاده کرد.

به زنان و کودکان اجازه داده شده تا منطقه نبرد را ترک کنند اما هنوز تعداد زیادی از مردم غیرنظامی در منازل خود هستند.

درگیری ها دو سال اخیر میان نیروهای دولتی و ظالبان طبق قرارداد صلح میان طرفین بایستی پایان می گرفت. طبق این قرارداد، گروه طالبان با خلع سلاح موافقت کرده بود. پیکارجویان گفته اند تا زمانی که قانون شریعت در دره سوات کاملا اجرا نشود، سلاح های خود را زمین نخواهند گذاشت.

منتقدان می گویند توافق صلح بین دولت مرکزی و تندروهای اسلام گرا زمینه گسترش فعالیت افراد مسلح وابسته به طالبان و شبکه القاعده در سایر مناطق مرزی پاکستان و افغانستان را فراهم می کند.

پیکارجویان طی چند روز گذشته به صد کیلومتری اسلام آباد، پایتخت رسیده بودند که این باعث نگرانی آمریکا شد اما در نهایت پیکارجویانبا عقب نشینی به مواضع خود در دره سوات بازگشتند.

آمریکا پاکستان را متهم کرده که دست طالبان را باز گذاشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.