افزایش تلفات آنفلوآنزای خوکی در مکزیک

آنفلوآنزای خوکی در مکزیک
Image caption آنفلوآنزای خوکی در مکزیک

همزمان با افزایش تلفات آنفلوآنزای خوکی در مکزیک، تعداد موارد تایید شده این بیماری در سایر کشورها هم رو به افزایش است.

مقام های مکزیکی می گویند به مرگ ۱۴۹ تن در اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی مشکوک هستند. وزیر بهداشت مکزیک می گوید تلفات این بیماری بین ۲۰ تا ۵۰ سال سن داشته اند.

همزمان ۷۵ مورد تایید شده آنفلوآنزای خوکی در کشورهایی مانند ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اسپانیا و اسرائیل گزارش شده است.

سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه درجه هوشیاری مبارزه با همه گیری خود را از سه به چهار افزایش داد. این افزایش بیانگر مشاهده توانایی انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی از انسان به انسان است و می تواند به همه گیری در جوامع منجر شود.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز درباره همه گیر شدن این بیماری هشدار داده است.

در این حال، آمریکا و اتحادیه اروپا از شهروندان خود خواسته اند تا حد امکان از سفر به مکزیک خودداری کنند.

آنفلوآنزا و زلزله

خوزه آنخل کوردوا، وزیر بهداشت مکزیک روز دوشنبه گفت که موارد مرگ مشکوک در این کشور از ۱۰۰ مورد به ۱۴۹ مورد افزایش یافته است و ابتلای ۲۰ تن از این افراد به این بیماری تایید شده است.

به گفته آقای کوردوا از زمان شناسایی نخستین مورد مبتلا به آنفلوآنزای خوکی، دو هزار تن در بیمارستان های مکزیک بستری شده اند و نیمی از آنها پس از بهبودی ترخیص شده اند.

در این حال، دولت مکزیک برای مقابله با گسترش بیشتر بیماری، مدارس این کشور را تا ۱۶ اردیبهشت تعطیل کرده است.

از سوی دیگر زلزله به نسبت شدیدی روز دوشنبه مکزیکوسیتی، پایتخت مکزیک را لرزاند. قدرت این زلزله ۵ و ۶ دهم ریشتر اعلام شده و هنوز گزارشی از خرابی یا تلفات احتمالی آن مخابره نشده است.

مسوولان آمریکایی روز دوشنبه با تایید بیست مورد جدید ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در نیویورک، اعلام کردند تاکنون چهل مورد از ابتلا به این بیماری شناسایی شده است.

به گفته ریچارد بسر، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا علت افزایش موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در نیویورک ادامه آزمایش های انجام شده بر محصلان مدرسه ای در محله کوئینز این شهر است.

این دانش آموزان در تعطیلات بهاره به همراه مسوولان مدرسه به مکزیک سفر کرده بودند.

سایر موارد شناسایی شده آنفلوآنزای خوکی در دیگر ایالت های آمریکا در وضع مناسبی به سر می برند و تنها یک نفر از این افراد بستری شده است.

آنفلوآنزای خوکی یک بیماری ویروسی است که معمولا خوک را مبتلا می کند اما هرساله مواردی از ابتلای انسان به این بیماری، به خصوص از طریق تماس با این حیوان، گزارش می شود.

این بیماری در انسان از طریق تماس با فرد مبتلا نیز سرایت می کند و نشانه های معمول آن تب، سرگیجه، خشکی مفصل ها، حالت تهوع و در موارد پیشرفته، بیهوشی و مرگ است.

پیش از شیوع آنفلوآنزای خوکی در مکزیک در سال جاری، مواردی از ابتلای گسترده دامی و انسانی به این بیماری در آمریکا در سال ۱۹۷۶ و در فیلیپین در سال ۲۰۰۷ گزارش شده بود.

مطالب مرتبط