دولت پاکستان 'دستور حذف پیکارجویان' را صادر کرد

Image caption حدود دویست هزار نفر از دره سوات گریخته اند

نخست وزیر پاکستان ظاهرا در اشاره ای به عملیات علیه طالبان می گوید دستور "حذف کردن پیکارجویان و تروریست ها" را به ارتش داده است.

یوسف رضا گیلانی این موضوع را در یک بیانیه که از تلویزیونی های سراسری پخش شد اعلام کرد.

در روزهای اخیر نبردها در دره سوات و سایر بخش های شمال غرب تشدید شده است و هزاران غیرنظامی در حال ترک منطقه هستند.

همزمان ریچارد هولبروک فرستاده آمریکا گفت کشورش پیشرفت هایی در زمینه قانع کردن پاکستان و افغانستان برای همکاری با یکدیگر علیه طالبان به دست آورده است.

به گزارش خبرگزاری رویتر وی گفت: "امیدوارم مردم آمریکا ببینند که ما در مورد همکاری واقعی میان افغانستان و پاکستان درحال پیشرفت هستیم، زیرا بدون این همکاری، موفقیت قابل تحقق نخواهد بود."

آقای هولبروک پس از ملاقات حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان با سناتورهای آمریکایی سخن می گفت. رهبران این دو کشور یک روز پیشتر با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن جلسه داشتند.

آقای زرداری گفت که جامعه بین المللی درحال تشخیص دادن این موضوع است که مشکل پیکارجویی در پاکستان و افغانستان یک مشکل جهانی است.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا پیشتر گفت که او از حرکات ضدطالبان دولت پاکستان راضی است.

وی گفت احتمال آنکه طالبان در پاکستان به آن نوع موفقیتی دست یابد که برای دسترسی به سلاح های اتمی این کشور لازم دارد "خیلی کم" است.

ارتش پاکستان می گوید دست کم ده سرباز در جریان حمله ارتش به دره سوات برای بیرون راندن اعضای طالبان کشته و 9 سرباز دیگر مجروح شده اند.

درخواست کمک

آقای گیلانی گفت تلاش های پیکارجویان برای مختل کردن صلح و امنیت به جایی رسیده که دولت مجبور است "گام های قاطعانه" بردارد.

Image caption هنوز نیم میلیون نفر در مینگوره باقی مانده اند

او گفت: "به منظور بازگرداندن حیثیت و اعتبار کشورمان، و حفاظت از مردم، از نیروهای مسلح خواسته شده پیکارجویان و تروریست ها را حذف کنند."

وی افزود: "وقت آن رسیده است که کل کشور در کنار دولت و نیروهای مسلح و علیه کسانی که می خواهند تمام کشور را اسیر کنند و با نشانه رفتن تفنگ آینده را تیره سازند، بایستد."

وی همچنین از جامعه بین المللی خواست برای نگهداری از کسانی که در اثر نبردها آواره شده اند به پاکستان کمک کند.

مقررات منع رفت و آمد لغو شده است تا غیرنظامیان بتوانند سوات را ترک کنند که باعث گریز هزاران نفر به سوی جنوب شده است.

با این حال حدود نیم میلیون نفر در مینگوره، شهر اصلی سوات، که آب و برق آن کاملا قطع است باقی مانده اند.

ساکنان می گویند که حداقل 24 غیرنظامی در دو روز گذشته جان باخته اند.

برخی در اثر برخورد گلوله توپ به خانه هایشان جان باختند و شماری نیز به دلیل نقض مقررات منع تردد هدف گلوله قرار گرفتند.

رفعت الله اوراکزای از بخش اردوی بی بی سی می گوید که شاهدان عینی در ناحیه کانجو در نزدیکی مینگوره پیکارجویان را درحال ایجاد ایستگاه های بازرسی در جاده های اصلی که مانع عبور مردم هنگام فرار می شدند دیده اند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ با ابراز نگرانی از وضعیت غیر نظامیان نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی هشداد داده است.

صلیب سرخ همچنین گفته است که به بسیاری از مناطق درگیری دسترسی ندارد و قادر به کسب اطلاعات از وضعیت ساکنان این مناطق نبوده است.

محاسبه شده است که تاکنون 200 هزار غیر نظامی از منطقه گریخته و به خانه اقوام خود در مناطق تحت کنترل سازمان ملل متحد پناه برده اند.

از ساعات بامداد روز پنجشنبه، 7 مه (17 اردیبهشت)، هواپیماهای نیروی هوایی و هلی کوپترهای تویدار ارتش پاکستان مواضع و سنگرهای شبه نظامیان طالبان را در حومه مینگوره، زیر آتش سنگین گرفتند و احتمال می رود که به زودی عملیات زمینی علیه مراکز تجمع شبه نظامیان در داخل شهر آغاز شود.

نبرد در منطقه هفته گذشته و پس از آن آغاز شد که ارتش پاکستان اعلام کرد که نفرات مسلح طالبان با نادیده گرفتن توافق صلح با دولت مرکزی، به یک ستون نظامی در یک ناحیه مجاور دره سوات حمله کرده است.

مطالب مرتبط