ارتش پاکستان آماده حمله به شهر مینگوره می شود

واحدهای ارتش پاکستان
Image caption واحدهای ارتش پاکستان شهر مینگوره را به محاصره در آورده اند

با آماده شدن ارتش پاکستان برای حمله به مواضع افراد مسلح طالبان در شهر مینگوره، هزاران تن از ساکنان شهر در حال گریختن از صحنه نبرد هستند.

از نخستین ساعات بامداد روز پنجشنبه، 7 مه (17 اردیبهشت)، هواپیماهای نیروی هوایی و هلی کوپترهای تویدار ارتش پاکستان مواضع و سنگرهای شبه نظامیان طالبان را در حومه مینگوره، شهر اصلی منطقه دره سوات، زیر آتش سنگین گرفته اند و احتمال می رود که به زودی عملیات زمینی علیه مراکز تجمع شبه نظامیان در داخل شهر آغاز شود.

به گفته منابع خبری پاکستان، نیروهای دولتی در خلال ساعات شب گذشته توانستند بلندی های اطراف مینگوره را به تصرف در آورند و در حال حاضر، نقاط مختلف شهر در تیررس این نیروها قرار دارد.

در داخل شهر نیز شورشیان طالبان خود را برای آنچه که انتظار می رود عملیات گسترده تهاجمی ارتش باشد آماده می کنند و به گفته شاهدان عینی، به حفر سنگر، ایجاد موانع در مسیر راه های ورودی و کاشتن مین های ضد نفر در نقاط مختلف شهر مینگوره مبادرت کرده اند.

اوایل روز پنجشنبه، نیروهای دولتی مقررات منع رفت و آمد در داخل مینگوره را به مدت چهار ساعت لغو کردند تا به ساکنان شهر امکان خروج از منطقه عملیات را بدهند.

Image caption هزاران تن از ساکنان منطقه از زمان آغاز جنگ محل سکونت خود را ترک کرده اند

با اینهمه، برخی از ساکنان شهر در تماس با رسانه های گروهی گفته اند که هم شبه نظامیان طالبان و هم نیروهای دولتی به سوی کسانی که در صدد خروج از شهر بوده اند تیراندازی کرده اند.

بک منبع نظامی گفته است که برخی از شبه نظامیان در صدد بوده اند از این فرصت برای خروج و انتقال اسلحه و مهمات به خارج از شهر بهره برداری کنند.

وی طالبان را متهم کرده است که مانع از خروج ساکنان غیرنظامی مینگوره می شوند و در نظر دارند آنان را به عنوان سپر انسانی در برابر حملات قوای دولتی به کار گیرند.

تلفات سنگین غیرنظامی

در خلال درگیری های سنگین طالبان و نیروهای دولتی طی دو روز گذشته، تعداد نامعلومی از غیرنظامیان که در صحنه عملیات گرفتار آمده بودند جان خود را از دست داده اند.

با شدت گرفتن نبرد و احتمال گسترش آن به مناطق مسکونی، کمیته بین المللی صلیب سرخ ضمن ابراز نگرانی از وضعیت غیرنظامیان، گفته است که به بسیاری از مناطق درگیری دسترسی ندارد و قادر به کسب اطلاعات از وضعیت ساکنان این مناطق نبوده است.

Image caption نیروهای طالبان به تلاش برای گسترش تسلط خود متهم شده اند

صلیب سرخ تخمین می زند که تا نیم میلیون تن از ساکنان دره سوات و نواحی اطراف آن در اثر جنگ بین تندروهای اسلامگرا و نیروهای دولتی آواره شده اند و اکثر آنان در شرایط نامساعدی به سر می برند.

نبرد در منطقه هفته گذشته و پس از آن آغاز شد که ارتش پاکستان اعلام داشت که نفرات مسلح طالبان با نادیده گرفتن توافق صلح با دولت مرکزی، به یک ستون نظامی در یک ناحیه مجاور دره سوات حمله کرده است.

براساس توافق صلح بین دو طرف، که پس از تصویب در پارلمان پاکستان، اواسط ماه گذشته به امضای رئیس جمهوری رسید، قرار بود اسلامگرایان تندرو (موسوم به طالبان پاکستانی) در برابر اجازه ایجاد دادگاه های شرعی و اجرای قوانین اسلامی در منطقه دره سوات، واقع در حدود یکصد و شصت کیلومتری اسلام آباد، پایتخت، افراد مسلح خود را خلع سلاح کنند.

کوتاه مدتی پس از امضا و ابلاغ این توافقنامه، برخی شاهدان عینی گفتند که افراد مسلح طالبان به جای تحویل اسلحه خود، از منطقه دره سوات و در نواحی اطراف مستقر می شوند و در نظر دارند به تدریج، مناطق دیگری را در اختیار بگیرند.

در زمان امضای توافقنامه صلح، مقامات آمریکایی هشدار دادند که گروه های تندرو در نظر دارند به تدریج دامنه نفوذ خود را گسترش دهند و سرانجام، با ورود به پایتخت، حکومت پاکستان را ساقط کنند و اداره امور این کشور را، که دارای تسلیحات هسته ای نیز هست، در دست بگیرند.

عملیات ارتش پاکستان در دره سوات در حالی گزارش می شود که رئیس جمهوری این کشور برای مذاکره با مقامات آمریکایی در واشنگتن به سر می برد و برخی ناظران این احتمال را مطرح کرده اند که ممکن است هدف از این عملیات، نشان دادن عزم دولت پاکستان به مقابله با تندروهای اسلامگرایی باشد که در مناطق مرزی با افغانستان فعالیت داشته اند.

مطالب مرتبط