به روز شده:  12:10 گرينويچ - سه شنبه 28 آوريل 2009 - 08 اردیبهشت 1388

نبرد طالبان و ارتش پاکستان دهها هزار نفر را آواره کرده است

فرار ساکنان محل نبرد

ساکنان محلی از بیم گسترش جنگ از محل سکونت خود می گریزند

نبرد بین نیروهای دولتی پاکستان و افراد مسلح طالبان چند هزار تن را آواره کرده و دولت پاکستان از گسترش احتمالی دامنه این نبرد سخن گفته است.

روز سه شنبه، 28 آوریل (8 اردیبهشت)، گزارش شد که درگیری سنگین بین واحدهای ارتش پاکستان و افراد وابسته به گروه های تندرو اسلامگرا، موسوم به طالبان پاکستانی، در بخش هایی از ایالت سرحد شمال غرب این کشور باعث شده است تا دهها هزار تن از ساکنان منطقه از محل سکونت خود بگریزند.

عفو بین الملل، از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، گفته است که تا کنون دست کم پنج غیرنظامی در منطقه عملیات کشته شده اند و به چندین خانه آسیب رسیده است.

گفتگو با نصیره محب ، بی بی سی افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


نبرد بین دو طرف از روز یکشنبه این هفته در بخش دیر سفلی، واقع در ناحیه مالاکند در نزدیک مرز پاکستان با افغانستان آغاز شد و به گفته رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان، تا کنون حدود هفتاد تن از شورشیان مسلح در این درگیری کشته شده اند.

منابع خبری گفته اند که در دو روز اخیر، درگیری بین دو طرف به نواحی دیگری نیز گسترش یافته و بر شدت و دامنه حملات نیروهای ارتشی افزوده شده است.

هلی کوپتر توپدار ارتش

ارتش علیه شورشیان اسلحه سنگین و هلی کوپتر توپدار به کار برده است

محل نبرد در مجاورت دره سوات، در یکصد و شصت کیلومتری اسلام آباد، پایتخت، واقع است که، براساس لایحه مصوب مجلس ملی پاکستان که دو هفته پیش به امضای آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان رسید، قرار است در آن قوانین اسلامی به اجرا گذاشته شود.

در ماه فوریه سال جاری، دولت پاکستان اعلام کرد که با گروه موسوم به جنبش اجرای احکام شرعی (تحریک نفاذ شریعت محمدی) به توافقی دست یافته که طبق آن، افراد مسلح این گروه در برابر اجازه اجرای قوانین شرعی در دره سوات، با خلع سلاح خود موافقت می کنند.

امضای این توافقنامه انتقاد شدید شماری از گروه های سیاسی و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج پاکستان را در پی داشت که گفتند این اقدام به منزله نشانه تسلیم در برابر خواست افراطیون مذهبی است که از این فرصت برای گسترش نفوذ و عملیات خود به سایر مناطق پاکستان بهره برداری خواهند کرد.

نفوذ به سایر مناطق

روز دوشنبه سخنگوی یک گروه تندرو اسلامگرا در ولایت سرحد شمال غرب پاکستان اعلام کرد که به دلیل عملیات نیروهای دولتی علیه افراد این گروه، مذاکرات صلح با دولت را متوقف کرده است.

وی دولت پاکستان را مسئول توقف مذاکرات صلح دانست اما تاکید کرد که طالبان پاکستانی همچنان خواستار اجرای توافق صلح با دولت است اما تا زمانی که قانون شریعت به طور کامل در سوات اجرا نشده، از خلع سلاح افراد خود خودداری می ورزد.

طالبان هنگام خروج از سوات

اسلامگرایان مسلح پس از خروج از سوات عازم نواحی مجاور شده اند

ارتش پاکستان پیش از آن گفته بود که به دنبال حمله شورشیان مسلح به یک ستون نظامی در ناحیه دیر سفلی مواضع آنان را هدف حمله قرار داده و در این عملیات، از اسلحه سنگین و هلی کوپترهای توپدار استفاده کرده است.

روز سه شنبه، وزیر کشور پاکستان هشدار داد که در صورتی که شورشیان مسلح به حضور خود در منطقه ادامه دهند، دامنه عملیات علیه آنان به ناحیه بونر نیز گسترش خواهد یافت و یک مقام محلی از تصمیم دولت برای اعزام واحدهای تازه نفس به بونر خبر داده است.

پس از امضای توافقنامه صلح دولت مرکزی و اسلامگرایان، گزارش شد که افراد مسلح به جای آماده شدن برای تحویل اسلحه خود، دره سوات را به مقصد ناحیه بونر، در مجاورت سوات، ترک می کنند بی آنکه با ممانعت نیروهای دولتی مواجه شوند.

به نظر می رسد که ارتش پاکستان در واکنش به خروج شورشیان مسلح از سوات و استقرار آنان در مناطق مجاور، وارد عملیات شده است.

اهالی محلی گفته اند که شورشیان طالبان در برخی نقاط شهر مینگوره، مرکز سوات، موضع گرفته اند و این نگرانی وجود دارد که نبرد دو طرف ممکن است به مناطق شهری کشانده شود.

پس از انتشار خبر توافقنامه دولت پاکستان و جنبش اجرای احکام شریعتی در ماه فوریه، برخی کارشناسان آمریکایی هشدار دادند که اسلامگرایان تندرو در صدد هستند تا به تدریج نواحی بیشتری در اختیار بگیرند و سرانجام بر پایتخت نیز مسلط شوند.

همچنین، مقامات دولتی آمریکا هشدار دادند که کاهش فشار بر اسلامگرایان مسلح در داخل پاکستان باعث آزادی عمل آنان در حملات مسلحانه در داخل افغانستان نیز می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.