آوارگی مردم به دنبال درگیری ارتش پاکستان و طالبان

فرار دهها هزار نفر از ساکنان ایالت سرحد شمال غرب پاکستان به دنبال عملیات ارتش علیه پیکارجویان طالبان ادامه دارد.

فرار ساکنان این منطقه به دنبال افزایش حملات ارتش پاکستان به مواضع پیکارجویان طالبان صورت می گیرد. نیروهای دولتی با هلیکوپترهای توپدار به پیکارجویان حمله کرده اند.

مقام های دولتی می گویند تا کنون چهل هزار نفر سکونت گاه های خود را ترک کرده اند.

نیروهای دولتی زمانی به شدت حملات خود افزودند که پیکارجویان چند ساختمان دولتی را غروب روز سه شنبه، ششم مه در مینگوره، بزرگ ترین شهر دره سوات به اشغال خود در آوردند.

آوارگان و بی جا شدگان می گویند بسیاری از اموال و مایملک خود را جا گذاشته و برای نجات جان خود فرار کرده اند.

این افراد همچنین از وسعت خرابی ساختمان های شهر ابراز نگرانی کرده اند.

دولت پاکستان هشدار داده در صورتی که توافق نامه صلح با پیکارجویان به نتیجه نرسد، حدود نیم میلیون نفر از مردم، این منطقه را ترک می کنند.

دولت ایالت سرحد شمال غرب اکنون تلاش می کند برای این افراد سرپناه ایجاد کند. سازمان ملل برای ایجاد پناهگاه برای این افراد به یاری دولت شتافته است.

قرار است باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا امروز با روسای جمهوری پاکستان و افغانستان در واشنگتن دیدار و گفت و گو کند

خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید انتظار می رود آقای اوباما در این دیدارها به پاکستان پیشنهاد کمک های بیشتر برای مقابله با پیکارجویان را ارائه کند.

توافق نامه دولت پاکستان با پیکارجویان طالبان برای اجرای قانون شریعت در دره سوات، در ازای خلع سلاح این پیکارجویان بود اما طی هفته های گذشته، اعضای طالبان به نواحی مجاور حمله کردند که این با واکنش ارتش پاکستان رو به رو شد.

منتقدان این توافق نامه، از جمله آمریکا، می گویند این قرارداد صلح، به معنای تسلیم شدن دولت در برابر پیکارجویان است.

در هفته های اخیر، فعالیت مسلحانه پیکارجویان اسلامگرا در منطقه ای واقع در حدود یکصد کیلومتری اسلام آباد، پایتخت پاکستان، باعث هراس از امکان پیشروی آنان به سوی پایتخت و سرانجام، دستیابی به زرادخانه هسته ای این کشور شده بود اما مقام های پاکستان تاکید کرده اند که زرادخانه اتمی این کشور ایمن هستند.

مطالب مرتبط