پاکستان: اجازه دسترسی طالبان به سلاح را ندهید

رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان
Image caption رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان

رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان از جامعه جهانی خواسته تا جلوی ارسال سلاح به پیکارجویان طالبان را بگیرد.

آقای مالک در مصاحبه با بی بی سی گفت که پیکارجویان در حال نبرد در شمال غرب این کشور، فقیر هستند اما از سلاح ها و فن آوری های پیشرفته استفاده می کنند.

وزیر کشور پاکستان این احتمال را مطرح کرد که این سلاح ها از کشورهای همسایه افغانستان به دست پیکارجویان می رسد اما سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان این ادعا را رد کرده است.

این سخنگوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفت مشکل موجود از مناطق مرزی پاکستان و نه افغانستان ناشی می شود.

رحمان مالک همچنین گفت که عملیات تهاجمی نیروهای دولتی علیه پیکارجویان در ایالت سرحد شمال غرب نتایجی را به بار آورده است.

پیکارجویان که طی هفته گذشته به یکصد کیلومتری اسلام آباد رسیده بودند، هم اکنون عقب نشینی کرده و به دره سوات بازگشته اند، اگرچه گروه هایی از طالبان کماکان در بونیر و نواحی اطراف حضور دارند که عملیات ارتش پاکستان متوجه این افراد است.

تشکیل دادگاه استیناف اسلامی

در همین حال پاکستان در چارچوب توافق نامه صلح با پیکارجویان، تاسیس دادگاه استیناف اسلامی در ایالت سرحد شمال غرب را اعلام کرده است.

افتخار حسین، وزیر اطلاع رسانی ایالت سرحد شمال غرب پاکستان گفت که این دادگاه که منطقه مالاکند را شامل می شود، از امروز یکشنبه سوم مه کار خود را آغاز می کند. مالاکند حدود یک سوم ایالت سرحد شمال غرب است.

آقای افتخار گفته است دو قاضی برای این دادگاه منصوب شده اند و با این کار دولت به تعهدات خود در قبال طالبان عمل کرده است.

مسلم خان، یک سخنگوی طالبان با رد تشکیل این دادگاه، عملیات نظامی ارتش علیه پیکارجویان را محکوم کرد. مسلم خان گفت که چنین تصمیم هایی در سایه عملیات نظامی ارتش، برای طالبان قابل قبول نیست.

توافق نامه دولت پاکستان با پیکارجویان طالبان برای اجرای قانون شریعت در دره سوات، در ازای خلع سلاح این پیکارجویان بود اما طی هفته های گذشته، اعضای طالبان به نواحی مجاور حمله کرده که این با واکنش ارتش پاکستان رو به رو شد.

منتقدان این توافق نامه از جمله آمریکا می گویند این قرارداد صلح، به معنای تسلیم شدن دولت در برابر پیکارجویان است.

مطالب مرتبط