درگیری خوکداران مصری با پلیس

پرورش دهندگان خوک در مصر با قصد جلوگیری از ادامه کشتار خوکهای شان توسط دولت، با پلیس در قاهره درگیر شده اند.

صدها نفر در جریان اين درگیری در محله فقیرنشین منشیة نصر در قاهره به سوی پلیس سنگ و بطری پرتاب کردند و نیروهای پلیس در مقابل به سوی خودکداران گاز اشک آور و گلولهای لاستیکی شلیک کردند.

دولت مصر تصمیم گرفته است برای مقابله با شیوع آنفلونزای خوکی در مصر، تمام خوکهای کشور را از بین ببرد؛ اقدامی که بنا به نظر کارشناسان سازمان ملل غیرضروری است.

عمده خوکهای مصر متعلق به اقلیت مسیحیان قبطی است که معتقدند این کشتار، آتش تنشهای مذهبی را برافروخته است.

مقامهای مصری در ابتدا گفتند که این اقدامی احتیاطی برای مقابله با این بیماری است، اما اکنون کشتار خوکها را تدبیری برای سلامت عمومی تشریح می کنند.

تخمین زده می شود بیش از 300 هزار راس خوک در مصر وجود دارد.

هنوز هيچ مورد مبتلا به آنفلونزای خوکی در مصر گزارش نشده است و سازمان بهداشت جهانی می گوید هنوز هیچ مدرکی در خصوص انتقال آنفلونزای خوکی از حیوان به انسان دیده نشده است.

در مکزیک که منشا پخش این بیماری بوده است، مقامهای رسمی گفته اند که احتمال عدم گسترش بیماری وجود دارد.

خوزه آنخل کوردووا، وزیر بهداشت مکزیک گفته است که تعداد مبتلایان به آنفلونزای خوکی روزانه در حال کاهش است.

بیش از 100 نفر در مکزیک در پی ابتلا به آنفلونزای خوکی مرده اند و گزارش شده در مجموع 700 نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده اند.

همچنین انتقال این بیماری از انسان به انسان در 6 کشور از جمله بریتانیا و اسپانیا تائید شده است. اما به نظر نمی رسد که موارد ابتلا به این بیماری در خارج از مکزیک خیلی جدی باشد.

پرورش خوک و مصرف گوشت آن در مصر منحصر به مسیحیان قبطی است که 10 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

بسیاری از خوکهای مصر در زاغه نشینهای پایتخت و توسط کسانی زباله جمع می کنند، با تغدیه از زباله پرورش می یابند.

خوکداران می گویند کشتار خوکها، به کاسبی آنها ضربه می زند و منجر به بروز مجدد تنش میان آنها و مسلمانان مصر شده است.

ماموران بهداشت از روز شنبه کشتار خوکهای زاغه ای در قاهره را آغاز کرده اند. گفته می شود بیش از 60 هزار خوک در این منطقه وجود داشته است. احتمالا این کشتار حدود یک ماه زمان می برد.

مقامهای رسمی مصر می گویند که هدف این کشتار، سر و سامان دادن به صنعت خوکداری کشور است و در آینده خوکهای بجای زندگی بر روی تلهای زباله، در مزرعه های مناسب پرورش می یابند.

بسیاری از این اقدام دولت مصر شکایت کرده و گفته اند که تنها منبع درآمد آنها با این کار دولت از آنها گرفته شده است. این افراد خواهان آن شده اند که دولت به آنها غرامت بپردازد.

از دولت مصر انتقاد شده که نسبت به تهدید احتمالی آنفونزای خوکی واکنشی افراطی از خود نشان داده است، ولی دو سال پیش برای مقابله با بحران آنفلونزای مرغی خیلی کند عمل کرد.

با شیوع آنفلونزای مرغی در مصر، دولت زمانی اقدام به کشتار پرندگان کرد که دستکم 22 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری کشته شده بودند.

مطالب مرتبط