به روز شده:  10:56 گرينويچ - جمعه 08 مه 2009 - 18 اردیبهشت 1388

ارتش پاکستان عملیات علیه طالبان را گسترش داده است

خروج ساکنان منطقه

عملیات نظامی باعث آوارگی هزاران تن از ساکنان منطقه شده است

ارتش پاکستان عملیات خود علیه مواضع شبه نظامیان طالبان در شمال غرب این کشور را گسترش داده است.

روز جمعه، 8 مه (18 اردیبهشت)، منابع نظامی پاکستان گزارش کردند که هواپیماهای نیروی هوایی و هلی کوپترهای توپدار ارتش سنگرها و مواضع شبه نظامیان وابسته به گروه های اسلامگرای تندرو - موسوم به طالبان پاکستانی - را در منطقه دره سوات شدت بخشیده اند و همزمان، درگیری بین نفرات دو طرف در بخش های دیگری از ایالت شمال غرب نیز آغاز شده و ادامه داشته است.

با شدت گرفتن نبرد، هزاران تن دیگر از ساکنان منطقه درگیری محل سکونت خود را ترک کرده اند تا به مناطق امن تر پناه ببرند.

گزارش دادیویی برنامه جام جهان نما

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت پاکستان به منظور جلوگیری از تحرک شبه نظامیان در نواحی مختلف دره سوات، از جمله مینگوره، شهر اصلی این بخش، و نواحی اطراف آن مقررات منع رفت و آمد وضع کرده است.

با اینهمه، بر اساس گزارش های شاهدان عینی، افراد مسلح طالبان بدون اعتنا به این مقررات، آزادانه در شهر رفت و آمد می کنند و به تیراندازی به سوی مواضع نیروهای دولتی ادامه می دهند.

برخی ساکنان مینگوره گفته اند که شهر به طور کامل تحت تسلط طالبان مسلح است که ظاهرا به منظور مقابله با حملات زمینی نیروهای دولتی به استقرار خمپاره انداز، ایجاد سنگر و کار گذاشتن مین و ایجاد موانع در مسیرهای ورودی شهر مبادرت کرده اند.

تحرک نظامی در مینگوره و نواحی اطراف خروج غیرنظامیان از منطقه نبرد را دشوارتر ساخته است.

دستور نخست وزیر

تشدید و گسترش حملات علیه شبه نظامیان اسلامگرا پس از آن گزارش می شود که روز پنجشنبه، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، تعهد کرد که پیکارجویان مسلح را در خاک پاکستان از میان خواهد برد.

وی از ارتش پاکستان خواست تا "ستیزه جویان و تروریست ها را نابود کنند" و "عزت و شرافت" را به میهن بازگردانند.

گیلانی

گیلانی از ارتش پاکستان خواسته ستیزه جویان را نابود کنند

یک منبع نظامی در منطقه عملیات گفته است که نیروهای دولتی به سوی شهر دیر سفلی، از شهرهای تحت تسلط طالبان، پیشروی می کنند و مواضع طالبان در مسیر خود را زیر آتش سنگین گرفته اند.

به گفته ساکنان این ناحیه، به دستور ارتش، ارتباط تلفنی در این منطقه ظاهرا به منظور جلوگیری از مبادله اطلاعات توسط شبه نظامیان مختل شده است.

عملیات گسترده ارتش پاکستان علیه تندروهای اسلامگرا در شمال غرب این کشور در حالی شدت می گیرد که آصف علی زرداری، رئیس جمهوری، که به واشنگتن سفر کرده با باراک اوباما، رئیس جمهوری، و سایر مقامات آمریکایی دیدار و گفتگو کرده است.

محور اصلی مذاکرات دو طرف مقابله با نفوذ و فعالیت اسلامگرایان تندرو بوده است که گفته می شود علاوه بر شبه نظامیان موسوم به طالبان پاکستانی، شامل تعداد نا معلومی شهروندان سایر کشورهاست که تحت پوشش شبکه القاعده در پاکستان حضور دارند.

مقامات آمریکایی سرکوب این گروه ها در داخل خاک پاکستان را برای جلوگیری از حمایت آنان از شورشیان طالبان در افغانستان ضروری دانسته و کمک های مالی و نظامی گسترده ای را به این منظور در اختیار پاکستان قرار داده اند.

در عین حال، با توجه به وسعت مناطق تحت تسلط شبه نظامیان اسلامگرا در پاکستان، برخی منابع آمریکایی نسبت به خطر حمله آنان به پایتخت و سرنگون کردن دولت پاکستان هشدار داده و با توجه به وجود زرادخانه تسلیحات اتمی در پاکستان، دستیابی گروه های تندرو به این زرادخانه ها را خطری جدی برای امنیت جهانی دانسته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.