هشدار صلیب سرخ نسبت به وضعیت غیر نظامیان در پاکستان

Image caption حدود دویست هزار نفر از دره سوات گریخته اند

ارتش پاکستان می گوید دست کم ده سرباز در جریان حمله ارتش به دره سوات برای بیرون راندن اعضای طالبان، کشته و دست کم 9 سرباز دیگر مجروح شده اند.

با شدت گرفتن حملات ارتش پاکستان به مواضع افراد مسلح طالبان در شمال غربی این کشور، هزاران تن از ساکنان شهر از صحنه نبرد می گریزند.

به گفته شاهدان عینی، در داخل شهر مینگوره نیز شورشیان طالبان ، به حفر سنگر، ایجاد موانع در مسیر راه های ورودی و کاشتن مین های ضد نفر در نقاط مختلف شهر مینگوره که شهر اصلی منطقه دره سوات است، مبادرت کرده اند.

این غیر نظامیان از سوی هر دو طرف که برای کنترل دره سوات مبارزه می کنند، زیر آتش گرفته شده اند .

کمیته بین المللی صلیب سرخ با ابراز نگرانی از وضعیت غیر نظامیان نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی هشداد داده است.

صلیب سرخ همچنین گفته است که به بسیاری از مناطق درگیری دسترسی ندارد و قادر به کسب اطلاعات از وضعیت ساکنان این مناطق نبوده است.

محاسبه شده است که تاکنون 200 هزار غیر نظامی از منطقه گریخته و به خانه اقوام خود در مناطق تحت کنترل سازمان ملل متحد پناه برده اند.

اما هنوز حدود نیم میلیون نفر در مینگوره، بدون آب و برق محاصره شده اند و راه فرار ندارند.

از ساعات بامداد روز پنجشنبه، 7 مه (17 اردیبهشت)، هواپیماهای نیروی هوایی و هلی کوپترهای تویدار ارتش پاکستان مواضع و سنگرهای شبه نظامیان طالبان را در حومه مینگوره، زیر آتش سنگین گرفته اند و احتمال می رود که به زودی عملیات زمینی علیه مراکز تجمع شبه نظامیان در داخل شهر آغاز شود.

نبرد در منطقه هفته گذشته و پس از آن آغاز شد که ارتش پاکستان اعلام کرد که نفرات مسلح طالبان با نادیده گرفتن توافق صلح با دولت مرکزی، به یک ستون نظامی در یک ناحیه مجاور دره سوات حمله کرده است.

مطالب مرتبط